Mint ismert, a kormány az iskolák fenntartása után most a működtetés jogát is elvenné az önkormányzatoktól. A budaörsiek szerint ezzel tragédiába fordul az oktatás, az állami fenntartó eddig sem tudta rendesen ellátni a feladatát, az Illyésben például a szalagavatót sem tudták volna megtartani az önkormányzat segítsége nélkül. Attól is tartanak, hogy az intézmények lepusztulnak, mert az államnak nem érdeke a folyamatos fejlesztés; annak is örülni kell, ha a rezsiszámlát időben kifizetik.
Szombatra a Tanítanék Mozgalom jelentett be demonstrációt, hogy megmutassák: nem kérnek ebből az oktatási rendszerből. "Ha kell, megteremtjük magunknak azokat a körülményeket, ahol egy tanár taníthat, egy diák tanulhat. Az iskolában, ami nem omlik épp a fejükre. Most ez a legfontosabb dolgunk. Nem álltunk meg, nem buktunk el. Meg fogjuk mutatni, hogy minket nem lehet figyelmen kívül hagyni" - írták a szervezők. A gyülekező délután 2 órakor lesz a Március 15. téren, a demonstrálók innen vonulnak majd át a Várkert Bazárhoz, ahol a kormány teljesítményét is osztályozzák majd. A tanévzáró tiltakozás országossá nőhet, kedd délutánig még hat városból jelezték, hogy helyi tüntetéssel csatlakoznak a megmozduláshoz. A miskolci tüntetés szervezői azt írták: léggömbökön eresztik el a kormány be nem váltott ígéreteit.
A megmozdulásoknak aktualitást ad, hogy a kormány figyelmen kívül hagyta a pedagógus sztrájkbizottság javaslatait, ugyanis mint kiderült, a köznevelési törvény módosítójából kimaradtak azok a pontok is, amikben a sztrájkbizottságot alkotó szakszervezetek megegyeztek a kormányzat képviselőivel. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) ezt másként látja, mint írták, érthetetlen, miért emleget "átverést" a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) - amely tagja a sztrájkbizottságnak -, miután "sokszori meghívás ellenére sem kíván részt venni a köznevelési kerekasztal és a munkacsoportjai munkájában, s a kormány képviselője által javasolt megállapodás-tervezetet pedig nem írták alá". Az Emmi szerint a PSZ 25 pontos követelésének csaknem mindegyikében konkrét megoldási javaslatokat dolgoztak ki.
A PSZ jelezte: tételesen felsorolták, melyek a törvényi, illetve melyek a kormányrendeleti szintű szabályozást igénylő javaslatok, ennek ellenére ezek egyik jogszabálytervezetben sem jelentek meg. Így például az is elmaradt, hogy törvényben szabályozzák, milyen egyeztető fórum alkalmas a közoktatás ügyeinek megtárgyalására. "Törvényi szabályozás hiányában ugyanis a PSZ nem ül le egyeztetésre semmilyen, a kormány által önkényesen megalakított kerekasztalhoz" - írta a szakszervezet, emlékeztetve a kormányt arra, hogy a sztrájkbizottsággal való egyeztetés viszont törvényi kötelezettsége a kormánynak, tehát az nem kegy a részéről. Ennek ellenére az Emmi csak a köznevelési kerekasztal tárgyalásait (az ott született döntéseknek ráadásul nincs kötelező jellegük) veszi figyelembe, nem pedig a törvényes keretek között működő sztrájktárgyalásokat.