Oroszország;Európai Bizottság;szankciók;

2016-06-17 10:30:00

EU-Oroszország - Maradnak a szankciók

Már a szentpétervári gazdasági fórumra látogató Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is egyértelművé tette, hogy mindaddig maradnak az Oroszország elleni szankciók, míg Oroszország a minszki egyezményt maradéktalanul be nem tartja. Majd az uniós tanács pénteken bejelentette: az Európai Unió egy évvel meghosszabbította az Oroszország ellen a Krím félsziget elcsatolása miatt hozott szankcióit.  A kereskedelmi és befektetési tevékenységeket korlátozó intézkedések a most hozott döntés értelmében 2017. június 23-ig maradnak érvényben - derül ki a közleményből.

Junckert számos kritika érte, hogy elsőként és egyetlenként az Európai Unió vezetői közül Oroszországba látogatott. A Krím félsziget elcsatolása óta ugyanis uniós vezető még nem tett hivatalos látogatást Oroszországba. Juncker csütörtökön tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is, annak ellenére, hogy számtalan kritika érte emiatt, különösen a balti államok részéről, ahol úgy vélik, hogy ezzel a gesztussal Putyint erősíti, aki „csak az erőből ért”.

Az EB-elnök azt hangsúlyozta, a feszültséget csak folyamatos párbeszéddel lehet oldani és kiemelte, Oroszország ukrajnai tevékenysége aláásta Európa biztonságérzetét. Ezért a szankciók megszüntetése csak akkor lehetséges, ha Oroszország is teljes egészében végrehajtja a minszki tűzszünet előírásait. Juncker, szavai szerint azért érkezett Szentpétervárra, hogy „hidat verjen”, mert a józan ész azt diktálja, hogy fennmaradjon a dialógus Brüsszel és Moszkva között. A szankciókról hétfőn döntenek az uniós külügyminiszterek. A szentpétervári Junker-látogatással egyidőben kiszivárgott, hogy a testület további hat hónappal meghosszabbíthatja az Oroszország elleni szankciókat. Ezt az információt magas rangú uniós forrásokra hivatkozva az AFP hírügynökség közölte. ( Ez ma meg is történt, azzal a különbséggel, hogy a meghosszabbítás egy évre szól)

A fórumon részt vesz Nicolas Sarkozy volt francia elnök is, aki azt a javaslatot vetette fel, hogy előbb Oroszországnak kellene egyoldalúan visszavonnia a saját szankcióit, mintegy gesztusként. (Franciaország különben ellenzi az Oroszország elleni szankciókat, a francia parlament is határozatot hozott, amelyben a szankciók elleni szavazást kért a Valls kormánytól.)

Moszkva vélhetően nem tesz semmilyen egyoldalú gesztust, és mindaddig fenntartja az élelmiszer embargót, míg élnek az ellene hozott büntetőintézkedések. A közvélemény is ezt támogatja. A Levada Intézet május végén készített felmérése szerint az oroszok 75 százaléka gondolja úgy, hogy Oroszországnak a szankciók ellenére folytatnia kell saját politikáját. Csak 17 százalék szerint kellene kompromisszumot keresni.