robbanás;tűzszerészek;Hortobágy;

- Hortobágyi robbanás - A honvédelmi miniszter meglátogatta a sérült katonát

Simicskó István honvédelmi miniszter és Benkő Tibor, a Honvéd Vezérkar főnöke vasárnap meglátogatta a kórházban a pénteki hortobágyi robbanásban megsérült katonát.

A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő területen az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred tűzszerészei mentesítési feladatokat láttak el, amikor péntek délután az egyik robbanótest, egy 250 kilogrammos repeszromboló bomba, a hatástalanítás közben, még tisztázatlan okból felrobbant. Négy tűzszerész meghalt, a balesetben súlyosan megsérült katonát a Magyar Honvédség Egészségügyi Központba vitték.

A HM azt írta: a vasárnap délelőtti látogatás után a honvédelmi miniszter azt mondta, Tóth Péter főtörzsőrmester sérülései súlyosak, de nincs életveszélyben, a következő időkben még több orvosi beavatkozásra lesz szükség.

Az MH Egészségügyi Központban "a honvédség kiváló orvosai viselik gondját" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve: a Magyar Honvédség mindezeken túl is támogatja a gyógykezelés időtartama alatt Tóth Péter főtörzsőrmestert és családját.

Simicskó István kitért arra is, hogy a főtörzsőrmester közérzete a körülményekhez képest jó, vidám és menyasszonya most is mellette volt. Tóth Péter főtörzsőrmester a látogatás alkalmával azt mondta: ő jól van, és azt kérte a honvédelmi minisztertől, hogy ne feledkezzenek meg elhunyt társai árván maradt gyermekeiről és családjaikról. Erre reagálva: Simicskó István megerősítette, hogy gondoskodnak róluk - írta a HM. A honvédelmi miniszter péntek este elmondta: a balesetben meghalt négy katonát hősi halottá nyilvánítják.

Benkő Tibor vezérkari főnök ugyancsak a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, hogy az elhunyt katonák 30-as éveikben jártak, öt gyermeket hagytak maguk után. Az I. Hadihajós és Tűzszerész Ezred kiváló katonáit, jól felkészült szakembereit veszítették el a balesetben. Közölte azt is, hogy részletes tényfeltáró vizsgálatot folytatnak le, hogy tisztázzák mi okozhatta a balesetet.
A vezérkari főnök ismertetése szerint a lőtér, ami 1940 óta úgynevezett "bombavetőtér" rendkívül erősen szennyezet terület, jelenleg is 40 ezer jelölt helyszín van, ahol feltételezhető bombák és egyéb más gránátok találhatóak. 2015. január 26. óta ott dolgoznak az érintett területen heti váltásban a katonák, naponta 32-35-en dolgoznak a hét minden napján. Pénteken 32-en vettek részt a mentesítési munkálatokban ebből 15-en tűzszerészek voltak. A vizsgálat lezártáig leállították a terület mentesítését.

Egei Ferenc tűzszerészeti szakértő a Hír Tv-ben úgy nyilatkozott: arra tud tippelni, hogy a bombában maradt kikristályosodott lőpor okozhatott öngyulladást, vagy robbanást. Huszár János vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott parancsnoka szombati sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a bomba tűzszerész-értelemben hatástalanított volt, vagyis a gyújtószerkezet nem volt a bombatestben, de robbanóanyag igen. A megsemmisítésre előkészítés zajlott, ezért a vizsgálatok jelenlegi szakaszában a hiba lehetőségét nem lehet kizárni - tette hozzá.

Pincéket öntött el, lakóházakat veszélyeztet a vasárnap kora reggel hirtelen lezúdult nagy mennyiségű esővíz a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Újfehértón - közölte a térségi katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője.