nyugdíj;idősek;állam;öregedés;öngondoskodás;előtakarékosság;

A munkával töltött évek közben sokan gondolnak a nyugdíjasévekre, de kevesen tesznek félre FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/THINKSTO

- Majd az állam... - Lassan terjed az öngondoskodás

A lakosság sokkal nagyobb hányada van tisztában azzal, hogy előtakarékoskodnia kellene az idősebb éveire, mint ahányan ezt valóban megteszik. A leggyakoribb visszatartó erő még azok körében is, akik képesek megtakarítani, hogy túl magasak és átláthatatlanok az ilyen termékek költségei, túl bonyolult a megértésük, drágák, és nem világos számukra, hogy mekkora hozamra lehet számítani. Újabban egyre többen kötnek nyugdíjbiztosítást.

A nyugdíjrendszerek szerte a világon állandó pénzügyi szorításban élnek a várható élettartam kitolódása és a társadalom elöregedése miatt. Éppen ezért a nyugdíjak finanszírozásának költségei egyre jobban az egyénre tevődnek át, viszont sokan nem takarékoskodnak kellőképpen – mondta Horváth Gyula egy szerdai sajtótájékoztatón. Az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese utalt egy nemrégiben a biztosítótársaság által elvégzett nemzetközi felmérésre, amelyből kiderült: az emberek úgy számolnak, hogy 20 évet fognak leélni nyugdíjasként, de a valóságban ez az idő gyakran hosszabb lehet. A magyarokról kiderült: nem érzik magukat felkészültnek a nyugdíjra, a felmérésben részt vett 15 ország közül a 13. helyen állunk. Mi főként az államtól (a társadalombiztosítási rendszeren keresztül) várjuk a nyugdíjak finanszírozását, és az a vágyunk, hogy a nyugdíjellátásoknak átlagosan 55 százaléka származzon ebből a forrásból. (Az Aegon felmérésében résztvevő országok válaszadói egyébként átlagosan megelégednének 46 százalékkal is.) A magyarok többsége ugyanakkor azzal is tisztában van, hogy a jelenlegi állami - felosztó-kirovó - rendszer egyensúlyi problémákkal küzd, így mindössze 3 százalékuk gondolja úgy, hogy a kormánynak nem kell tennie semmit. Ezzel szemben 41 százalékuk úgy véli: a kormánynak növelnie kellene a társadalombiztosítási rendszer finanszírozására fordított kiadásokat, mégpedig adóemeléssel, anélkül, hogy a nyugdíjak értékét csökkenteni kelljen. A hazai aktív keresők több, mint az egyharmadát - legnagyobb csoportját - azok alkotják, akik bátran vállalják, hogy nem tesznek félre a jövendő nyugdíjuk kiegészítésére, bár ehhez hozzátették, hogy szeretnének.

Magyarországon jelenleg háromféle öngondoskodási forma érhető el: a nyugdíjbiztosítások, az önkéntes nyugdíjpénztárak és a nyugdíj-előtakarékossági számlák. A három termék kondícióit, hozamát, hosszú távú biztosítottságát illetően más-más előnyökkel rendelkezik, így eltérő megtakarítási profilú, pénzügyi tudatosságú ügyfélkört szólít meg, ezért a háromféle termék egymást kiegészítheti, nem pedig konkurensei egymásnak. Ennek megfelelően mindenkinek érdemes alaposan tájékozódni a meglévő lehetőségekről, és hiteles források alapján meghoznia a saját döntését.

Mivel a magyar nyugdíjrendszerben jelentős a bizonytalanság, így a nyugdíj-biztosítási termékek 2014-es megjelenésével a biztosítók bővítették a megtakarítási lehetőségeket és szerepvállalásukat is a nyugdíjpiacon. Az általuk kínált nyugdíj-biztosítási termékek iránt, biztos hátterük révén nagy az érdeklődés. Ezt bizonyítja, hogy 2014-ben 11,6, tavaly pedig már 29 milliárd forintos állományt rögzítettek a magyar biztosítási piac statisztikusai. Erről Pandurics Anett, a MABISZ elnök egy tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a teljes költségmutató (tkm) hat esztendővel ezelőtti kidolgozása (ez mutatja, hogy az embereknek mennyibe kerülnek az életbiztosítások, köztük a nyugdíjbiztosítás is), tulajdonképpen egy magyar innovációt valósítottak meg. (A mutatót a nyugdíjbiztosításokra tavaly júliusban terjesztették ki.)

A tkm átláthatóságát és stabilitását az is garantálja, hogy az MNB korábban szabályozott keretek közé szorította a nyugdíjbiztosítások költségeit, és ma már minden biztosító megfelel ezeknek az előírásoknak - mondta Nagy Koppány, az MNB igazgatója. Emellett az MNB nyugdíjbiztosításokra vonatkozó ajánlása elismeri a nyugdíj-biztosítási termékek sajátosságait, rögzíti az elvárt termékparamétereket.

Az egyéb, öngondoskodást célzó termékek költségmutatója nem teljes körű, mivel például a befektetések jelentős részét alkotó befektetési jegyek költségeit nem mutatják be az ügyfeleknek, valamint általában csak a számla költségét mutatják be, a további befektetés költségeket nem. Ezekre a problémákra nyújt megoldást a nyugdíjbiztosítások esetében a tkm.

Természetesen az idős korra, a nyugdíjas évekre való takarékoskodás lényege az, hogy majdan milyen hozamot és milyen hosszan tudnak produkálni az öngondoskodási termékek. E szempontból is a biztosítótársaságok azok, amelyek a pénzügyi szolgáltatók közül egyedül képesek és hajlandóak évtizedekre előre, akár 40-50 évre is, hozamgarantált megtakarítást nyújtani.

A megtakarítási termékek gyorsabb térhódítását azok bonyolultsága, a lakosság alacsony pénzügyi tudatossága és képzettsége akadályozza, azaz egy átlagembernek nehézséget okoz, hogy egyedül ki tudja választani a számára legmegfelelőbb konstrukciót - állapították meg MABISZ szakértői.

Rétvári bűvészkedik a számokkal
Kiszámíthatóbb és érezhetően jobb a nyugdíjasok helyzete napjainkban, mint amilyen hat évvel ezelőtt volt - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Rétvári Bence kifejtette: a nyugdíjak összegszerűen 21,1 százalékkal magasabbak most, mint hat évvel ezelőtt, s az utóbbi időszakban a forint értékállóságának és az alacsony inflációnak az egyik legnagyobb nyertesei a nyugdíjasok voltak. Kitért arra is, hogy ha a fenti számból leveszik a pénzromlás mértékét és csak a vásárlóérték emelkedését nézik, akkor az látható, hogy 8,6 százalékos volt a bővülés a nyugdíjaknál. Több mint egyhavi nyugdíj összegével ér többet most a juttatás, mint hat éve. Miközben a Fidesz eltörölte a nyugdíjak felső korlátját, így akadnak, akik jövőre akár milliós ellátást is kaphatnak, ma több mint 900 ezer nyugdíjas él a létminimum alatt. Számukra az évszázad legalacsonyabb nyugdíjemelése következik 2017-ben: az átlagnyugdíjaknál nem éri el az 1000 forintot, a minimálnyugdíjaknál pedig egy kiló krumpli árát - reagált az MSZP.

A Népszava információja szerint eladták a Velencei-hegység és a Vértes között fekvő, 30 szobás, egy arborétum közepén lévő, állami tulajdonú lovasberényi kormányüdülőt, amelynek üzemeltetője eddig a KIVING Ingatlangazdálkodó és Beruházásszervező Kft. volt.