per;főváros;Mahir-csoport;hirdetőoszlop;

Elvitték a hirdetőoszlopokat FOTÓ: Molnár Ádám

- Mahir-per: befolyásolna az önkormányzat

Ez nem felel meg a valóságnak, a főváros ominózus nyilatkozata hangulatkeltés, a Mahir Cityposter Kft.-nek a pályázata elfogadásától kezdve minden oszlopra volt a főpolgármester által is aláírt engedélye; a régi és az új korszakból is - mondta lapunknak Magyar György, miután az Origo megírta, értesüléseik szerint Simicska Lajos cége 644-ből csupán 155 hirdetőoszlopra kapott a Fővárosi Önkormányzattól tulajdonosi hozzájárulást a kihelyezéshez. 

A Mahir jogi képviselője hozzátette, az újabb tárgyalás közeledtével úgy látszik, a főváros nem képes a bíróságon érvelni saját igaza mellett, ezért nekik tetsző, a több ezer okiratból kiragadott mondatokkal bombázzák a közvéleményt. Magyar György szerint ez is azt bizonyítja, hogy a Fővárosi Önkormányzat érvénytelenül, álindokokra hivatkozva bontott szerződést tavaly a Simicskához köthető reklámcéggel.

Emlékezetes: a fővárosi közgyűlés szeptember 30-án döntött úgy, rendkívüli felmondással szerződést bont a Mahirral, mert szerintük a cég nem a szerződésben meghatározott helyszíneken és számban helyezte el az oszlopokat, illetve a légszennyezésmérők nem a helyi levegő minőségét, hanem a szaktárca által mért adatokat közvetítették. További kifogás volt, hogy az internetet szolgáltató oszlopok csak wifi-jeleket sugároztak. Ezzel szemben a Mahir állította, a fővárossal 2006 szeptemberében kötöttek szerződést, amelyet "folyamatosan és szerződésszerűen" betartanak, ráadásul az önkormányzat sem emelt kifogást az elmúlt kilenc évben, így nem tudják elfogadni a felmondást, s bíróságra viszik az ügyet. A főváros januárban elkezdte elbontani a Mahir-oszlopokat, ám később a Fővárosi Törvényszék eltiltotta ettől az önkormányzatot. A bontás igen súlyos károkat okozott a cégnek, Magyarék ezért jelentős kártérítésre számítanak az önkormányzattól a bíróságon.

Nincs többé Metropol
Tegnap jelent meg a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Metropol napilap utolsó száma. A tulajdonos, Fonyó Károly azért döntött az önfelszámolás mellett, mert nem akar adósságokat hagyni maga után. Az ingyenes lap megszűnésében az is közrejátszott, hogy a BKV nem hosszabbította meg a terjesztési szerződésüket, s immár Habony Árpád Lokál nevű ingyenes lapját osztogatják az aluljárókban. Emellett a kormányzati és piaci hirdetők is elpártoltak a Metropoltól amióta Simicska és Orbán Viktor kormányfő viszonya megromlott.

Miközben világos, az aláírások és a szabályok nehézsége miatt szinte lehetetlen ma országos népszavazást kezdeményezni, a kormány kvótaellenes referendumához persze aláírások sem kellenek. Az állami vezetők béréről csak akkor dönthet a nép, ha az Országgyűlés az idevágó, vélhetően már összegyűjtött ajánlásokat megfontolja. Az eddig ellenőrzött aláírások 14 százaléka ugyan érvénytelen, Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke szerint ez kifejezetten jó aránynak számít.