felújítás;Fővárosi Közgyűlés;3-as metró;csúszás;

2016-06-09 07:14:00

Csúszik a metró felújítása

Hónapokat csúszhat a 3-as metró felújításának befejezése a kormány, illetve a kabinet packázásaihoz asszisztáló budapesti fideszesek miatt. A Fővárosi Közgyűlés ugyanis tegnap ismét nem döntött a metró pótláshoz szükséges buszok vásárlásáról. Ehelyett kimondták, július 5-én határoznak az ügyben és a kabinet kívánságát teljesítve buszok helyett szolgáltatást vásárolnak.

Szolgáltatás megrendelésével oldják meg a 3-as metróvonal felújítása miatt szükségessé váló járműpótlást, ha a kormány ezt támogatja, és a konstrukcióval felmerülő teljes többletköltség fedezetét biztosítja. Erről a Fővárosi Közgyűlés döntött tegnap. A testület azt a feltételt szabta a kormánynak, hogy az erről szóló határozat július 5-ig megjelenjen a Magyar Közlönyben. Ha a kormány addig nem lép az ügyben, akkor az eredeti tervnek megfelelően új, lengyel Solaris buszokat vásárol Budapest.

Tarlós István elismerte, hogy ha szolgáltatást kell a fővárosnak vásárolnia, novemberben biztosan nem kezdődik meg a 3-as metró felújítása és 2019 nyarára sem fejeződik be. A főpolgármester korábban a Népszavának elismerte, a kormány által erőltetett szolgáltatásvásárlás drágább, mint ha lengyel buszokat vesznek, ráadásul erre még közbeszerzést is ki kell írni, ami késlelteti a felújítást. A buszok így soha nem kerülnek a BKV tulajdonába, de a cégtől várhatóan sofőröket kell majd elbocsátani. A kabinet viszont időközben beindította a Nemzeti Buszgyártási Stratégiát és ennek jegyében arra akarja kötelezni a fővárost, hogy magyar járműveket vásároljon.

Kocsis Máté, Józsefváros fideszes polgármestere, aki a szolgáltatás vásárlásra vonatkozó tegnapi indítványt jegyzi, elismerte, magyar buszgyártás még nincs, így lehet, hogy a metrópótló járműveket valamelyik cég mégis külföldről hozza majd be, azután azokkal drágán szolgáltat Budapestnek. A közgyűlés a szocialista Szaniszló Sándor javaslatára felkérte a főpolgármestert, kezdjen egyeztetést a MÁV vezetésével arról, hogy a 3-as metró felújítása alatt a jelenleginél több vonatot vehessenek igénybe a BKV-bérlettel rendelkezők. A szintén MSZP-s Horváth Csaba pedig szánalmasnak nevezte azt, amit "a kormány művel a fővárossal". Kocsis indítványa szerinte "bátor megfutamodás".

A közgyűlés ülésének kezdetén a Ligetvédők nevű civil mozgalom tiltakozott a Városházán. Az aktivisták egy "A belenyugvás a legnagyobb ellenségünk" feliratú molinót, a CivilZugló Egyesület képviselői pedig egy "Nem kellenek monstrumok a Városligetbe!" feliratú transzparenst feszítettek ki az ülésterem két oldalán. Az ülés előtt a Ligetvédők a Városliget levegőjét tartalmazó befőttesüvegeket osztottak ki a képviselőknek, Csák Gergely, aki szerint a fakivágások környezeti katasztrófával érnek fel, a főpolgármesternek adta át az üveget. Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere arra figyelmeztetett, miután a park világörökségi területen van, a Városligetbe tervezett beruházásról az UNESCO álláspontját is ki kell kérni.

Vizsgálják az Alstom-ügyet
Év végéig kell jelentést tennie az Alstom-ügyet vizsgáló ideiglenes bizottságnak, amelynek tagjait tegnap választotta meg a Fővárosi Közgyűlés. A testületet Borbély Lénárd, Csepel kormánypárti polgármestere irányítja, tagja pedig a fideszes Orbán Gyöngyi, illetve Geiger Ferenc, Soroksár civil polgármestere.
A bizottságnak vizsgálnia kell az Alstom-kocsik beszerzésének hátterét és a vásárlásról szóló döntések előkészítésében résztvevők esetleges felelősségét. Az Egyesült Királyság Jelentős Csalások Elleni Hivatala Alstom-vezetőket vádolt meg azzal, hogy 2,3 millió eurós kenőpénzt adtak vagy beleegyeztek, hogy adnak a BKV tisztviselőinek, ügynökeinek. Mindezt azért, hogy befolyásolják a budapesti közlekedési céget az Alstom szerelvényeinek megvásárlására.