cafeteria;SZÉP Kártya;

2016-06-03 07:22:00

Cafeteria - Döntöttek a készpénzesítésről

Álságos egyeztetések után a kormány tegnap az adótörvény-módosítások részeként benyújtotta a parlament törvényalkotási bizottságához a jövő évi cafeteria-szabályokat. A vélhetően végleges javaslat szerint jövőre a versenyszférában a 450 ezer forintos cafeteria keretük 22 százalékát, azaz 100 ezer forintot készpénzben kaphatják meg a dolgozók, a maradékot Széchenyi pihenőkártyán (SZÉP). A közszférában kevesebbet kapnak, itt a 100 ezer forint készpénz mellett legfeljebb 100 ezer forint kerülhet a a SZÉP-kártyára. Az új szabályokat a a hónap közepén véglegesítheti az Országgyűlés.

A szakszervezetek számára úgy tetszik, elfogadhatatlan a döntés. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elsőként tiltakozott az új cafeteria-szabályok ellen, mert azok jelentősen korlátozzák a dolgozók mozgásterét és indokolatlanul kedvez a SZÉP-lobbinak - nyilatkozta a Népszavának Kordás László a MASZSZ elnöke. Az egyetlen pozitívum, hogy a kormány kimondta amit szakszervezet korábban javasolt, hogy bármilyen irányú is lesz a változtatás, az a dolgozónak nem kerülhet többe, mint az eddigi rendszer - tette hozzá. A törvényjavaslat szerint a munkavállalónak semmit nem kell fizetnie a juttatás után, a munkáltató fizeti meg a kedvezményes közterhet. A foglalkoztató a cafeteria összegének 1,19-szerese után fizeti meg a 15 százalékos személyi jövedelemadót és a 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást (eho).

A szakszervezet kifogásolja, hogy megszűnik az étkezési utalvány, az utazási bérlet, az egészségpénztár, az önkéntes nyugdíjpénztár és az iskolakezdés támogatása, amelyekre eddig évi 200 ezer forintot lehetett elkölteni. Az új rendszerben a dolgozó 8333 forintot kaphat kézhez, ami a havi bérletére sem elég. A MASZSZ ezért azt javasolja, hogy a dolgozó maga dönthesse el, hogy a cafeteriakeret mekkora részét kéri készpénzben, - és az bruttósítva épüljön be az alapbérébe - valamint mennyit igényel SZÉP-kártyán - tette hozzá Kordás, aki a további egyeztetéseket sürgetett és kezdeményezi a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának azonnali összehívását.

A SZÉP-kártya rendszerének megtartását pozitívumként, az önkéntes nyugdíjpénztári tagság támogatásának megszűnését az öngondoskodás gyengítése miatt negatívumként értékelték a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórum (VKF) munkáltatói oldalának képviselői. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint a SZÉP-kártya rendszerének megtartása pozitívum, hiszen a 350 ezer forintos SZÉP-kártya keret jól szolgálja majd a belföldi turizmust.

A VOSZ főtitkára úgy véli, azzal hogy az önkéntes nyugdíjpénztári támogatás kikerült a cafeteria-juttatások köréből, tovább gyengülhet majd az öngondoskodási képesség, hiszen az alacsony munkabérből élők ezután már nem biztos, hogy élni fognak ezzel a formával.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke azt mondta, szervezetük számára elfogadható kompromisszum a kormányzati javaslat. Kiemelte: a SZÉP-kártya rendszerének fenntartásával a szervezet elérte a minimum célját, ugyanis az MGYOSZ a kezdetektől azon az állásponton volt, hogy a SZÉP-kártyát nem szabad hagyni elveszni, mert ez a turizmus, vendéglátás ágazat számára sorscsapás lenne.

Rolek Ferenc szerint sem szerencsés, hogy a cafeteria-elemek sorából törölték az önkéntes nyugdíjbiztosítást, ugyanis várhatóan ez a megtakarítási forma a munkavállalók rövid távú meggondolásai miatt háttérbe fog szorulni.

Adóemelések is jönnek
A törvényalkotási bizottság tegnap tárgyalt a jövő évi adóváltozásokról is, ezek között véglegesítette hogyan változik jövőre az üzemanyagok jövedéki adója: Ha a kőolaj hordónkénti világpiaci ára negyedévi átlagban 50 dollár fölé kerül, akkor az adó mértéke a benzin esetében literenként 120 forint lesz, ha azonban legfeljebb 50 dollár, akkor 125 forint, míg a gázolajnál a magasabb ár mellett 110,35 forint az adó, alacsonyabbnál viszont 120,35 forint - véglegesítette a törvényalkotási bizottság. (Jelenleg az olaj árfolyama 50 dollár alatt van, vagyis ha most lépne életbe ez a jövedéki adó szabályozás, akkor emelkedne a jövedéki adó.)
Egy a kormánypártok által beterjesztett módosító javaslat lehetőséget adhat az önkormányzatoknak arra, hogy akár napi 400 forintos idegenforgalmi adót is kivethessenek az eddigi 300 helyett, vagy a szállásdíj 4,6 százalékát. Ezt azzal indokolták, hogy a jövő évi költségvetés csökkenti az önkormányzatok idegenforgalmának költségvetési támogatását.