MSZP;frakció;Tóth Bertalan;

A vezérkar: Varga László, Tóth Bertalan, Velez Árpád (takarásban), Tóth Csaba, Molnár Gyula, Burány Sándor és Szakács László FOT

- MSZP: teljes a vezérkar

Érvényesült a papírforma, tegnap Tóth Bertalan lett az MSZP frakcióvezetője. A képviselőcsoport öt helyettest választott, ám közülük hivatalosan csak két politikus kap ezért a munkáért külön honoráriumot a parlamenttől, egy pedig a frakciótól. Tóth "kőkemény" ellenzékiséget és már a 2018-as választásra készülve új alternatívát ígért, egyben bejelentette, lemond a szocialisták Baranya megyei elnöki posztjáról. A frakció tisztújítása után Molnár Gyula pártelnök még válaszolt néhány személycserékre vonatkozó kérdésre, ám jelezte, mostantól az MSZP belső dolgai helyett inkább a jövőről szeretne beszélni.

Szinte egyhangú döntésekkel, két óra alatt lezajlott a tisztújítás az MSZP parlamenti frakciójában tegnap délelőtt. Nem történt meglepetés, a szocialista képviselők Tóth Bertalant, a pártelnök favoritját választották meg a csoport élére. Tóth a pártelnöki tisztségből június 25-én menesztett Tóbiás Józsefet váltja a frakcióvezetői poszton, aki világossá tette, parlamenti tisztségét nem kívánja megtartani. Az általános frakcióvezető-helyettes Burány Sándor lett, valamint frakcióvezető-helyettessé választották Szakács Lászlót, Tóth Csabát és Varga Lászlót. A frakcióigazgató Velez Árpád és a frakcióelnökség tagja lett Bárándy Gergely is, aki az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának alelnöke. A képviselői fizetésén túl ezért a munkáért Tóth Bertalan mellett Burány és Szakács kap honoráriumot a parlamenttől, Varga pedig a frakciótól, a többiek plusz tiszteletdíj nélkül dolgoznak.

Burány neve kezdetben lehetséges frakcióvezetőként merült fel, ám a frissen megválasztott pártelnök Tóth Bertalant akarta a képviselőcsoport élére. Ezt Molnár Gyula a Népszavának még a múlt hét elején bejelentette. Eredetileg a pártelnök abban bízott, hogy Tóth lesz a szocialisták elnökhelyettese és akkor részben a pártigazgatói feladatokat is rábízhatja. Végül azonban június 25-én a kongresszus úgy döntött, hogy továbbra is Gőgös Zoltán marad az elnökhelyettes, így az MNB-botrányt kirobbantó politikusnak más helyet kellett találnia. Buránynak viszont előkelő helyet szántak a frakcióvezetésben, mert azt várták tőle, hogy a pozícióért cserébe lemond az Országgyűlés költségvetési bizottságának vezetéséről és helyét átadja Mesterházy Attila korábbi pártelnöknek, ami tegnap meg is történt. A cserére ősszel még a parlamentnek is rá kell bólintani, bár ez csupán formaság.

Ketten kiszorultak a szocialista képviselőcsoport vezetéséből, ám a csaknem két hete megválasztott pártelnök állta a szavát és senkit sem hagyott az "út szélén", így Harangozó Tamás rendészeti és korrupcióellenes ügyvivő lett, Lukács Zoltán pedig a szervezeti ügyeket menedzseli és felkészíti a szocialistákat a 2018-as választásra. Neki kell aktivistahálózatot építeni, gondoskodni a szavazóköri delegáltak képzéséről, valamint arról, hogy az MSZP lehetőség szerint minden településen jelen legyen. Lukácsot, aki párt alelnökként sem újrázhatott parlamenti tisztséggel is kárpótolják, ősztől ő lesz a vállalkozásfejlesztési bizottság alelnöke. A posztot hivatalosan még Varga László tölti be, aki mostantól frakcióvezető-helyettesként dolgozik. Varga vélhetően azért kap majd munkáért a képviselőcsoport költségvetéséből külön díjazást, nehogy a bizottsági tisztségről való lemondásával anyagilag rosszul járjon.

Tíz napja pártelnök és ezen tíz példásan békés, nyugodt nap alatt lezárták a változást az MSZP-ben. Erről tegnap, a frakció tisztújítása után beszélt Molnár Gyula, aki jelenleg nem parlamenti képviselő. A politikus jelezte, innentől kevésbé a belső dolgokról, sokkal inkább arról szeretnének beszélni, hogyan politizál az MSZP, milyen országot akarnak és milyen lesz a párt, amelyik ezt a ma még csak elképzelt Magyarországot megteremti. A szocialisták frissen megválasztott frakcióvezetője "kőkemény" ellenzékiséget és a 2018-as választásra készülve új alternatívát ígért. A szocialistáké a legnagyobb ellenzéki frakció a parlamentben, és bár a fideszes rendszerben az Országgyűlés alárendelt szerepbe került, az ellenzéki politizálásnak ez fontos terepe - fogalmazott Tóth, aki szerint kitartó, szakmailag megalapozott, állhatatos munkát akar végezni a képviselőcsoport. Az új frakcióvezetés tagjait csapatjátékosként jellemezte. Úgy gondolja, hogy egy embernek csak egy feladata legyen, ezért a tegnap megválasztott frakcióvezető lemond az MSZP Baranya megyei elnöki posztjáról. Erre a tisztségre tavasszal választották meg, a megyei elnöki pozícióban Puch Lászlót váltotta, aki nem indult újra.

A tisztújítást követő tájékoztatón Molnár cáfolta, hogy Nyakó István lesz az MSZP kommunikációs vezetője. Azt viszont bejelentette, az NVI-nél történt kopasz-botrány főszereplője, aki korábban a frakció szóvivője is volt, majdnem biztos, hogy szerepet kap a sajtókapcsolatok területén. Megismételte, "nem vagyunk olyan sokan, hogy bárkit is az út szélén hagyjunk".

Kiderült, nem akarnak fegyelmit indítani Szanyi Tibor EP-képviselő, volt elnökjelölt ellen. Szanyi a napokban arról nyilatkozott, hogy Molnár ragyogó választás a Fidesz számára, a kormánypártok az ügyészség befolyásolásán keresztül markukban tudják tartani az MSZP elnökét. Molnár holnap találkozik az EP-képviselővel, hogy személyesen tisztázzák esetleges nézeteltéréseiket. Egy korszak lezárult, sok a feladatuk, ha bármi probléma van, azt próbálják meg családon belül megbeszélni - fogalmazott a pártelnök.

Molnár fenntartásai Hunvalddal
Most először reagált az MSZP elnöke arra, hogy hétfőn a párt VII. kerületi szervezete ismét Hunvald Györgyöt választotta meg elnöknek. Megírtuk, a helyi pártszervezet egyhangúan választotta elnökké a korábban sokáig előzetesben is ülő ex-polgármestert. Molnár jelezte, a szocialisták helyi szervezetei önállóan döntenek saját vezetőik személyéről, ebbe a központ nem szól bele. Az elnök érti a történet emberi részét, hogy a szervezet rehabilitálni akarja a meghurcolt ex-vezetőjét. "A politikai részétől nem vagyok boldog" - közölte hozzátéve, ha ennek az ügynek lesz olyan közpolitikai iránya, amely érintheti a párt budapesti vagy az országos vezetését, akkor a fenntartásait fogalmazza majd meg. Molnár arra utalt, hogy Hunvald megválasztása után a Népszavának arról beszélt, később eldönti, 2019-ben ismét elindul-e az erzsébetvárosi polgármesteri posztért. A pártelnök tegnap az ATV Starban azt mondta, az erzsébetvárosiak nem gondolták alaposan végig a döntést. Világossá tette, a jövőben nem fogja támogatni Hunvald további szerepvállalását a pártban.



Civil megmozdulást szervezett tegnap este a Mi Kórházunk csoport a Péterfy Sándor Utcai Kórház főbejáratához, hogy mécsesekkel tiltakozzanak az intézmény beharangozott bezárása ellen.