Ausztria;elnökválasztás;Alexander Van der Bellen;

Van der Bellen azt közölte, bízik az osztrák kormányban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JAN HETFLEISCH

- Elutasítják a szélsőségeket

Semmiképpen sem adna kormányalakítási megbízást a megválasztott osztrák elnök, Alexander Van der Bellen, Heinz-Christian Strachénak, így abban az esetben sem, ha a következő választást az Osztrák Szabadságpárt nyerné meg. Az FPÖ-hívek nehezen nyugodnak bele a vereségbe.

Alexander Van der Bellen megválasztott osztrák elnök tegnap Christian Kern kancellárral és Reinhold Mitterlehner alkancellárral találkozott. A megbeszélésekről azonban semmilyen részletet sem adtak ki – írta az ORF.

Előzőleg Van der Bellen kiemelte, nem ad kormányalakítási megbízást a jobboldali radikális Osztrák Szabadságpártnak (FPÖ). A megválasztott osztrák elnök a német közszolgálati csatornának, az ARD-nek adott interjújában kifejtette, hogy a jobboldali radikális párt a „tűzzel játszik”. Ausztria „egy kis és nyílt ország, amely exportra van utalva. Ezért politikai és gazdasági érdekeinket sem szolgálja az Európai Unióval való konfrontáció” – emelte ki a politikus. Kifejtette, nagyon bízik a múlt héten kinevezett új szociáldemokrata kancellár, Christian Kern új kabinetjében.

A menekültpolitikát illetően a megválasztott elnök a „pragmatikus humanizmus” híve. Bár az európai országoknak kötelességük segíteni a bajba jutottakon, de a felvételi képességnek is vannak határai – mutatott rá. Mint mondta, a bevándorlóknak is vannak kötelezettségeik, s tartaniuk is kell magukat ezekhez. Az osztrák belpolitikai helyzetet nem kívánja dramatizálni a kiélezett eredmény ellenére sem, s nem óhajt megosztott államról beszélni. A CNN-ben reményét fejezte ki, hogy a menekültellenes hangulat Ausztriában megfordul.

Nehéz lesz egyesíteni a rendkívül megosztott osztrák társadalmat Alexander Van der Bellennek. Az FPÖ egyes hívei ugyanis képtelenek belenyugodni abba, hogy a Zöldek által támogatott közgazdász professzor alig több mint 31 ezer szavazattal megverte a jobboldali populista FPÖ jelöltjét, Norbert Hofert. Heinz-Christian Strache FPÖ-elnök Facebook oldalán számos felháborodott hozzászólás volt olvasható. A jobboldali populista tömörülés támogatói „nem békés tüntetésekre” szólítottak fel a köztársasági elnök hivatala, a bécsi Hofburg előtt. Még Van der Bellen lakóhelyének címét is közzétették – írta a Der Standard.

Bár az FPÖ helyben hagyta az eredményt, a szabadságpártiak egyes politikusai már előre heccelték a közvéleményt. Egy nappal a voksolás előtt Herbert Kickl, az FPÖ főtitkára figyelmeztetett arra, „ébernek kell lenni”. A jobboldali radikális politikai erő illetékeseit az zavarta, hogy a két forduló között jelentősen nőtt a levélben szavazók száma. Közismert ugyanakkor, hogy ezen szavazók inkább a baloldalt támogatják, ezért az FPÖ főhadiszállásán már előre „lehetséges szabálytalanságokra” hívták fel a figyelmet.

Tény, hogy többen adták le a szavazatukat levélben. Számuk az első fordulóban a 4,3 millió szavazóból 543 ezer volt, a másodikban pedig a 4,6 millióból 766 ezer. Ez ugyanakkor még nem jelent választási csalást. A SORA közvéleménykutató intézet vezetője, Christoph Hofinger szerint több magyarázata is van a jelenségnek. Egyrészt az, hogy az első fordulót követően sokan azonnal túl akartak esni a voksoláson, úgyszólván le akarták tudni azt, s erre jó lehetőséget adott a levélben voksolás. Másrészt a választás hétvégéjén különösen szép idő volt Ausztriában, így sokan emiatt küldték el postán a szavazatukat.

Strache mintha kettős játszmát játszana. Egyfelől ugyan a Facebookon igyekezett a békés arcát mutatni, aki azt szeretné elérni, legyen béke a társadalomban a megosztó eredmény után, másrészt viszont már békítő megjegyzése után csodálkozását fejezte ki a levélben voksolók magas száma miatt. Ezzel tovább heccelte híveit. Az egyik felhasználó például úgy vélte, „ha Hofer nem győz egyértelmű fölénnyel, az egyértelmű csalást jelent”. Mások azt kifogásolták, hogy a választóurnáknál ceruzát adtak golyóstoll helyett.

Strache oldalán annyi összeesküvés-elmélet látott napvilágot, hogy ez már később a populisták elnökének is kínos lett, s egy sor bejegyzést töröltek. Az FPÖ elnök azt közölte Facebook oldalán, hogy néhány felhasználó olyan kommentárokat írt, „amelyek öszszeegyeztethetetlenek nemcsak a demokráciával, hanem a két jelölttel is”.

Nem mindenki csatlakozott hozzá. Egy internetes petíciót indítottak útjára az FPÖ radikálisai e címmel: „Nem ismerem el elnökömként Van der Bellent”.

Visszatérni a normalitásokhoz
A kiélezett választási kampány után a hétköznapi demokratikus viszonyokhoz való visszatérést szorgalmazta a távozó osztrák államfő, Heinz Fischer, miután fogadta hivatalában Norbert Hofert, az FPÖ elnökjelöltjét. Heinz Fischer leszögezte: nyugodtan és higgadtan kell megbeszélni a nézetkülönbségeket. Norbert Hofer a találkozó után hangsúlyozta: hozzá kíván járulni ahhoz, hogy Ausztria egységes maradjon.

Új vezetőjük lesz az afganisztáni táliboknak. Miután múlt hétvégén az Egyesült Államok egy dróntámadás során végzett Ahtar Manszur mollával, Haibatillah Akhundzada mollát tették meg az iszlám szélsőséges mozgalom új első emberének. Ebben állapodott meg a legfelsőbb tanács egyhangú szavazattal – derült ki a radikálisok közleményéből.