Hazánkban továbbra sincs egységes lakáspolitika, a Habitat for Humanity Magyarország tavalyi jelentése szerint másfél millió ember él rossz minőségű vagy olyan lakásban, amit alig tud fenntartani. A szervezet adatai szerint Európában nálunk van a legkevesebb megfizethető bérlakás, a magyar lakosság mindössze 11 százaléka lakik bérlakásban, szemben a 30 százalékos EU átlaggal. Az önkormányzati bérlakások száma is folyamatosan csökken, ráadásul ezek felét nem szociális alapon adják bérbe. Mindennek ellenére a kormány inkább a magántulajdonú lakások megszerzését támogatja, nem a szociálisan rászorulók lakásbérlését segíti.
"A lakhatásukat megfizetni nem tudó családok szétszakadhatnak, a gyermekek állami gondozásba, a szülők utcára kerülhetnek. Mintaprogramunk működő megoldást mutat be a probléma széles körű megoldására. Azt tapasztaljuk, hogy a megfizethető lakhatáshoz jutó ügyfeleink a biztos háttérnek köszönhetően előre tudnak lépni, jobb életet tudnak teremteni maguknak és gyermekeiknek" - mondta Szekér András. A Habitat magyarországi igazgatója szerdán újabb együttműködési nyilatkozatot írt alá Tomás Rosákkal, a Saint-Gobain regionális vezérigazgatójával Budapesten, a XV. kerületi városházán; azért itt, mert a Második Esély programnak - amelyben szociális bérlakásokat újítanak fel - idén lesz része először Rákospalota is.
A Saint-Gobain Alapítvány - amely az elmúlt hét évben 48 ország 200 nonprofit szervezetét támogatta - idén 80 ezer eurós támogatást biztosít. "A világ első számú építőipari vállalataként nemcsak építőanyagokat gyártunk, a lehető legtöbb embernek szeretnénk biztosítani a lehetőséget, hogy komfortos körülmények között éljen. Ez nem kiváltság, a kényelmes otthon nemcsak a tehetősebbeknek, hanem a szegényebbeknek is jár" - mondta Tomás Rosák. Szekér András hozzátette, az idei együttműködés egy új koncepciót is magába foglal: a fővárosi Ybl Miklós Építőipari Szakképző Iskolával együttműködésben szakmai képzést biztosítanak hátrányos helyzetű fiataloknak.
"A XV. kerület kezdetben két lakással csatlakozik a Habitat kezdeményezéséhez. Nekünk is kellett egy referencia, ezért nem mertünk többet vállalni" - erről Hajdu László, Rákospalota polgármestere beszélt. Kiemelte: az elmúlt években lecsökkent az önkormányzati bérlakások száma, de több mint száz lakás még így is üresen áll a kerületben; ezek szinte lakhatatlanok, forráshiány miatt nem tudják renoválni őket.
"Reméljük, hogy a közös projekt segítségével több lakást is megmenthetünk" - mondta. Rákospalota mellett részt vesz a programban Zugló is. Szabó Rebeka alpolgármester kiemelte: a XIV. kerületben is egyre több olyan család van, akik nem tudnak saját lakást vásárolni és albérletet sem tudnak fizetni, a Második Esély program segítségével idén náluk is két család kap lehetőséget az újrakezdésre.
Carlos Lattes Pavez, a program szakmai partnereként működő Szociális és Rehabilitációs Alapítvány igazgatója mindehhez hozzátette: a Második Esély új alapokra helyezi Magyarországon a lakhatási problémák kezelését, amire különösen nagy szükség van akkor, amikor a családok átmeneti otthonának intézményrendszere is súlyos problémákkal küzd; ezek többsége pusztán a szociális munka eszközeivel már nem kezelhető.