A válaszképpen bevezetett, mezőgazdasági-élelmiszeripari korlátozások az uniós országok ellen sújtják a 28 tagállam gazdaságát is, épp ezért egyre erősödnek a szankcióellenes hangok.
Moszkvát az ukrajnai konfliktusban való szerepvállalásért bünteti az Európai Unió, s a jelenlegi álláspont szerint a szankciók eltörléséről csakis a minszki fegyverszüneti megállapodás maradéktalan tiszteletben tartása esetén lehet szó. A keddi döntést, ahhoz hogy hivatalossá váljon, még jóvá kell hagyniuk az uniós szakminisztereknek is, ami vélhetően még ezen a héten megtörténik. A kérdés azonban továbbra is napirenden marad, s vélhetően a hónap végi uniós csúcson is terítékre kerül.
Az európai gazdaságnak is kárt okozó intézkedések, valamint az EU-Oroszország kapcsolata már nemcsak az uniós tagállamokat osztja meg, hanem a német kormánykoalíciót is. Angela Merkel kancellár a szankciók fenntartásának híve, míg partnerei, a szocialista SPD, de már a CSU is egyre hangosabban követeli a kérdés árnyaltabb megközelítését. Walter-Steinmeier német külügyminiszter és Sigmar Gabriel alkancellár, mindketten a szocialista párt politikusai, hetek óta jelezték, álláspontjuk szerint „adni is kell valamit”, s a minszki egyezmény fokozatos teljesítése nyomán a szankciókat is fokozatosan kellene visszavonni.
Tegnap pedig Gabriel hivatala bejelentette, jövő hét elején a német alkancellár Moszkvába látogat és tárgyal Vlagyimir Putyin orosz államfővel a német-orosz kapcsolatok helyzetéről, jelentette a Rheinische Post német napilap információira hivatkozva a Reuters. A hírügynökség megjegyzi, Gabriel legutóbb tavaly októberben látogatott Moszkvába.
Tegnap megszólalt a kérdésben Merkel másik szövetségese, a CSU. A bajor kormánypárt is a szankciók fenntartása ellen emelt szót, jelezve, hogy azok nem tarthatnak örökké, s ártanak a német és a bajor gazdaságnak is. A CSU is a fokozatos leépítés híve.
Petro Porosenko ukrán elnök, aki tegnap Párizsban tárgyalt, üdvözölte az EU döntését és ismételten leszögezte, a kelet-ukrajnai konfliktus lezárásának nincs más alternatívája, mint az Oroszország elleni szankciók fenntartása mindaddig míg Moszkva támogatja a szakadárokat.