Lázár János;kormányátalakítás;kormányinfó;

2016-07-07 23:00:00

Lázárt megerősítheti Orbán döntése

Felforgatja a kormányzati struktúrát Orbán Viktor. A kancelláriaminiszter tegnap bejelentette, a kormányon belül két kabinet, egy gazdasági és egy stratégiai jön létre a jövőben.

Nem „beszélgető fórum” lesz, hanem formális döntéshozó fórum, aminek jogi relevanciával bír a tevékenysége. Lázár János ezt állította a Kormányinfón, ahol bejelentette, a kormányon belül a jövőben két kormánykabinet jön létre, egy gazdasági és egy stratégiai. Mindkettőt miniszter vezeti majd, döntéshozó és döntés-előkészítő szervekről van szó. Orbán Viktor elhatározása alapján témák, feladatok tartoznak majd a testületekhez. A két kormánykabinet létrehozására a Miniszterelnökség vezetője szerint azért van szükség, mert „a hetente néhány órás kormányülések nem alkalmasak arra, hogy megfelelő mélységben, a szakpolitikai érdekeket kellően figyelembe vegyék, és még gyorsan döntsenek is róluk”.

Lázár beismerte, hogy az utóbbi hat év kormányzati munkájának értékelésekor jutottak arra a következtetésre, hogy hatékonyabban kell dolgozniuk, ha 2018-ban is választást akarnak nyerni. A legfontosabb ügyekről érdemes hosszabban tárgyalni, sőt a döntéseknél a társadalom véleményét is figyelembe kell venni. Orbán Viktor az előző kormányülésen vázolta a kabinetekre vonatkozó elképzelését, azt is bejelentette, kiket nevez ki a testületek élére, a kancelláriaminiszter azonban neveket nem volt hajlandó mondani, mivel az a miniszterelnök dolga lesz. Annyit azért elárult, "nekem úgy tűnik, hogy több munkám lesz, mint eddig, (...) érintett vagyok a két kabinet tevékenységében". Azt is elmondta, az ügyben egyetért Orbánnal, amikor viszont arról kérdezték, nem ő készítette-e a kormánykabinetek koncepcióját csak annyit válaszolt, ez legyen a miniszterelnök titka. A testületek strukturális kérdéseiről a következő, július 20-i kormányülésen tárgyalnak, Orbán nyilván ezután jelenti majd be, melyik két miniszter vezeti a sokak szerint kis kormányként működő testületeket. Forrásaink szerint a gazdasági kabinetet Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter vezeti majd. Minisztereket várhatóan nem cserél Orbán, de helyettes-államtitkári szinten lehetnek még változások.

A miniszterek nem, csak feladataik szaporodnak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

A miniszterek nem, csak feladataik szaporodnak FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Egyéb részleteket nem árult el, mert többre nem kapott felhatalmazást, de a Kormányinfón elhangzottakból kiderült, hogy Lázár nem gyengült, hanem sokkal erősebb lett. Értesülésünk szerint az ő elképzelése volt, hogy bizonyos területeket ezen túl ne a Miniszterelnökség államtitkára felügyeljen, hanem kormánybiztos, így nevezte ki a kormányfő Bártfai-Mager Andreát. A miniszter utalt arra, hogy a nemzeti közműszolgáltatót létrehozták, az ő minisztériumában szinte csak problémás ügyekkel foglalkoznak, ha valamit megoldottak, átadják másnak. A szolgáltatót ezért vitték el tőlük.

"Magyarországon a biztonság a legfontosabb kérdés, nem csak Európát, saját magunkat is védjük" - fogalmazott a miniszter az illegális bevándorlás kapcsán. Véleménye szerint ennek rovására semmilyen kompromisszum nem képzelhető el. Ellenőrzés nélkül nem jöhet senki, csak olyan, akit Magyarország beenged a határon és hozzájárul a tartózkodásához. Vélhetően a kvótareferendum kampányának a részeként a reménybeli szavazóknak azt üzente, meg kell védeni a jogunkat, hogy eldönthessük, kit engedünk be, meg kell védeni a határokat, ezért volt szükség az erre vonatkozó jogszabályok átalakítására. Természetesen arra is, hogy mindenki elmenjen majd voksolni és szavazatával a kormány menekültellenes álláspontját erősítse. Méltánytalan európai politikusok és nemzetközi szervezetek részéről Magyarországot vádolni, szolidaritást számon kérni rajta - fogalmazott. Mi lenne az igazi szolidaritás, ha nem az, hogy Magyarország - nagyrészt saját forrásból - védi Európa határait, és megpróbálja feltartóztatni azokat, akik kontroll és papírok nélkül akarnak idejönni? - tette fel a kérdést. Közölte: a kormány felkészült a ma kezdődő NATO-csúcstalálkozóra. A NATO két éve úgy döntött, hogy jelentősen növelni kell a védelmi kiadásokat, és Magyarország honvédelmi forrásai 20 százalékkal növekedtek 2010-hez képest. Bár ez még messze van a szövetség elvárásaitól, az első lépéseket megtették az utóbbi években, és ezt folytatják is.

A referendumról a kabinet legutóbbi ülésén is tárgyaltak, hiszen annak előkészítéséért és lebonyolításáért a kormányzathoz tartozó szervezetek felelősek. Az osztrák-magyar határon kialakult lehetetlen helyzet miatt folyamatosan konzultálnak az osztrák rendészeti szervekkel. Lázár szerint Magyarország semmi olyat nem tesz, ami akadályozná a magyar-osztrák együttműködést és igyekeznek megoldást találni a helyzetre. "Az osztrák-magyar konfliktusoknak komoly történelmi hagyományuk van" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve: ezek a viták mindig megegyezéssel végződnek. Orbán meghívta Budapestre Christian Kern osztrák kancellárt, aki várhatóan a következő hetekben ide látogat, és folyamatos belügyi együttműködést alakítanak ki, hogy az elkerülhetetlen ellenőrzések a legkisebb kellemetlenséget okozzák azoknak, akik az országhatárra érnek.

Mégis meneszthetik a Szakály Sándort, bár a Veritas főigazgatójáról Lázár a múlt héten még azt mondta, munkája ellen nincs kifogása, ezért nem váltja le. Lapunk kérdésére viszont a miniszter elismerte, a Kormányinfó után fogadja Heisler Andrást, a Mazsihisz elnökét és a találkozón Szakályról is szó lesz. Kiderült, a miniszterelnök találkozni fog a zsidó szervezetek vezetőivel, tegnap részben ezt készítették elő. A Mazsihisz korábban kérte már a Veritas főigazgatójának leváltását, tegnap pedig úgy tudjuk, Lázárnak elmondta, a nemzetközi zsidó szervezetek is aggódnak amiatt, hogy levéltári anyagok kerülhetnek az intézethez. Szakály korábban a magyar állam által elvégzett, Kamenyec-Podolszkij-deportálásokat aposztrofálta idegenrendészeti eljárásnak. Legutóbb pedig az 1920-as numerus clausus törvényről nyilatkozta, hogy nem volt jogfosztó, csak jogkorlátozó. A Kormányinfón Lázár egyértelművé tette, hogy a Sorsok Háza projekt a híresztelésekkel szemben nem kerül más minisztériumhoz. Ez kényes kérdés, amelyből nem lehet a magyar zsidóságot kihagyni - vélekedett. Hozzátette: ha a konszenzus megteremtése öt évig tart, akkor ez hosszú folyamat lesz, "amíg nem tudunk konszenzusra jutni, addig nincs értelme sietni". Elképzelhetetlen, hogy a magyar zsidóság legsúlyosabb tragédiájáról az ő véleményükkel ellentétesen szülessen emlékhely.

És még...
- Lázár továbbra is ragaszkodik, ahhoz az álláspontjához, hogy lehet kritikus magánvéleménye Magyarország uniós tagságával kapcsolatban
- Több fővárosi kulturális beruházásról döntött a kormány.
Az Országos Széchényi Könyvtár főépületét felújítják, erre hivatalos tervpályázatot írnak ki, emellett nagy raktárépületet kap az intézmény, várhatóan Piliscsabán. Döntöttek arról is, hogy a Magyar Nemzeti Múzeum "használatába ajánlják" a józsefvárosi Palotanegyed több épületét, közöttük pedig visszaállítják, növelik a zöldfelületeket. Mintegy 25 milliárd forintból felújítják az Operaház főépületét, a Természettudományi Múzeumnak pedig új központi épületet keresnek.