Lázár János kancelláriaminiszter kis füzetet vett elő a tegnapi Kormányinfó elején és hangsúlyozta, a miniszterelnöktől érkezett, Orbánnal beszélte meg, miről mit kell mondani és ezt a füzetbe le is jegyezte.
Ezek után azt mondta: ha Magyarországon is lenne népszavazás az uniós tagságról, ő vagy otthon maradna vagy a nem mellé tenné az X-et. Kiderült, jó szívvel ma nem tudna a bennmaradásra voksolni. 2004-ben ugyan a belépésre szavazott, de mára nagyot csalódott hiszen a bérek nem növekedtek azóta és a bevándorlás kérdését sem tudták megfelelően megoldani. Az utóbbi kérdésben az EU inkább okozza a problémát, semmint megoldja azt. A Miniszterelnökség vezetője szerint az EU jelenleg nem alkalmas arra, hogy Európa értékeit és érdekeit megvédje. Lázár ennek ellenére európainak tartja magát. Ez egyébként csak a magánvéleménye, nem a Fideszé vagy a kormányé és nem tud arról, hogy a kabinet napirendre akarná tűzni a kilépés kérdését.
Egy európai, aki nem érzi jól magát az Európai Unióban
Azért sem lesz ilyen népszavazás, mert nálunk már volt egy érvényes referendum, amely a csatlakozás mellett szólt. Ami a kormány kvótareferendumát illeti, az nem az EU ellen szól, sőt, jó példa arra, miként lehet egy fajsúlyos kérdésről beszélni a választókkal. A kampány hamarosan megindul, de felmerül a kérdés, mi értelme a népszavazásnak, az milyen összefüggésben áll az európai eszmével - közölte Lázár, majd megismételte, ha a bevándorlással kapcsolatban nem ismerik meg a magyarok véleményét, a kabinet nem tudja hitelesen képviselni azt az elvet, hogy egy országnak alapvető joga meghatározni, ki tartózkodjon a területén.
Főigazgatói posztján maradhat Szakály Sándor, a kancelláriaminiszter ugyanis nem menti fel. Lázárt tegnap mások mellett lapunk is arról kérdezte, meddig tűri még a kormány által létrehozott Veritas főigazgatójának emberi méltóságot is gyalázó kijelentéseit, hol a határ, ám kitérő választ adott. Szakály legutóbb arról beszélt, a numerus clausus nem jogfosztó, hanem jogkorlátozó volt. "Történettudományi kérdésekben a kormánynak nincs ítélkezési joga" - fogalmazott a miniszter, aki szerint: aki Szakállyal nem ért egyet, az a tudomány területén vívja meg a vitát a főigazgatóval. "Bízzuk ezt a történészekre". Ez Szakály személyes álláspontja, és hiba lenne, ha a kormány állást foglalna az ügyben, történettudományi kérdésekben a kabinet nem dönthet, főigazgatói munkájával viszont maximálisan elégedett.
Lehet, hogy Lázárt a miniszterelnök utasította, ne határolódjon el ismét a Veritas főigazgatójától. Szerdán a Zsidó Közösségi Kerekasztal ülésén Csepreghy Nándor miniszterhelyettes még Lázár felhatalmazásával a kormány nevében elhatárolódott Szakály kijelentéseitől. A főigazgató korábban a Kamenyec-Podolszkij-deportálásokat aposztrofálta idegenrendészeti eljárásnak.
A britek az illegális, ellenőrizetlen bevándorlás miatt döntöttek arról, hogy kiválnak az Unióból - legalábbis ez a kormány véleménye. Az üggyel keddi ülésén foglalkozik a kabinet, munkacsoportot is felállítanak a Brexit következményeinek kezelésére. Magyarország érdeke a gazdasági és politikai együttműködés fenntartása Nagy-Britanniával. Ez az egyik fontos feladat, a másik, hogy a kint dolgozó magyar munkavállalók érdekeit sikerüljön megvédeni. A kormány mindent megtesz, hogy az angliai magyarok jogai ne csorbuljanak, ebben az ügyben pedig a visegrádi országok közösen lépnek fel. Schengent nem szabad feladni. Magyarország érdeke a jobb Unió, és inkább erősíteni kell a nemzeti szuverenitást, mint engedni, hogy a brüsszeli bürokrácia rátelepedjen Európára. Amikor a minisztert emlékeztették, a britek a magyar és a lengyel munkavállalókat tekintik bevándorlóknak, a miniszter ismert félmosolyával közölte, a nemzetközösség tagjainak mindegy, hogy uniós polgár vagy esetleg egy pakisztáni munkavállaló érkezik hozzájuk.
Bepanaszolta Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét, aki kizárólag az uniós fórumokkal akarja elfogadtatni az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi egyezményt. Emlékeztetett, az Országgyűlés júniusban az LMP-s Schiffer András javaslatára olyan határozatot fogadott el, amelynek értelmében erről és az ehhez hasonló megállapodásokról a nemzeti parlamenteknek kell dönteniük. Orbán Viktor megbízásából a kancelláriaminiszter jövő hét elejére ötpárti egyeztetést hív össze az ügyben és az Uniós Nagybizottságot is tájékoztatni fogják. Azt várják, hogy a pártok megerősítsék a júniusi határozatot és így ellent mondjanak a bizottsági elnöknek.