Nagy-Britannia;Brexit-kampány;

2016-06-06 07:30:00

Nőtt a Brexit híveinek előnye?

Előre törtek a Brexit hívei, a The Observer című vasárnapi lapban közzétett Opinum-felmérés szerint a Nagy-Britannia EU-tagságának felmondását támogatók 43, az unióban maradást szorgalmazók 40 százalékon állnak a június 23-ra kiírt népszavazás előtt.

A bennmaradás hívei az elmúlt két hétben visszaszorultak, miután a „Leave” kampány vezéralakja, London volt polgármestere, Boris Johnson és mások egyre inkább a bevándorlás veszélyeire helyezik a hangsúlyt. Az Observer szerint a felmérések azt mutatják, hogy öt brit választó közül kettő, 41 százalék úgy nyilatkozik, a bevándorlás az egyik, ha nem a legfontosabb kérdés, amelynek alapján dönt majd a referendumon. A megkérdezettek 35 százalékának az a fontos, hogy az EU ne szóljon bele a brit törvényalkotásba, 29 százalék a kilépéstől gazdasági előnyöket remél.

John Major volt brit konzervatív kormányfő tegnap a BBC-n, Andrew Marr műsorában azt mondta, feldühíti, hogy Boris Johnson és a kilépést szorgalmazó politikusok félrevezetik a közvéleményt. Major felszólította a volt londoni polgármestert, hagyjon fel azzal, hogy valótlanságokat terjeszt a bevándorlásról és a brit egészségügyi rendszerre gyakorolt hatásáról. Sir John, aki Margaret Thatchert követte a miniszterelnöki poszton, attól tart, hogy a Brexit győzelme nyomán káosz tör ki Nagy-Britanniában, s a brit gazdaság súlyos veszteségeket szenved.

Két volt munkáspárti miniszterelnök is megszólalt a hétvégén, Tony Blair és Gordon Brown több más volt Labour-vezető társaságában a Guardian című lapban nyílt levelet tett közzé. Ebben azt írták, ha a munkáspárti szavazók nem vesznek részt nagy számban az EU-népszavazáson, akkor többségbe kerülhetnek a Brexit hívei. Neil Kinnock, Ed Miliband, Harriet Harman és Margaret Beckett is aláírta a levelet. „Csak a Labour szavazói menthetik megy Nagy-Britanniát. Ha otthon maradnak, Nagy-Britannia kilép az unióból. Ez pedig hatalmas veszteség lenne” – figyelmeztettek a munkáspárti politikusok. A levél megírásának hátterében az állhat, hogy kiszivárgott belső elemzések szerint a Labour szavazóbázisának mintegy fele nem biztos benne, hogy a Munkáspárt melyik oldalon áll, a kilépést vagy a bennmaradást támogatja.