EU;Orbán Viktor;migráció;V4-ek;népvándorlás;jövőkép;

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

- Orbán elárulta, mi az igazi kihívás

Az Európa előtt álló igazi nagy kihívás ma az, hogy a kontinens államai különböző módon képzelik el a jövőt, ami a migrációs válság példáján jól kimutatható - jelentette ki Orbán Viktor kormányfő szerdán Prágában, a négy visegrádi ország miniszterelnökének a Prague European Summit elnevezésű vitafórumon tartott beszélgetésén.

Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel, Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök alapvetően az Európai Uniót érintő válságokról beszélt, hangsúlyozva a V4-ek szerepét a problémák megoldásában

A magyar kormányfő szerint Európa jövőjét illetően alapvetően két karakteres elképzelés van, amely jól kimutatható a migrációs válság példáján. Az egyik elképzelés szerint a világ hatalmas népmozgás előtt áll, amelyet nem lehet elkerülni, ezért annak kezelésével kell foglalkozni, míg a másik szerint Európa meg tudja állítani határain az ellenőrizetlen népmozgást. "Európa elég erős, elég gazdag, elég tapasztalt ahhoz, hogy elég ereje legyen, hogy azt mondja, ha akármilyen világmozgások is indulnak meg, mondjuk tőlünk délre, a mi kontinensünkre, a mi világunkba ellenőrzés nélkül, külön engedély nélkül egyetlen ember sem jöhet be" - vélekedett Orbán Viktor.    

"Ezért nem beilleszteni akarjuk a migrációt az életünkbe, hanem fékezni akarjuk, ellenőrzés alá akarjuk vonni, és ameddig csak lehet, ki akarjuk zárni az életünkből" - szögezte le.    

Bohuslav Sobotka Európa legnagyobb mai problémájaként a migrációs válságot említette, és kifejezte meggyőződését, hogy ez nem fog az Európai Unió megszűnéséhez vezetni. Úgy vélte, hogy a növekvő populizmus és az emberek frusztrációja sokkal nagyobb veszélyt jelentenek. A megoldásokat az uniós tagállamok közti bizalom megerősítéséhez, a folyamatos párbeszédben és az összetartozás megerősítésében jelölte meg a cseh kormányfő.    

Orbán Viktor három további válsággal bővítette a listát. Elsőként arról beszélt, hogy a nyugati elit 2008 óta már nem tudja gazdasági sikerekkel igazolni politikáját, ezért legitimációs válság alakult ki Európában, az emberek már nem érzik a magukénak az elit politikáját. Másodikként a nyugati demokrácia válságát említette, mert nagy eltérés van az elit és a lakosság helyzetértékelése között. A harmadik válságot a demokrácia exportjára épített európai külpolitika kudarca jelenti, ami problémákat okoz. "Beavatkoztunk Irakban, Szíriában és Líbiában, de ezek az államok ma nem léteznek, mi tulajdonképpen szétvertük őket. Éppen ezért veszti el sok ember a reményét" - mutatott rá a magyar kormányfő.    

Robert Fico kijelentette, hogy az Európai Unióban ma "fragmentáció", szétaprózódás veszélye fenyeget. "Pillanatnyilag nagyobb az esélye a fragmentációnak, mint a mélyebb integrációnak" - vélekedett a szlovák kormányfő.    

Beata Szydlo hangsúlyozta: elfogadhatatlan az Európai Unió kisebb csoportokra, "uniókra" osztása. Európának párbeszédre van szüksége, s meg kell hallgatni minden tagállam szavát.     A cseh miniszterelnök ugyanakkor bejelentette: Prága vitát kezdeményez az Európai Unió jövőjéről.

Orbán Viktor szerint nagyon fontos döntést hozott kedden a magyar parlament azzal, hogy módosította az alkotmányt, és elfogadta a terrorellenes törvényt. "Ritka pillanat ez a magyar parlamentarizmus modernkori történetében, mert az ellenzék egy része is megszavazta ezeket az intézkedéseket" - hangsúlyozta Orbán. "Egy-egy ilyen esemény csodaszámba megy" - tette hozzá.

Szerinte azzal, hogy sikerült módosítani az alkotmányt, és sikerült a terrorellenes törvényt is elfogadni, "megadták a magyar hatóságoknak azokat a jogosítványokat, amelyekkel eséllyel veszik fel a harcot a terrorista akciókkal és fenyegetettségekkel". "Ez egy nagy pillanat Magyarország számára, mert úgy érzem, hogy tegnaptól a kormány jóval nagyobb eséllyel tudja garantálni az ország polgárainak biztonságát, mint ahogy eddig tette" - hangsúlyozta a kormányfő. 

Nem tetszik Budapestnek a bizottsági javaslat
"Elképesztőnek" nevezte Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos kedden bejelentett javaslatát a bevándorlási helyzet ügyében, ezért - mint mondta - Magyarország "visszautasítja azt" - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az MTI-nek.
A miniszter, aki a kínai Ningbóban részt vesz a kínai és kelet-közép-európai kereskedelmi miniszterek találkozóján, arra reagált, hogy Dimitrisz Avramopulosz strasbourgi sajtótájékoztatóján bejelentette: az európai kék kártya rendszer reformjával és a hatékonyabb integráció segítésével a legális migráció lehetőségét teremtené meg az EU.
Elmondta: az Európát elérő migránsáradat arra készteti az uniót, hogy megteremtse a legális bevándorlás feltételeit mindazoknak, akik munkához akarnak jutni a kontinensen. A hatékonyabb integráció és a könnyebb munkához jutás megteremtése érdekében elsősorban az unión kívüli, harmadik országokból érkező, magasan képzett munkaerőnek lesz elérhető az európai kék kártya rendszere - magyarázta a biztos.
Szijjártó Péter kifejtette: az ilyen javaslatokkal az Európai Bizottság "egyre inkább azt a benyomást kelti, mintha Európa vesztét akarná", hiszen ezek nyomán Európát bevándorlók újabb tömegei áraszthatják el.