LMP;Schiffer András;Szél Bernadett;társelnök;

"Keményen kell dolgoznunk, hogy a településeken megerősödjünk” FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Szél Bernadett: mi nem sunnyogunk

Szél Bernadett szerint a science-fiction világába tartozik, hogy pártja a háttérben a Párbeszéd Magyarországért politikusaival egyeztet az újraegyesülésről. Az LMP társelnökének, Schiffer Andrásnak a távozása után hirtelen sok lett a dolga, kongresszusra készül, elkezdte az országot járni, hogy helyben szimpatizánsokat, tagokat toborozzon, mert hisz abban, hogy az LMP-ből nagy párt lehet.

- Kiheverte már Schiffer András bejelentését? Sikerült feldolgoznia, hogy ő lelép a politika színpadáról?

- Sok dolgom lett hirtelen, az biztos. András az egyik, ha nem a legtehetségesebb politikus, akit ismerek, nehezebb lesz nélküle, de éppen ezért kétszer annyit fogunk dolgozni.

- Jogászként nem hiányzik majd a parlamentből? Arról, hogy az LMP-nek mit jelent a távozása, már több alkalommal beszélt.

- András kiváló jogász, nagyon fog hiányozni a Házból. Nekünk szerencsére megígérte, hogy segít a parlamenti munkában és a tárgyalótermekben is velünk lesz, ha szükség van rá. Az elmúlt években sokat küzdöttünk, hajtottunk, most talán lesz időnk tartalmas beszélgetésekre is. Félig viccesen mondtam is neki, hogy a nagy munkában sok kávézást kihagytunk, talán ezekre most sor kerülhet.

- Megtudhatjuk végre, miért állt fel Schiffer? Sovány magyarázatnak tűnik, hogy az értelmiségi erőtér hiánya, vagy a parlament, mérgező levegője miatt tette.

- Pedig ez elfogadható, korrekt magyarázat. Sok politikus fejében megfordulnak hasonló gondolatok, csak Magyarországon nem szokás a parlamentből önként távozni. A zöldeknél nemzetközi szinten is természetesebb a rotáció, voltak már többen, akik felálltak. Andrással végig éltem ezt a folyamatot. A parlamentben például mindent beleadva, szívvel, lélekkel dolgozott, élvezte a vitát, de mára a Fidesz ezt kiüresítette. Mondjuk, egyre kevesebben is vannak kormányoldalon, akikkel egyáltalán vitázni lehet.

- Valamiféle baloldal-fóbia nem játszott közre abban, hogy elnök társa kiszáll a politikából? Schiffer is örökké az önök által bukottnak titulált baloldallal hadakozott, ami zöldpolitikus esetében enyhén szólva furcsa.

- Pedig aki a politika, a közélet megújítására szerződött, az érthető módon nem azokban a politikusokban látja a szövetségest, akik a régi vonalba tartoznak, sajnos minden tekintetben. Andrást folyamatosan támadták azok, akik szerint a demokratikus ellenzéki oldalon az egyedül üdvözítő megoldás az összefogás és ebből nyilván elege volt. Szerintem sokkal fontosabb, hogy mit ajánlanak a pártok a választópolgároknak, itt pedig évek óta azon megy a spekulálás, hogy ki kivel szövetkezzen és ebből nyilván elege volt. Az LMP programja egy progresszív, XXI. századi ajánlat, amit képtelenség a múlt század megoldásaiban vagy inkább félmegoldásaiban gondolkodó erőkkel véghezvinni.

- Hadházy Ákos szerint az ellenzéki pártok nem fogják megúszni, hogy leüljenek és beszéljenek egymással.

- A szövetségi politikánkon nem változtatunk. Az LMP a politika megújítására jött létre, ezt viszont levitézlett emberekkel nem tudjuk megtenni. Amúgy, ha normális országban élnénk, akkor Schiffer Andrásnak kellene tovább politizálni, és nem azoknak, akik sokadszorra játszották el a bizalmukat a választók előtt.

- Júliusban tisztújítást kell tartaniuk. Azt hallani, hogy Hadházy váltja majd Schiffert a társelnöki poszton.

- Hadházy Ákos a jelek szerint vállalja a megmérettetést, de több alkalmas, erős lehetséges jelölt is van. Én viszont azt tartom korrekt eljárásnak, ha nem nyilatkozom a részletekről, azzal fogok együtt dolgozni, akit a kongresszus megválaszt. Egy "feltételem" volt: kemény munkára készülök, elnöktársam ebben partner kell, hogy legyen. A kongresszuson delegáltként egy szavazattal rendelkezem.

- Ezek szerint nincs befolyása arra, hogy ki lesz a társa?

- Nyilván többen kíváncsiak a véleményemre, hiszen pontosan tudom, mi mindenre van szükség ebben a pozícióban, de ezen túl nem is tartanám helyesnek, ha lenne. Adott a küldetésünk, az alapértékeink, a céljaink, a stratégiánk és ehhez kell a megfelelő személyt megtalálni. Magyar pártokban nem létezik társelnöki rendszer, Andrással mi dolgoztunk először ilyen párosként. Az idők folyamán "belaktuk" ezt a pozíciót és megtanultuk, hogy nem legyőzni, hanem meggyőzni kell a másikat, ha jól akarunk együttműködni. Ez a politikai felfogás nagyon eltér a nálunk megszokottól, és nagyon hiányzik is a közéletből. Velünk nem tudna olyan tragédia megtörténni, amilyen Orbán Viktorral megtörtént, hogy rendszerváltó társaival együtt pár évtized alatt önmaguk karikatúrájává váltak.

- A stratégiánál maradva, továbbra is azt vallják, hogy egyenlő távolságot kell tartani a Fidesztől, illetve a baloldaltól?

- Az LMP a teljes magyar politikai elittel szemben kínál alternatívát, ebben semmi változás nincs. Egész Magyarországnak az az érdeke, hogy a politika megújuljon és megtisztuljon. Kinevelődjenek azok, akik hitelesen képviselik az embereket. Sokan kiábrándultak a politikából, nekik kell tudnunk megmutatni, hogy ebben a világban nem mindenki gazember. Fontos ügyekben, viszont ahogy mondtam együtt kell működni, bár olykor ez is kiábrándító. Az állami földek privatizációja ellen közösen tiltakoztak az ellenzéki pártok. Amikor azonban emiatt tüntetést szerveztünk, rajtunk kívül senki nem mozgósított. Büszke voltam, amikor Gőgös Zoltán azt nyilatkozta, az LMP-re számíthat az aláírásgyűjtésnél. Mi nem sunnyogunk, nem beszélünk mellé.

- Mi a nagy párttá válás receptje?

- Keményen kell dolgoznunk. Az LMP-nek az a feladata, hogy a településeken erősödjön. A parlament ugyan fontos terep, de onnan nem lehet választásokat nyerni. Ott kell lenni, ahol az emberek vannak és nekik kell tudnunk elmondani, miért lesz jobb itt élni, ha mi nyerünk. Az LMP-nek nincs sok pénze, annyi van, amennyi legálisan jár, ezért nekünk kétszer olyan erővel kell küzdenünk, mint azoknak, akik a szokásos mutyimódszerrel, oligarcha-stílusban csinálják a politikát. Azt látom, hogy amikor a személyesen találkozunk a választókkal, amikor közvetlenül mondjuk el nekik, hogy milyen Magyarországot akarunk, akkor szinte mindenki azonnal LMP-s lesz. Az a feladatunk, hogy mindenhova elvigyük az ajánlatunkat. Orbán Viktor szerint az idén mindenki léphet előre. Ez persze nem igaz, de az LMP ajánlatával szintet ugrana az ország, felfelé, együtt, mindannyian.

Kezelhetetlen az egészségügyi béremelésből kimaradt, alapellátásban dolgozó szakápolók, védőnők és az intézmények gazdasági és technikai dolgozóinak elégedetlensége. A feszültséget érzékelve a szakdolgozói kamara már ma folytatja a tárgyalást az egészségügyi államtitkársággal, sürgetve, hogy találjanak forrást ennek a körnek is, különben nem áll meg a szakemberek elvándorlása.