dopping;riói olimpia;Orosz sportolók;

2016-06-09 07:54:00

Bajban az oroszok

Az orosz állam is hathatós támogatást nyújtott ahhoz, hogy megakadályozzák az ország sportolói pozitív doppingtesztjeinek nyilvánosságra hozatalát. Ez derült ki a német ARD televízió újabb leleplező dokumentumfilmjéből, amelyet szerda este sugárzott a csatorna. Egy szakértő szerint a bizonyítékok alapján egyértelmű, hogy az orosz atléták számára nem szabad engedélyezni az olimpiai részvételt.

Az orosz kormányzat közvetlenül is érintett volt a pozitív doppingminták eltusolásában. Ez derült ki abból a dokumentumfilmből, amelyet tegnap késő este sugárzott a német közszolgálati csatorna, az ARD. A három doppingszakértő, Hajo Seppelt, Florian Riesewieck és Felix Becker által jegyzett filmben igen súlyos vádakkal illették Vitalij Mutko orosz sportminisztert.

Bizonyítékokat tártak elő arra, hogy a sportvezető személyesen akadályozta meg egy az orosz focibajnokságban, a Premjer Ligában játszó labdarúgó doppingtesztjének nyilvánosságra hozatalát. A filmből kiderült továbbá az is, hogy egy tiltott szerek használata miatt élete végéig eltiltott atlétaedző továbbra is aktívan segíti a sportolók felkészítését.

A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) jövő héten, június 17-én dönt arról, hogy érvényben marad-e a riói olimpiára is az orosz sportolók eltiltása. Ezért is jött az újabb dokumentumfilm a lehető legrosszabb időben az oroszok szempontjából.

A film egyik készítője, Hajo Seppelt a Deutschlandfunknak elmondta, azt vizsgálták, hogy Oroszország tartja-e már magát a doppingelőírásokhoz, s valóban nem alkalmazzák-e a doppingesetek miatt eltiltott edzőket. Három hónapon keresztül gyűjtöttek adatokat a témában, s lesújtó következtetésekre jutottak. Seppelt úgy véli, az IAAF Bécsben nem hoz kedvező döntést Moszkva számára. Mint mondta, bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a „hátsó ajtón” megpróbálja bejuttatni az oroszokat, szerinte ha a szakértői vizsgálatot veszik alapul, nem is születhet más döntés, mint az, hogy nem engedik az orosz atléták indulását az ötkarikás játékokon.

Egyenesen úgy véli, hogy akár a teljes olimpiai csapat részvételét megakadályozhatják. Ehhez azonban részletesen utána kellene menni az orosz doppingellenes ügynökség egykori vezetője, Gregorij Rodcsenkov vádjainak, aki nemrégiben megerősítette: szisztematikus, „felülről” segített doppingrendszert alakítottak ki. Mutko ezzel kapcsolatban tegnap azt közölte, a filmmel csak az volt a cél, hogy befolyásolják az IAAF döntését.

A napokban hozták nyilvánosságra a 2012-es londoni olimpián végzett doppingtesztek eredményét. Már újfajta módszerekkel vizsgálták a mintákat, vagyis olyan tiltott szereket is ki tudtak mutatni, amire a tudomány akkori állása szerint még nem volt lehetőség. Az orosz sajtó két lebukott sportoló nevét említette az ügyben: a kalapácsvetésben aranyérmes Tatjana Liszenkóét, valamint a súlylökésben ezüstérmes Jevgenyija Kolodkóét.

Két olimpiai bajnok kazah súlyemelő is ott van azok között, akiknél az új vizsgálat során bukkantak tiltott szerekre. Olasz, lengyel és kazah sajtóértesülések szerint a kétszeres - Pekingben és Londonban - olimpiai bajnok, 94 kilogrammos Ilja Iljin, valamint a női 53 kilogrammban Londonban győztes Zulfija Csinsanlo is az ismételt ellenőrzésen fennakadtak között van.

A NOB május 27-én közölte, hogy a 2012-es minták közül egyelőre 265-öt vizsgáltak újra, s olyan sportolók doppingtesztjét vették górcső alá, akik a riói olimpián is érdekeltek lehettek volna. A legújabb technológiával elvégzett vizsgálatokon öt sportágban hat nemzet összesen 23 sportolója akadt fenn, közülük nyolcan oroszok. A NOB május közepén jelentette be, hogy a 2008-as pekingi játékokon elvégzett doppingtesztek újravizsgálása során hat sportágban 12 ország összesen harmincegy sportolója bukott meg. Később kiderült, közülük 14-en oroszok. A nemzetközi bizottság azt is jelezte, hogy még egy pekingi minta eredménye mutatott abnormális értéket. A NOB neveket csak a B próbák elvégzését követően hoz nyilvánosságra.