Habony Árpád egy 45 perces, 26 500 hongkongi dollárba (azaz 977 ezer forintba) kerülő helikopteres városnézéssel örvendeztette meg barátnőjét, a festőművész Nagy Boglárkát, akit korábban D. Tóth Kriszta leplezett le a Náray Tamással forgatott műsorában. A 444 szerint a Heliservices nevű hongkongi cégnek ez az egyik legdrágább városnéző csomagja, mivel privát, ami különösen előnyös annak, aki nem akarja nagy dobra verni, amint helikopteres luxusvárosnézéssel tölti az idejét.
Ám a túrát szervező cég honlapjának hibájából Habony sem úszta meg a lebukást, mivel egy rossz beállítás miatt minden tranzakciójuk felkerült a netre, és a Google segítségével a tanácsadó nevére keresve meg lehetett találni a foglalást, ami már csak az ehhez tartozó emailcím és telefonszám gazdája miatt is érdekes. A portál ugyanis kinyomozta, hogy a foglalás intézője az a bizonyos hongkongi bankár volt, aki többek között a VAL Consulting nevű cég egyik igazgatója, és akinek neve szerepel a magyar letelepedési kötvényeket forgalmazó Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) egy hivatalos dokumentumán. A neve Jonathan Chan, ő az egyik tulajdonosa a Kajmán-szigetekre bejegyzett vállalkozásnak - legalábbis Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője és a letelepedési kötvény egyik kormányzati támogatója őt nevezte meg.
Mint a portál felidézi, ennek a cégnek a megbízását legutóbb idén május 31-én módosította az Országgyűlés gazdasági bizottsága, onnantól saját kérésükre már csak Kínában árulhatnak kötvényt, Vietnamban nem.
Habony Árpád neve nem először merül fel a letelepedési kötvényekkel kapcsolatban.
Bárándy Gergely, MSZP-s országgyűlési képviselő parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követelte, hogy végre kiderüljön az igazság a letelepedési kötvények hátteréről. Az ülésre meghívták Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, Habony Árpádot, a miniszterelnök nem hivatalos tanácsadóját és Michaeli Shabtai üzletembert, de a gazdasági bizottság ellenőrző albizottságának ülése végül határozatképtelenség miatt elmaradt.
Amit a letelepedési kötvényekről tudni kell
Rogán 2012 végén azért találta ki a konstrukciót, hogy a gazdag, de az Unióba nehezen bejutó embereknek "megkönnyítsük a ki- és beutazását", cserébe munkahelyeket teremtsenek. A kötvény kezdetben 250 ezer euróba került, ma már 300 ezerért kínálják, cserébe viszont magyar tartózkodási engedély, majd fél év múlva letelepedési engedély jár, amivel aztán szabadon lehet utazni az Unióban. Csupán annyi a korlát, hogy a kérelmező nem lehet biztonsági vagy egészségügyi tiltólistán. Rogán, aki az Országgyűlés kínai-magyar baráti tagozatának elnöke nem titkoltan kínai megkeresésre vázolta fel a javaslatot.
A kötvényes öt év után visszakapja a 300 ezer eurót, vagyis az életre szóló letelepedési okmányért csak a közvetítő díját kell ténylegesen kifizetnie, hozzávetőleg 12–18 millió forintot. Ám a vásárlók nem is kerülnek kapcsolatba az államkötvénnyel: az ügyfél megkeresi az országára specializálódott - a gazdasági bizottságnak köszönhetően kizárólagos terjesztési joggal rendelkező - céget, Kínában például a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) nevű vállalkozást, átutalja a 40-45 ezer eurós adminisztrációs díjat, és a 300 ezer eurót, erről kap egy igazolást, azzal bemegy a magyar konzulátusra, kérvényezi a tartózkodási engedélyt, amit 4-5 héten belül meg is kaphat. Tavaly, a kínai kérvényezők száma alapján több mint hétmilliárd forint is lehetett a Kajmán-szigeteken jegyzett HSSDF haszna.