A Fidesz fokozatosan leveszi a kezét arról, akit pedig a tavaly kitört brókerbotrányig - hosszú-hosszú esztendőkön keresztül - hűséges katonájának tekintett, hiszen Orbán Viktor kormányfőhöz egyfajta tribünbarátság fűzte. A kölcsönös futballszeretet és -támogatás okán. Tévedés azonban ne essék: illúziónak tűnik, hogy a kormányzati körök mindenben együttműködnének a nyomozóhatóságokkal, önös céljaik aligha engedik meg. Az önmaga teljesítményének kiválóságától eltelt Windisch László, az MNB pénzügyi felügyeleti jogkört gyakorló alelnöke sem teszi fel a kézenfekvő kérdést: Tessék mondani, hol van a pénz? Hol van a Quaestor ügyfelektől átvett 210 milliárd forintja?
A brókercsődről - jó bürokrataként - az MNB-alelnök hétfőn úgy nyilatkozott a Magyar Időknek: "A jelenlegi kormányzat értékelte a helyzetet és néhány hónapon belül szigorította a felügyeleti jogszabályokat, megerősítette az eszközrendszert." Ha hinnénk Windisch László purifikátori elhivatottságában, s abban, hogy 2013 tavaszától, amióta havi sokmillió forinttal díjazott posztját betölti, elérkezett a szigorúság kora, akkor nyugodtan hátradőlhetnénk karosszékükben. Még rossz befektetési szolgáltató választása esetén is. Megelőlegezett bizalmunkkal azonban illik óvatosan bánni. Hol volt a felügyeleti szigorúság akkor, amikor több hónapos helyszíni ellenőrzés után az MNB emberei, mint akik jól végezték a dolgukat, 2015 januárjában nyugodt szívvel távoztak a Quaestortól, mondván: szabályos keretek között történnek a dolgok? Történt mindez szűk két hónappal azt megelőzően, hogy a brókercég csődöt jelentett. Tán soha sem derül ki, hogy a felügyelet ellenőrei oly mértékben felkészületlenek voltak, hogy a nyilvánvalóan bűnszervezetben elkövetett csalás bűntette felett elsiklottak, vagy "a baráti céget nem bántunk" vezette őket véleményük megalkotásában. Jóindulatomtól vezéreltetve az előbbire szavazok. Azt viszont csak remélni tudom, hogy nem tévedek.
S vajon hol volt a legendás windischi szigorúság és óvatosság akkor, amikor a felügyeleti alelnök minden aggály nélkül aláírta a már roskadozóban lévő Quaestor 60 milliárd forintos kötvénykibocsátását. Tette ezt, mint a felelősségáthárítás művésze. Bár az orbáni politikusoktól megszokott gyurcsányozással ugyan nem élt, de azért megjegyezte: "egyes ellenzéki pártok az utóbbi hónapokban már teljesen nyíltan szervezik a demonstrációkat. Sajnos néhány jó szándékú károsult akaratán kívül a játékszerük lett." Ezek az "akaratgyenge" károsultak azonban - pártállástól függetlenül - a kártalanításon kívül mindössze egyet akarnak: biztonságos tőkepiacot, még az alacsonyabb hozam árán is.