közmunkaprogram;munkanélküliség;

2016-06-29 07:23:00

A közmunkaprogram szépíti a számokat

Vegyes képet mutattattak a március-májusi magyarországi munkanélküliségi adatok. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb számai szerint egy esztendő alatt 69 ezerrel csökkent az állástalanok száma, ami azt jelenti, hogy a munkanélküliségi ráta újabb 1,6 százalékponttal 5,5 százalékra mérséklődött. Március-májusban a foglalkoztatottak száma 4 millió 314 ezer volt, 149 ezerrel több, mint egy esztendővel korábban.

Ellentmondás pedig abban lelhető fel, hogy a foglalkoztatottak számának növekedése döntő részben annak köszönhető, hogy a munkaerőpiacon 115,6 ezer új munkahely (ebből 25 ezer a közfoglalkoztatottaké) jött létre, ugyanakkor 8 ezeren inkább a külföldi munkavállalást választották. Bár szintén csökkent a legfiatalabb, 15-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája mégpedig 4,0 százalékponttal, 13,8 százalékra, de arányuk a munkanélküliek között továbbra is rendkívül magas, 18,4 százaléknyi továbbra is ebből a korcsoportból került ki. Évtizedek óta képtelen megbirkózni a foglalkoztatáspolitika a munkanélküliként eltöltött idő érdemi csökkentésével, ma az átlagos időtartam 18,2 hónap, sőt a munkanélküliek 47,5 százaléka legalább egy éve keres állást, vagyis tartósan munkanélkülinek számít.

A foglalkoztatottak közül 4 millió 277 ezren tartoztak a 15-64 évesek korcsoportjába, foglalkoztatási arányuk 2,8 százalékponttal, 66,0 százalékra emelkedett.

Az éves 149 ezres növekedéshez a hazai elsődleges munkaerőpiac 116 ezerrel járult hozzá, vagyis a munkanélküliek közül 69 ezren találtak állást, míg 80 ezren a gazdaságilag nem aktív népességből léptek be a munkaerőpiacra.

A 20-64 éves korcsoport esetében - amelyre az Európai Unió 2020-ra 75 százalékos célértéket tűzött ki - a foglalkoztatási ráta 2,8 százalékponttal, 71,0 százalékra nőtt. Magyarországon jelenleg a korcsoport foglalkoztatási rátája a férfiaknál 78,2, a nőknél 64,0 százalék.

"A foglalkoztatottak számának növekedése ma a közmunkaprogram extrém kibővítésének, a külföldi munkavállalók százezreinek itthoni statisztikába írásának, valamint a diákmunkások beszámításának köszönhető" - így vélekedett Gúr Nándor. A szocialista országgyűlési képviselő, pártja frissen megválasztott alelnöke szerint valódi munkahelybővülésről továbbra sem beszélhetünk, a piaci munkahelyek száma ma is legfeljebb a válság előtti szintet éri el. Beszélhetünk viszont (...) megállíthatatlan pályaelhagyásról az egészségügyben, hiányszakmák tucatjairól a vendéglátóiparban, a turizmusban és más fontos nemzetgazdasági területeken. Ezt nevezi a Fidesz működő reformnak - tette hozzá.