Szijjártó Péter;Brexit;

2016-06-24 15:33:00

Szijjártó: élesebb összecsapások várhatók a Brexittel

Teljesen új helyzet keletkezik a Brexit-et követően az Európai Unió költségvetésében, beleértve a támogatáspolitikát is - mondta a Népszava érdeklődésére Szíjjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter utalt arra, hogy az Egyesült Királyság az EU nettó befizetője, a Unió költségvetésének mintegy 8 százalékát fedezik, ami jelentős összeg. 

Több lehetőség nyílhat az így kieső összeg pótlására: vagy a megmaradó 27 tagállam hozzájárulását növelik, vagy az olyan nagy támogatási összegeknek, mint a Strukturális és a Kohéziós Alap az összegét csökkentik. A miniszter véleménye szerint ez a jelenlegi 2014-2020-as gazdasági ciklust már nem érinti, mivel most kétéves átmeneti időszak várható. A következő gazdasági ciklus azonban már egészen más dimenzió lesz, még a jelenlegit megelőző, szenvedélyes vitáknál is élesebb összecsapások várhatók - mondta Szíjjártó Péter.

Külpolitikai tekintetben ugyanakkor igen élesen fogalmazott a miniszter rendkívüli sajtótájékoztatóján. A magyar kormány álláspontja szerint Európának le kell vonnia a Nagy-Britannia EU-tagságáról tartott népszavazás tanulságait. Több tanulság van: az első ilyen tanulság, hogy "az emberek véleményét meg kell hallani, még Brüsszelben is". A második, hogy nem lehet következmények nélkül olyan politikát folytatni, amely figyelmen kívül hagyja az európaiak véleményét vagy szembemegy az akaratukkal – vélekedett.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Közölte: mindenki érdeke az erős Európa, de ez csak akkor valósulhat meg, ha a súlyos kihívásokra igazi megoldásokat ad az unió, mert akkor nem lehet erős Európa, ha olyan válaszokat ad, amelyek meggyengítik a tagállamokat és az uniót.

Szijjártó Péter további tanulságnak nevezte, hogy Európában el kell jönnie az őszinte politika korának. Hozzátette: az elmúlt időben képmutató és a politikai korrektségre irányuló, nem őszinte politikát folytatott az EU, és ennek következménye, hogy sok kihívásra, válságra nem tudott helyes válaszokat adni, így a válaszoknak tagállami szinten kellett megszületniük.

Szíjjártó Péter egyetértett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter véleményével: a Brexit jövőre 0,3-0,4 százalékkal vetheti vissza az éves magyar GDP-t. Egyébként tavaly a brit áruforgalmunk 15 százalékkal nőtt - mondta a miniszter, és 5 milliárd eurót tett ki. Megemlítette, hogy tárgyalt a nálunk működő fontosabb brit cégek vezetőivel, akik biztosították, hogy magyarországi aktivitásukat a kilépés nem befolyásolja.

A nagy-britanniai magyar munkavállalók további sorsáról elmondta: számukat a szigetországban 55 ezerre becsülik, ám a magyar kormány szerint ennél jóval többen vannak. A brit kampány egyik főkérdése - a magyar külügyminiszter szerint - éppen a menekült-ügy volt, ez állt a népszavazási kampány középpontjában. A bevándorláspolitika Szíjjártó Péter szerint megbukott, mert az uniós kormányok nem tudtak egységes álláspontot kialakítani. Ezért egyes tagállamokra hárult a megoldás kezdeményezése, ezek között említette Magyarországot és még néhány, általa meg nem nevezett országot. 

Lásd még: Győzött a Brexit - Lemond Cameron