korrupció;USA;kitiltás;Polt Péter;Bunge Zrt.;

2016-06-24 07:03:00

Poltnak nem ügy az amerikai kitiltás

Noha az amerikai kitiltási botrányt vélhetően kirobbantó Bunge-per elsőfokú ítélete után két beadvány is szorgalmazta, a Fővárosi Főügyészség ennek ellenére sem látja úgy, hogy lenne még mit feltárni az amerikai étolajgyártó-cég zsarolásának ügyében. A vádhatóság közölte: a két beadványt megvizsgálták, és megállapították, hogy "azok tartalmuk alapján a korábban már befejezett nyomozás továbbfolytatása iránti kérelemnek tekintendők". Ugyanakkor az ügyészség megállapította azt is, hogy a beadványok alapján a nyomozás folytatására az ügyben nincs lehetőség.

Megírtuk: a Fővárosi Törvényszék június 7-én két év, három év próbaidőre felfüggesztett börtönre ítélte nem jogerősen azt a férfit, aki 2014 májusában egy találkozón azt állította az amerikai étolajgyártó Bunge Zrt. lobbistájának: hivatalos személyeknél kétmilliárd forintért eléri, hogy az étolaj áfája 27-ről 5 százalékra csökkenjen. Az ügyészség szerint az ajánlat pusztán színlelt volt, a bíróság ugyanakkor azt állapította meg, hogy a konkrétumokat tartalmazó ajánlat valós volt, az ajánlattevő azonban ismeretlen maradt. Az ügy egyik legfontosabb tanújának, a Bunge lobbistájának vallomása szerint Heim Péterről és a Századvégről van szó, az elítélt férfi, Tábor Viktor legalábbis rájuk hivatkozott abban a beszélgetésben, amelyben felajánlotta, hogy segíthetnek neki lefizetni befolyásos embereket.

Varju László független képviselő ezek után arról kérdezte írásban a legfőbb ügyészt, miért nem vizsgálta, hogy érintett-e a Századvég a kitiltási botrányhoz vezető korrupciós ügyben? A Demokratikus Koalíció politikusa visszaidézi a kitiltási botrányt, és ennek kapcsán furcsállja, hogy a korrupciós ügyben az ügyészség csak befolyással üzérkedéssel vádolt meg egy férfit, miközben a Fővárosi Törvényszék ítéletében megállapította: vesztegetés történt és a vádlott mögött áll valaki, csak ezt az ügyészség elmulasztotta vizsgálni. Polt Péter válaszában nem volt köszönet: Varju hat kérdéséből többre összevontan, illetve egyáltalán nem felelt. Ám ami az érdemi információkat illeti, a legfőbb ügyész szerint: "A Bunge Zrt. vonatkozásában vizsgált büntetőügyben megállapított tényállás szerint az ügy terheltje a Századvég Gazdaságkutató Zrt. igazgatósági elnökére hivatkozással állította, hogy a Bunge Zrt. által fizetendő jogtalan előny ellenében csökkentik az étolaj terméket terhelő áfa-kulcsot, és a Bunge Zrt. versenyhelyzetét egyéb módon is segíteni fogják. A Büntetőeljárásról szóló törvénynek megfelelően a hatóság nyomozása kiterjedt a terhelt és a Századvég Gazdaságkutató Zrt., illetve a terhelt és a Zrt. igazgatósági elnökének viszonyrendszerére, a nyomozás során feltárt korrupciós ajánlat résztvevőinek felderítésére. A nyomozás a kérdésben megfogalmazott kapcsolatot próbálta igazolni, azonban a beszerzett bizonyítási eszközökből megismert tények nemleges eredményt hoztak." Polt tehát állítja, megvizsgálták Heim érintettségét, de nem találtak semmit. Azt is írta: "az ügyészségi döntéseket nem befolyásolja, hogy egy büntetőügyben érintett személy Magyarország kormányával milyen kapcsolatban áll". Polt szerint egyébként - noha a fővárosi vádhatóság nem erre hivatkozott - az ügyben elsőfokú ítéletet hoztak, ezért a büntetőeljárási törvény alapján "sem a nyomozás folytatásának, sem a vádirat kiegészítésének nem lehet helye".