EBRD;finanszírozás;magántőke;kormányok;

2016-06-08 21:05:00

Sokkal több magántőkét vár az EBRD

Elkeserítőnek nevezte Simor András, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnöke, hogy a világ magántőke-befektetéseinek csupán 1 százaléka áramlik az EBRD által finanszírozott országok régiójába.

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) és a Portfolio közös konferenciáján, szerdán Budapesten, Simor András, aki korábban a Magyar Nemzeti Bank elnöke volt, kiemelte: az EBRD partnerként tekint a magántőkére, de a magántőke-beruházások felfuttatásához kormányzati segítségre is szükség van.

A kockázati és magántőke segít megoldani a tőkehiányt egy országban vagy egy-egy ágazatában - mondta. Hozzátette, hogy a magántőke hozzájárul a gazdasági diverzifikációhoz, a munkahelyteremtéshez, a technológiai tudástranszferhez, tehát a finanszírozásnál egy sokkal komplexebb szereppel segítik a magántőke-alapok a gazdaság bővülését.

Azokban az országokban, amelyekben az EBRD beruházásokat, befektetéseket finanszíroz, 2011 óta folyamatosan csökken a magántőke beáramlás, 2014-ben már csak 3,6 milliárd dollárnyi magántőkét fektettek be ebbe a régióba, miközben a világ más régióiban sokkal jobban teljesít a magántőke - ismertette.

Az EBRD 166 magántőke-alapba fektetett be 1992 óta, ebből még több mint 100 aktív befektetésként működik. Az EBRD teljes vállalása alapján az éves befektetés összege 100-250 millió euró körül alakul. A piaci trenddel párhuzamosan az EBRD magántőke alapokba történő befektetései is visszaestek, amelynek Simor Andás szerint részben az az oka, hogy egyre nehezebb társbefektetőt találni ezekhez az ügyletekhez.

Az EBRD alelnöke kiemelte: azok a cégek, amelyekbe magántőke-befektetés érkezett, 35 százalékos árbevétel növekedést értek el 5 év alatt azokhoz a cégekhez képest, amelyek nem kaptak, emellett ugyanezen időszak alatt 20 százalékkal emelkedett az üzemi eredményük és a munkahelyteremtésre is pozitív hatással voltak a magántőke-befektetések. Rámutatott: a kormányoknak mindenképpen indokolt szövetségre lépniük a magántőkés cégekkel, főként azért, hogy a befektetésekben látott negatív trend megforduljon.

Az EBRD az elmúlt 20 év alatt 3,8 milliárd euró kötelezettséget vállalt, ebből 2,8 milliárd eurót be is fektetett a magántőke-alapokkal együttműködve.

Zsembery Levente, a HVCA elnöke, az X-Ventures vezérigazgatója az MTI-nek elmondta: az idei első negyedévben 13 alapkezelő 26 magántőke befektetést hajtott végre Magyarországon, az idei első negyedévben az átlagbefektetés 154 millió forint volt, a tavalyi évben az átlagbefektetés értéke 220 millió forintot tett ki.