Autóvilág;Japán;

2016-06-21 12:28:00

Plusz 20 évet kaptak az atomerőmű reaktorai

Egy japán kerületi bíróság tegnap hozzájárult, hogy a meglehetősen korosnak számító (40 évnél régebben épült) Takahama atomerőmű két reaktora a szükséges felújítások elvégzése után még két évtizedig üzemeljen. 

Az atomerőmű már megkapta a nukleáris hatóság hozzájárulását az újranyitáshoz, de a helyi lakosság bírósághoz fordult, és leállíttatta a munkálatokat. Ezt a tilalmat sikerült visszavonatni.

A 2011. március 11-i földrengés, s a nyomában keletkezett, hatalmas cunami miatt súlyosan megrongálódott a fukusimai nukleáris létesítmény, komoly csapást mérve a Felkelő Nap országának egész atomenergia-szektorára. Japán valamennyi atomerőművét leállították és stressz-tesztnek vetették alá. Jelenleg csupán a szendai nukleáris erőmű két reaktora üzemel, a korábbi ötven közül. Fukusima előtt az atomerőművek biztosították Japán energiaellátásának mintegy 30 százalékát.

Takahama két reaktorát a Kansai Elektromos Művek működteti, tehát nem a fukusimai ügyben elég hírhedtté vált Tepco céghez tartoznak, ennek ellenére az első felmérések szerint elég vegyes a döntés fogadtatása. A közvélemény Fukusima óta igen megosztott a japán atomerőművek biztonsági követelményeivel kapcsolatban. Takahama a Japán-tenger partján helyezkedik el, számos szakértő így nem tartja kizártnak, hogy egy esetleges szökőár ott is katasztrófát okozhat. A vita annak ellenére fokozatosan élesedik, hogy a felújítási munkálatokat csupán 2019-re ütemezték be. Takahama két másik reaktora esetében a hatóságok ugyanakkor egyelőre nem tervezik a Fukusima után elrendelt országos leállítás visszavonását. A reaktorok biztonságának erősítésére szánt költségvetés a következő bő három évre körülbelül 200 milliárd jen (540 milliárd forint) körül jár.