Lázár;Kományinfó;

2016-07-01 07:05:00

Lázár kilépne az Európai Unióból

Jó szívvel nem tudna a bennmaradásra szavazni az uniós tagság ügyében, ezért ha nálunk is referendumot tartanának erről, Lázár János vagy otthon maradna vagy a nem mellé tenné az X-et. A Miniszterelnökség vezetője a csütörtöki Kormányinfón világossá tette, miután tudományos kérdésekben a kormány nem foglal állást, Szakály Sándor főigazgatói munkájával pedig maximálisan elégedett, így a numerus claususról tett nyilatkozata miatt nem meneszti a Veritas éléről. Arra, hogy meddig tűrik még Szakály sokakat emberi méltóságukban sértő kijelentéseit, a miniszter nem válaszolt.

Lázár János kancelláriaminiszter kis füzetet vett elő a tegnapi Kormányinfó elején és hangsúlyozta, a miniszterelnöktől érkezett, Orbánnal beszélte meg, miről mit kell mondani és ezt a füzetbe le is jegyezte.

Ezek után azt mondta: ha Magyarországon is lenne népszavazás az uniós tagságról, ő vagy otthon maradna vagy a nem mellé tenné az X-et. Kiderült, jó szívvel ma nem tudna a bennmaradásra voksolni. 2004-ben ugyan a belépésre szavazott, de mára nagyot csalódott hiszen a bérek nem növekedtek azóta és a bevándorlás kérdését sem tudták megfelelően megoldani. Az utóbbi kérdésben az EU inkább okozza a problémát, semmint megoldja azt. A Miniszterelnökség vezetője szerint az EU jelenleg nem alkalmas arra, hogy Európa értékeit és érdekeit megvédje. Lázár ennek ellenére európainak tartja magát. Ez egyébként csak a magánvéleménye, nem a Fideszé vagy a kormányé és nem tud arról, hogy a kabinet napirendre akarná tűzni a kilépés kérdését.

Egy európai, aki nem érzi jól magát az Európai Unióban

Egy európai, aki nem érzi jól magát az Európai Unióban

Azért sem lesz ilyen népszavazás, mert nálunk már volt egy érvényes referendum, amely a csatlakozás mellett szólt. Ami a kormány kvótareferendumát illeti, az nem az EU ellen szól, sőt, jó példa arra, miként lehet egy fajsúlyos kérdésről beszélni a választókkal. A kampány hamarosan megindul, de felmerül a kérdés, mi értelme a népszavazásnak, az milyen összefüggésben áll az európai eszmével - közölte Lázár, majd megismételte, ha a bevándorlással kapcsolatban nem ismerik meg a magyarok véleményét, a kabinet nem tudja hitelesen képviselni azt az elvet, hogy egy országnak alapvető joga meghatározni, ki tartózkodjon a területén.

Nem menesztik Szakályt
Főigazgatói posztján maradhat Szakály Sándor, a kancelláriaminiszter ugyanis nem menti fel. Lázárt tegnap mások mellett lapunk is arról kérdezte, meddig tűri még a kormány által létrehozott Veritas főigazgatójának emberi méltóságot is gyalázó kijelentéseit, hol a határ, ám kitérő választ adott. Szakály legutóbb arról beszélt, a numerus clausus nem jogfosztó, hanem jogkorlátozó volt. "Történettudományi kérdésekben a kormánynak nincs ítélkezési joga" - fogalmazott a miniszter, aki szerint: aki Szakállyal nem ért egyet, az a tudomány területén vívja meg a vitát a főigazgatóval. "Bízzuk ezt a történészekre". Ez Szakály személyes álláspontja, és hiba lenne, ha a kormány állást foglalna az ügyben, történettudományi kérdésekben a kabinet nem dönthet, főigazgatói munkájával viszont maximálisan elégedett.
Lehet, hogy Lázárt a miniszterelnök utasította, ne határolódjon el ismét a Veritas főigazgatójától. Szerdán a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülésén Csepreghy Nándor miniszterhelyettes még Lázár felhatalmazásával a kormány nevében elhatárolódott Szakály kijelentéseitől. A főigazgató korábban a Kamenyec-Podolszkij-deportálásokat aposztrofálta idegenrendészeti eljárásnak.

A britek az illegális, ellenőrizetlen bevándorlás miatt döntöttek arról, hogy kiválnak az Unióból - legalábbis ez a kormány véleménye. Az üggyel keddi ülésén foglalkozik a kabinet, munkacsoportot is felállítanak a Brexit következményeinek kezelésére. Magyarország érdeke a gazdasági és politikai együttműködés fenntartása Nagy-Britanniával. Ez az egyik fontos feladat, a másik, hogy a kint dolgozó magyar munkavállalók érdekeit sikerüljön megvédeni. A kormány mindent megtesz, hogy az angliai magyarok jogai ne csorbuljanak, ebben az ügyben pedig a visegrádi országok közösen lépnek fel. Schengent nem szabad feladni. Magyarország érdeke a jobb Unió, és inkább erősíteni kell a nemzeti szuverenitást, mint engedni, hogy a brüsszeli bürokrácia rátelepedjen Európára. Amikor a minisztert emlékeztették, a britek a magyar és a lengyel munkavállalókat tekintik bevándorlóknak, a miniszter ismert félmosolyával közölte, a nemzetközösség tagjainak mindegy, hogy uniós polgár vagy esetleg egy pakisztáni munkavállaló érkezik hozzájuk.

Bepanaszolta Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét, aki kizárólag az uniós fórumokkal akarja elfogadtatni az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt. Emlékeztetett, az Országgyűlés júniusban az LMP-s Schiffer András javaslatára olyan határozatot fogadott el, amelynek értelmében erről és az ehhez hasonló megállapodásokról a nemzeti parlamenteknek kell dönteniük. Orbán Viktor megbízásából a kancelláriaminiszter jövő hét elejére ötpárti egyeztetést hív össze az ügyben és az Uniós Nagybizottságot is tájékoztatni fogják. Azt várják, hogy a pártok megerősítsék a júniusi határozatot és így ellent mondjanak a bizottsági elnöknek.

Folytatódó sorosozás
Soros György színpadra lépett, és Lázár szerint magyarellenes javaslatokat tett annak érdekében, hogy az iparszerű bevándorlás támogassa. Az amerikai milliárdos Európa megmentésére jelentkezve közölte, Magyarországnak adjanak kevesebb pénzt az uniós alapokból, a magyar választók pedig fizessenek adót, amiből a bevándorlókat támogassák Európában. Soros szerint 30 milliárd eurót kellene költeni a migráció problémáinak megoldására. De ki kérte meg őt arra, hogy megoldja Európa problémáit? - kérdezte a Miniszterelnökség vezetője. Arra a következtetésre jutott, hogy demokratikus legitimáció nélkül nehezen értelmezhetőek ezek a felvetések. Az nem tisztázott - folytatta -, hogy miért nem az Egyesült Államokban kampányol a bevándorlás mellett és miért nem a keleti parti választópolgároknak ajánlja az általa soroltakat.