Egyre hevesebb a vihar Brüsszel és Varsó között, de úgy tűnik, a jobboldali populista lengyel kormányt az sem hatja meg, hogy az Európai Bizottság szerdán megindította az országgal szemben a jogállamisági mechanizmus második szakaszát a sorozatos demokráciaellenes intézkedések, kivált az alkotmánybíróság jogainak megnyirbálása miatt.
Varsó továbbra is szembemegy az árral, s számíthat néhány közép-európai barátja, köztük Budapest hathatós támogatására. Kaczynskiék jól tudják, hogy bár a legrosszabb esetben akár az állam uniós tagságát is felfüggeszthetik egy rendkívül hosszú folyamat végén, mivel egy ilyen döntés meghozatalához a tagállamok négyötödének hozzájárulására van szükség, ezért lényegében kizárt, hogy Varsótól megválna az EU.
Mindenesetre figyelemreméltó az, hogy Brüsszel most erőt próbál demonstrálni. Jól emlékezhetünk arra, hogy amikor Magyarországon megnyirbálták az alkotmány felett őrködő testület jogait, a kormány a saját szája íze szerint alakította a médiatörvényt, illetve még egy sor Nyugaton is nagy felháborodást okozó törvényt hozott, Brüsszel hallgatott. Az akkori bizottsági elnök, az egyébként szintén néppárti José Manuel Barroso eljött ugyan Budapestre, de a nagy feddés helyett együtt mosolygott a sajtóértekezleten Orbán Viktor kormányfővel.
Mi az oka az Európai Bizottság magatartása ily mértékű megváltozásának? Nyilván szerepe van ebben annak, hogy a portugál Barroso kifejezetten jó viszonyt ápolt a magyar miniszterelnökkel. Elsősorban azonban arról van szó, az EU nem volt felkészülve arra, hogy egy tagállama jó pár évvel az uniós csatlakozása után űz gúnyt a demokráciából. Az egységes Európa kiötlői csak arra hoztak intézkedéseket, milyen feltételeket kell teljesíteni az uniós tagság elnyeréséhez, de arra már nem, hogyan regulázzák meg a renitens államokat.
Ha úgy tetszik, a magyar kormány volt az EU „tanítómestere”, hiszen Brüsszel már nem akarja megengedni azt, hogy még egy tagország Budapest példáját kövesse. Ez persze minket aligha nyugtat meg. Nálunk már nagyon nehéz lesz visszacsinálni mindazt, amit évek alatt elrontottak. S úgy tűnik, Brüsszelt ez már a legkevésbé sem foglalkoztatja. Nekünk már úgyis mindegy…