kerítés;Bakondi György;menekültválság;magyar-szerb határ;

2016-05-27 16:48:00

Bakondi szerint növekszik a "migrációs nyomás"

Folyamatos és növekvő migrációs nyomás érzékelhető a magyar-szerb határon - közölte a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója.

Bakondi György elmondta, alapvetően az erőszakos - azaz a kerítés megrongálásával járó - tiltott határátlépési kísérlet a jellemző. Az embercsempészet is erősödött, az esetek egy része nem a magyar határ átlépésére irányul, hanem Macedóniából Szerbiába szállítják a migránsokat személyenként ezer euró körüli összeg ellenében - tette hozzá. Közölte, naponta 250-300 migráns tartózkodik Belgrádban.

Bakondi György szólt arról, hogy az Európai Unió a befogadásra, integrációra és a szétosztásra, a kényszerbetelepítésre összpontosít. Sokkal lassabban zajlik annak a rendszernek a kialakítása, amelynek révén a migránsokat a saját országukban tartanák, nem kellő dinamizmussal változik a határvédelem, továbbá nem szilárdult meg még az önként hazatérni akarókkal kapcsolatos úgynevezett repatriálási rendszer - mondta.

Kitért arra, hogy Magyarország - rendőri erők küldésével - jelenleg Macedóniában és Görögországban vesz részt határőrizeti feladatok ellátásában.

Elmondta, Görögországban jelenleg több mint 54 ezren tartózkodnak, az országba naponta 20-60 migráns érkezik. A dél-olaszországi partokhoz érkezők 90 százaléka Líbiából indul. Naponta 2-3 ezer migráns próbál a dél-olaszországi partokra eljutni. A prognózis szerint az idén csaknem 450 ezer migránsra számítanak ezen az útvonalon - jelezte.

Bakondi György hozzátette, hogy a macedón határnál, az Idomeninél kialakult sátortábor felszámolása után több mint négyezer migráns "eltűnt". A tipikus migrációs útvonal Szerbiába tart, és a magyar-szerb határon végződik - jegyezte meg.
Közölte, az idén 17 052 menedékkérelmet nyújtottak be Magyarországon. Ebből 4102-t tranzitzónában adtak be. Jelenleg a szerb szakaszon két tranzitzóna működik, itt 230 ember kapott nemzetközi védelmet. A Belügyminisztérium tervezi, hogy Ásotthalom térségében egy újabb tranzitzónát is kialakít.

A főtanácsadó elmondta, hogy a magyar rendőrség tavaly 1176, az idén eddig 121 embercsempészt fogott el. Az ideiglenes műszaki határzárral kapcsolatos bűncselekmények miatt a bíróság 2698 migráns esetében hozott kiutasítási döntést. E migránsok közül a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál 1667 ember nyújtott be menekültkérelmet. Őket nyitott befogadóállomásokon helyezték el, 1031-en viszont nem kértek menedékjogot, közülük eddig 516 embert kiutasítottak.
Bakondi György megemlítette azt is, hogy Ausztriában, Németországban és Finnországban szigorították a migráció területére vonatkozó egyes jogszabályokat.

A sajtótájékoztatón bemutatott táblázat szerint az "erőszakos tiltott határátlépések" száma márciusban 3300 volt, míg áprilisban ez a szám már 4200-ra növekedett.