Még nem fogadta el a kormány a kórházi kancellária-rendszer terveit – pontosította Ónodi-Szűcs Zoltán a kancelláriaminiszter csütörtöki bejelentését, hogy az államtitkárság szabad kezet kapott az új hivatalok megszervezésére. Az ágazat vezetője egy tegnapi háttérbeszélgetésen azonban feltűnően vidáman úgy fogalmazott, a koncepciót nagyon gyorsan beviszik a kabinet elé, mert szeptemberre ki akarják dolgozni az erről szóló jogszabály szövegét is. A szakmai egyeztetések elmaradását érintő kérdésekre pedig azt felelte: arról a javaslatról már szerveznek vitákat.
Nem mondott le az egészségügyi államtitkár arról sem, hogy minden magyar állampolgárról jövő év januárra készüljön új „törzskarton”, amely az adatai mellett az egészségi állapotával kapcsolatos alapvető információkat is tartalmazza. Ónodi-Szűcs Zoltán a tavasszal már nekifutott a kérdésnek, ezeknek a kartonoknak a kitöltéséhez kötötte volna az alapellátásnak beígért 10 milliárd forint kifizetését, sőt később az összeget is csökkenteni akarta. Az orvosi tiltakozások hatására azonban eddig látszólag lemondott a tervről, most mégis bejelentette, hogy egy kísérleti programban már használt, egyszerű adatlap kitöltéséhez ragaszkodik. Elmondása szerint felmérést készítettek a háziorvosok hozzáállásáról: 38 százalékuk önként kitöltené az adatlapokat, 80 százalékuk pedig akkor végezné el a munkát, ha pénzt kapna érte. Az államtitkár bejelentette, hamarosan újra tárgyalnak a kérdésről a Magyar Orvosi Kamara vezetőivel.
A Népszava kérdésére, hogy ennek a feladatnak a tisztázása hátráltatta-e az egy éve elfogadott alapellátási kerettörvény végrehajtási utasításainak megszületését, az államtitkár határozott nemmel felelt, sőt bejelentette, hogy a rendeletcsomagot ő már aláírta, az hamarosan a kormány elé kerülhet.
Sokan lassúnak találják a szociális területnek átadni tervezett ápolási ágyakról szóló javaslat kidolgozását is. Ónodi-Szűcs Zoltán ezzel kapcsolatban elmondta, hogy három év alatt 12 ezer kórházi ágyat akarnak megszüntetni, ebből az idén 2200 ágy adható át ápolási célokra. Ennél többet, összesen 15 ezer ágyat tervez ilyen célra létrehozni a szociális államtitkárság, amellyel megegyeztek arról, hogy a jelenleg ezeken a férőhelyeken gondozott, többségükben idős emberek közül azoknak kell később is fizetni az ellátásért, akik most is napi vagy havi díj fejében kapnak ellátást. Aki ingyenes helyen fekszik, attól később sem kérnek pénzt. A két államtitkárság közös előterjesztése az ágyak átadásának menetrendjéről már szintén készen van – tudtuk meg a háttérbeszélgetésen. Az év hátralévő részében sem unatkozik tehát senki az egészségügy dolgozói közt.
Igazi (egészség)politikusok
A Magyar Szocialista Párt tagozatainak működését és azok választott tisztségviselőinek munkáját nem érinti, hogy milyen munkamegosztás jön létre a párt elnökségében – jelentette ki lapunknak Korózs Lajos. Az elsősorban szociális területtel és nyugdíjügyekkel foglalkozó politikus arra reagálva fogalmazott így, hogy a párt Országos Egészségügyi Tagozatát vezető Havas Szófia a Magyar Idők tegnapi számában azt állította: az MSZP már nem tart igényt sem az ő, sem Kökény Mihály korábbi miniszter munkájára. Korózs, aki a parlament népjóléti bizottságának szocialista alelnöke is, a Népszavának megerősítette, hogy az MSZP új elnökségének tagjaként feladatul kapta az egészségügyi kérdések párton belüli koordinálását is, de ebben a munkában számít minden egészségpolitikusra, aki akar és tud tenni a szocialista egészségügyi tervek kidolgozásában és megvalósításában. Havas Szófia állítólagos mellőzéséről lapunktól értesült, és már csak azért is meglepődött a kormánypárti lap cikkén, mert elmondása szerint hétfőn telefonon is megkereste Havast, hogy együttműködést és segítséget kérjen tőle a következő időben is. Korózs szerint a jó hangulatú beszélgetésben erre meg is kapta a tagozatvezető ígéretét. A cikkben megnevezett másik szocialista politikus, Kökény Mihály a Népszavának csak annyit jegyzett meg, hogy ha az MSZP kíváncsi a véleményére valamilyen kérdésben, eddig is és ezután is örömmel segíti a párt munkáját, bár már nem akar semmilyen tisztséget vállalni a szervezetben. Érdemes hozzátenni, hogy a két hete megrendezett kongresszuson elfogadott egészségpolitikai határozat előkészítésében és szövegezésében oroszlánrésze volt az egykori miniszternek, aki Korózshoz hasonlóan megjegyezte, nem tekinti hírforrásnak a kormány napilapját.