Hillary Clinton;Egyesült Államok;előválasztás;

2016-06-09 07:30:00

Clinton: Hidakat építünk, nem falakat

Hillary Clinton – hosszú és küzdelmes kampány után – egy brooklyni nagygyűlésen ünnepelte meg, hogy történelmi mérföldkőhöz érkezett: az Egyesült Államok első női elnökjelöltje lehet. A keddi hat előválasztás közül a volt külügyminiszter négyet megnyert, győzelmet aratott a legnépesebb szövetségi államban, Kaliforniában is. Clinton beszédében hangsúlyozta: nem személyéről van szó, nők és férfiak generációinak a női egyenjogúságért folytatott harca győz, ha a novemberi voksolás nyomán női elnök költözhet a Fehér Házba. Vetélytársa, Bernie Sanders egyelőre nem ismerte el vereségét, noha nagy nyomás nehezedik rá a Demokrata Párt részéről. Donald Trump immár ellenfél nélkül, fölényesen nyert, a republikánusok öt államban tartottak előválasztást.

Az idei amerikai előválasztási maraton utolsó mini-szuperkeddjén hat államban rendeztek előválasztást: ezúttal Kalifornia, New Jersey, Montana, Új-Mexikó, Észak- és Dél-Dakota szavazói nyilvánítottak véleményt. Noha az AP hírügynökség már hétfőn este bejelentette, hogy a volt First Lady átlépte a bűvös határt, a Clinton-kampány csak kedd estére tervezte a nagy ünneplést. Pontosan arra a napra, amikor nyolc évvel korábban Hillary Clinton elismerte, hogy veszített Barack Obamával szemben, s kénytelen feladni nagy álmát, hogy az Egyesült Államok első női elnöke lehessen.

Ez az álom idén teljesülhet, hisz Clinton bőven túlteljesítette a demokrata elnökjelöltség megszerzéséhez szükséges feltételt. A szükséges 2383 delegátus helyett 2767 küldött támogatását szerezte meg. Vetélytársa, Bernie Sanders ugyan tegnap is aratott két győzelmet, Montanában és Észak-Dakotában nyerni tudott, de a nagy államokban Hillary biztosan végzett az élen. A nyugati parti Kaliforniából érkeztek be utoljára az eredmények, de a voksok 73 százalékának összeszámlálásánál Clintonnak majd 400 ezerrel több szavazata volt, s 14 százalékkal előzte meg a vermonti szenátort.

„Mi hidakat építünk, nem pedig falakat” – hangsúlyozta beszédében Hillary Clinton. A volt külügyminiszter ismételten kijelentette, hogy a várható republikánus elnökjelölt, a mexikói határon falépítéssel fenyegető Donald Trump – temperamentuma miatt – alkalmatlan rá, hogy az Egyesült Államok elnöke, egyben az amerikai fegyveres erők főparancsnoka legyen. Clinton tett egy gesztust vetélytársa, Sanders felé, mondván, jó kampányt vívott, s fontos témákat emelt be a vitába, a minimálbér emeléséről, az egyenlőtlenségek csökkentéséről.

Hillary felidézte az 1848-as Seneca Falls-i gyűlés, az első, női jogokért küzdő konvenciót, emlékeztetve rá, hogy majd száz évvel ezelőtt vívták ki az amerikai nők a választójogot, s idén novemberben e folyamat újabb sikere lehet, ha női elnököt választanak az Egyesült Államokban. „A mai este egy csodálatos utazás betetőzése – egy nagyon hosszú utazásé” – mondta Clinton, a nők jogaiért vívott harcokra, s saját személyes útjára is gondolva.

Clinton már akkor elindult ezen az úton, amikor a diákok nevében országos feltűnést keltő záróbeszédet mondott a Wellesley főiskolán. Ügyvéd, Arkansas állam kormányzójának felesége, majd a 42. elnök, Bill Clinton feleségeként nyolc évre az Egyesült Államok First Ladyje lett. Nyolc évet szolgált New York állam szenátoraként, 2008-ban megpályázta a demokrata elnökjelöltséget, de akkor veszített. Barack Obama első hivatali idejében külügyminiszterként szolgált, majd 2015. április 12-én jelentette be, hogy ismét indul az elnökségért.

Az előválasztások során váratlanul jól szerepelt vetélytársát, Bernie Sanders szenátort nemigen hatotta meg, hogy Clinton a számítások szerint elnyerte az elnökjelöltséget. A magát demokratikus szocialistának valló Sanders a kaliforniai Santa Monicában tartott gyűlésen fogadkozott, hogy tovább folytatja kampányát, s az utolsó előválasztáson is megküzd Clintonnal, jövő kedden, Washington DC-ben. Sanders köszönetet mondott azoknak, akik támogatják „politikai forradalmát”. Kilátásba helyezte azt is, hogy még a július végén, Philadelphiában sorra kerülő demokrata elnökjelölő konvención is küzdeni fog céljaiért: a Wall Street-i bankárok túlhatalmának megfékezéséért, a korrupt kampánypénz-rendszer reformjáért, az általános, ingyenes egészségügyi ellátásért.

„Olyan kormányzatra van szükség, amely nem csak a (leggazdagabb) egy százalék érdekében dolgozik” – mondja a szenátor. Sanders értesülések szerint rosszul fogadta az AP hétfői bejelentését, s a szenátor kampánystábjának emberei egymás után hívták a szuperdelegátusokat, hogy meggyőzzék őket, Clinton helyett őt támogassák. Még mintegy 95 közülük nem nyilvánított véleményt. Sanders álláspontja szerint csak a konvención dől el, hogy a küldöttek mintegy 15 százalékát kitevő szuperdelegátusok ténylegesen kire szavaznak.

Barack Obama kedd este telefonon gratulált Hillary Clintonnak a győzelméhez és a jelöléshez elegendő küldött megszerzéséhez. A Fehér Ház e hétre ígérte, hogy az amerikai elnök nyilvánosan is kiáll Clinton mellett és támogatja jelöltségét. Obama hétvégén fél órát beszélt telefonon Sanders szenátorral, s a hírek szerint csütörtökön fogadja őt a Fehér Házban. Sanders nagy kampánygyűlést szervez az amerikai fővárosban. Nancy Pelosi volt házelnök, a képviselőház demokrata kisebbségi vezetője felhívást intézett Sandershez, hogy engedje át a terepet Clintonnak.

„Bernie mindenki másnál jobban tudja, hogy mi forog kockán ezen a választáson, s hogy egy ponton egyesítenünk kell a pártot, csak akkor tudunk előre haladni” – mondta Pelosi, aki egyértelműen támogatásáról biztosította Clinton elnökjelöltségét. Hírek szerint a háttérben nagy alkudozás folyik, azt azonban nem tudni, milyen feltételekhez köti Sanders a visszalépését. Beszédéből az derült ki, hogy nyílt konvenciót akar, s egyelőre nem adja fel a harcot az elnökjelöltségért. Ezt a demokrata pártvezetés mindenképp szeretné elkerülni. A szenátor ugyanakkor már jelezte, hogy napokon belül elbocsátja kampánystábja jelentős részét.

Donald Trumpnak már csak saját maga lehet a legnagyobb ellenfele. Az utolsó republikánus előválasztások csupán szimbolikus jelentőségűek voltak, hisz a manhattani ingatlanmilliárdos valamennyi vetélytársa visszalépett már. Ted Cruz és John Kasich neve azonban még rajta maradt a szavazólapokon, így a texasi szenátor és az ohiói kormányzó is kapott minimális szavazatot. Trump az előző héten nehéz helyzetbe hozta magát, amikor spanyol hangzású neve miatt nekiment a Trump Egyetem perében eljáró bírónak. A támadást egyértelműen rasszista megnyilvánulásnak minősítették, s Paul Ryan házelnök, aki elvben már Trump mögé állt, ismételten kénytelen volt elhatárolódni a milliárdostól.

Trump kedd este New York állam egyik golfpályáján tartott beszédet. „Lehetséges a valódi változás, nem csak Obama-féle változás” – utalt Trump a jelenlegi elnök beváltatlan ígéreteire. A kommentátorok megjegyezték, hogy a milliárdos a szokottnál fegyelmezettebben beszélt, nem tért el az előre megírt szövegtől, sőt még arra is hajlandó volt, hogy ne fejből, hanem súgógépről olvasson. „Megértem, hogy az elnökjelöltség felelősséggel jár, s nem hagylak cserben benneteket. A Republikánus Párt büszke lehet rám” – fogadkozott Trump. Visszafogottsága azonban lehet, hogy megint csak egy alkalomra szólt, jövő héten – mint ígérte – nagy leleplező beszédet készül mondani Clintonék pénzügyeiről. A várható republikánus elnökjelölt Bernie Sanders híveinek is üzent, mint mondta, szívesen látja őket a Trump-táborban.