A diákmunkára jelentkezők mindössze 30 százaléka hajlandó 700 forintos órabér alatt munkát vállalni, ugyanakkor 800 forintos órabérért már a fiatalok 80 százaléka elmenne dolgozni - derült ki az IFUA Horváth & Partners vezetési tanácsadó cég felméréséből. A mintegy 700, 16 és 24 év közötti diák megkérdezésével készült kérdőíven a diákoknak mindössze egytizede állította, hogy 900 forintosnál magasabb órabérért vállalna munkát.
Horváth Botond, a cég vezető tanácsadója az eredményekkel kapcsolatban elmondta: 700 forint alatti órabérért már nagyon nehéz alkalmas jelölteket találni az amúgy is kevés diák között. "Ugyanakkor tévhit, hogy aki manapság diákot szeretne alkalmazni, annak mindenképpen magas, 900 forint feletti órabért kell kínálnia" - tette hozzá. Szerinte a 700 és 800 forint közé eső sávban érdemes a diákmunkát meghirdetni. A felmérés rávilágított arra is, hogy a budapestiek igénye valamivel nagyobb a vidékiekénél: előbbiek óránként átlagosan minimum 764 forintot, utóbbiak 716 forintot kívánnak keresni diákmunkával.
Ugyanakkor annak, aki jó munkaerőt szeretne találni a diákok között, nem csak a fizetésben kell versenyeznie. A legfőbb szempontok (a megkérdezettek százalékában)
- Fizetés 96
- A munkavégzés helye 90
- Rendes főnök 88
- Rugalmas időbeosztás 87
- "Jófej" munkatársak 86
A legjobban fizetők
Jelenleg mintegy 130 ezer diák tagja valamilyen iskolaszövetkezetnek, ám ez a szám csökkenő tendenciát mutat, a szövetkezetek adatai szerint bár a munkalehetőségek száma folyamatosan emelkedik, a diákok száma évről évre csökken. Év közben jellemzően a felsőoktatásban tanulók vállalnak munkákat, a nyári szünetben azonban a középiskolások számára is több munkalehetőség adódik. A csökkenés mögött a diákszövetkezetek szakértői szerint az oktatás átalakítása (a felsőoktatási keretlétszámok csökkentése, az OKJ-s képzések átalakítása) állhat. Akik mégis munkába állnak, azok számára a legkisebb fizetendő órabér jelenleg átlagosan 607 forint körül mozog.
Ám minél összetettebb, szakmaibb feladatok kell végezni, annál több pénzt kaphatnak a fiatalok: szaktudást igénylő munkavégzés esetén nem ritka az 1000-1500 forintos órabér sem. A fővárosban egy átlagos óradíj 700 forint körül mozog. Az euDiákok szövetkezete szerint a mérnök-informatikus, PHP fejlesztő, fordítói pozíciókban az átlagbér már nettó 1200-1800 forintra tehető. A legjobban keresők havi 200-300 ezer forintot is kereshetnek a nyár során. A Pannonwork pedig arra is emlékeztet: egy új szabálynak köszönhetően a szövetkezeteken keresztül már fizetett gyakornoki állásokat is lehet találni. A cég szerint egy szoftverfejlesztő gyakornok fizetése már a havi nettó 200 ezer forintot is elérheti.
A legnépszerűbbek
A legnépszerűbb munkáknak azonban továbbra is a bolti eladói és kisegítő munkák számítanak, különösen az árufeltöltés és a pénztáros munka hipermarketekben és a csomagolós, valamint pénztáros munkakörök gyorséttermekben a Pannonwork adatai szerint. A nemek viszonylatában elmondható, a fiúk elsősorban a könnyű fizikai munkákat, valamint IT-munkaköröket keresik, a lányoknál a hostess és a recepciós állások a népszerűek.
De a nyári időszakban külön népszerűségnek örvendenek a fesztiváli könnyű fizikai munkák, amik azzal az előnnyel is járnak, hogy munka után a szórakozási lehetőség biztosított. Az euDiákok szerint a fesztiválszezon miatt nyáron a vendéglátós és kereskedelmi munkakörben is könnyebb elhelyezkedni. A legkeresettebb állásokra gyorsan le is csapnak: például az AtlaszDiák tapasztalatai szerint a náluk meghirdetett állásokat 1-3 héten belül betöltik.
Az új generáció
"Az órabérekben nagy a szórás, de már rég nem igaz, hogy a diákmunkások aprópénzért robotolnak a Mekiben" - közölte a MŰISZ Iskolaszövetkezet. Vagyis manapság már nem csak szórólapozásra vagy valamilyen könnyű fizikai munkára lehet jelentkezni: vannak cégek, amelyek web-fejlesztőt keresnek, máshol pedig mérnökökre van szükség. Ezeknél a cégeknél rendszerint komoly, nyelv- és szaktudást igénylő pozíciókba keresnek diákokat. Az egyes munkáknál itt sem ritka az 1000-1500 forintos órabér. A tanulmányokba vágó szakmai tapasztalat később aranyat érhet a munka világában. Sőt, egyre több cég játszik arra, hogy a kipróbált, jól teljesítő diákokat tanulmányaik befejezése után "leigazolják" magukhoz.
Több mint hatszáz jelentkező közül kiválasztották azt a 24 éves egyetemista lányt, aki havi egymillió forint fizetést kap azért, hogy tudósítson a Balaton történéseiről. A turisztikai álomállást azért hirdette meg a Nemzeti Turisztikai Ügynökség "írói vénával és fotós készséggel rendelkezők" számára, hogy a fiatalabbak körében is rávilágítsanak arra, milyen sokszínű a Balaton, ahová a nyáron feltétlenül érdemes elutazni.
A győztesnek végig tudósítania kell a Nagyon Balaton eseményeiről és más rendezvényekről, ehhez szállást, étkezést és belépőket kap a fesztiválokra, sőt egy autót sofőrrel és egy hajót kapitánnyal. A Balaton "száguldó riportere" két héten át ismerkedhet a Turisztikai Ügynökséggel, külön képzést is kap Budapesten.
MTI
A MŰISZ - amely már két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a diákmunka terén - több száz céggel áll kapcsolatban. Az Evopro nevű nemzetközi mérnökiroda például jelenleg is több mint 20 diákot alkalmaz rajtuk keresztül, akik ugyanúgy részt vesznek a napi munkafolyamatokban, mint bármely másik "rendes" főállású dolgozó. Ez nem csak a diákoknak éri meg, hanem a cégnek is, hiszen fontos számukra a hatékony "utánpótlás" kinevelése. A navigációs és autóipari szoftverek fejlesztésével foglalkozó NNG-nél most 48 diák dolgozik, de ők sem fénymásolással vagy kávéfőzéssel foglalkoznak, hanem fejlesztői és tesztelői munkát végeznek, vagy valamilyen asszisztensi pozícióban dolgoznak.
A MŰISZ szerint nem túlzás tehát azt állítani, hogy a diákmunkások új generációja jelent meg a cégeknél: a diákok nagy részének motivációja megváltozott, sokkal tudatosabban és felelősebben készülnek a munkavállalásra. Ez a cégeknek is kifizetődő, hiszen a diákmunka révén új munkatársakat is felfedezhetnek.