EU;Brexit;

- Hol lesz a helyünk?

Az angolok az elmúlt száz évben legfeljebb egyszer lepődtek meg jobban, mint azon a reggelen, amikor rádöbbentették magukat és a világot: a nép, az istenadta, a lehető legkisebb többséggel, de Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépésére szavazott és ezzel fejest ugrottak – a semmibe. Annyira, hogy akár megásták az Egyesült Királyság sírját is: Skócia és Észak-Írország máris keresi a módját, hogyan szakadjon el Angliától, s maradjon része az EU-nak.

Ennél legfeljebb az okozott nagyobb meghökkenést számukra, hogy 1945 tavaszán, a nácizmus feletti II. világháborús győzelem mámorában úgy váltották le a miniszterelnökségről a legendás Churchillt, hogy az közben Potsdamban tárgyalt Sztálinnal és Trumannal a világnak a háború utáni jövőjéről. Leginkább éppen a munkáspárti Attlee lepődött meg azon, hogy ott és akkor brit miniszterelnök lett.

Nagy-Britanniáért azért igazában nekem sem fáj a szívem. Befejeződik egy sok évtizedes folyamat: az angolok végre észreveszik, hogy országuk nem világhatalom. El kell engedni őket! Csak éppen mindezektől nem lesz Európa sem boldogabb, sem összetartóbb, sem versenyképesebb. Azok sem, akik az EU-n belül a mainál valószínűleg jobban integrálódnak egy szorosabb föderációban, nemcsak gazdaságilag, hanem politikailag, szervezetileg is Németország, és Franciaország mögött. Mi lesz a nagy déliekkel, Olaszországgal, Spanyolországgal,,és a többi eurós országgal? A közvetlen szomszédsággal, Ausztriával, ahol az alkotmánybíróság megsemmisítette a májusi államfőválasztás eredményeit? Mégis jön a szélsőjobb? Ez hiányzik nekünk, Európának, Brexit után – máris…

Közben Soros György az Európa Parlamentben az európai menekültpolitika reformját, a globális súlyú úgy pénzügyi támogatásának növelését sürgette. Szerinte az Európai Uniónak évente legalább 30 milliárd eurót kellene költenie a határőrizetre, a befogadás feltételeinek a javítására, a menekültek társadalmi beilleszkedésére, illetve a küldő és a tranzit országok segélyezésére. „A menekültválság az EU létét fenyegeti. Az a felelőtlenség csúcsa lenne, ha az Európai Unió a széthullását kockáztatná, miközben parlagon hagyja a rendelkezésére álló pénzügyi forrásokat" - fogalmazott Soros az EP meghallgatásán.

Magyarán: az "egyszemélyes pénzügyi nagyhatalom” ellenzi a menekültek kvóták szerinti elosztását, de nem azért, amiért Orbán Viktor. Keserű realitásnak, a világra szakadt tehernek tekinti azt. És az egész európai menekültproblémát közösen megoldandó feladatnak, amihez - s ez a legfontosabb - megvannak az eszközök. Csak éppen el kell határozni, hogy arra használják azokat, ami közös nemzeti európai és globális érdek!

Bár ne lenne igaz – de való - , amit a bölcs tudós, Stephen Hawking nyilatkozott a napokban Larry Kingnek az amerikai tv-k sorában: a hülyeség, a kapzsiság és a szennyezés jelenti a legnagyobb veszélyt a Földre. Láthatóan nem lettünk kevésbé kapzsik vagy hülyék. Évekkel ezelőtt még a szennyezés és a túlnépesedés miatt aggódott, de úgy látja, a helyzet azóta csak rosszabb lett. Ezért is tűnik még inkább igaznak ma, amit Churchill 1946-ban mondott: a történelem egyetlen tanulsága, hogy az emberiség képtelen tanulni saját sorsából.

Számomra a kérdések kérdése: hova keveredünk mi, magyarok a mostani nagy kavarodásban? Brexit okozta Huxit lenne az európai magyar folytatás? Hol lesz a helyünk a holnap Európájában?