Előzőleg Binali Yildirim török miniszterelnök azt közölte, hogy a merénylettel kapcsolatban 29 személyt vettek őrizetbe, köztük külföldieket is. A merényletben több mint kétszázan sérültek meg, közülük 49-en továbbra is kórházban vannak, 17 személyt az intenzív osztályon kezelnek. A merényletért egyetlen csoport sem vállalta a felelősséget, elkövetésének módja azonban arra utal, hogy az Iszlám Állam (IS) áll a háttérben. A merényletet egy orosz, egy üzbég és egy kirgiz hajtotta végre, a fő kitervelője pedig egy csecsen lehetett, aki az isztambuli IS sejt vezetője.
Vera Jourová, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa azt közölte a Die Weltnek adott interjújában, hogy megpróbálják elzárni a terroristák pénzcsapjait. Ezért kedden a Bizottság egy sor intézkedést jelent be. Szigorítják a virtuális fizetőeszközök, az úgynevezett Prepaid-kártyák használatát. (A párizsi merénylők ilyen kártyát használtak.) A Bitcoin használatát is jobban ellenőrzik majd. Aki Bitcoint valódi pénzre cserél, nem maradhat inkognitóban. Közzéteszik továbbá azon, különösen veszélyeztetett országok listáját, ahol a bankok jobb ellenőrzésére van szükség. A külföldi pénzintézeteknek pedig óvatosabban kell tranzakciót folytatniuk az ezekben az országokban lévő bankokkal.
A terrorellenes harc már régóta prioritás az Európai Unió számára. Illetve nemcsak az EU intézményeinek, hanem állampolgárainak is. Az Eurobarometer legutóbbi felmérése szerint az Unióban élő megkérdezettek 82 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az EU-nak hatékonyabban kell fellépnie a terror ellen. Ennél kevesebben, 75 százaléknyian vélekedtek úgy, hogy keményebb fellépés kell az adóelkerülés ellen.