Dallas;erőszak;lövöldözés;orvlövész;

- Újabb tüntetések az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban ismét tüntetéseket tartottak a rendőri erőszak ellen. Több városban újra néhány százan vonultak az utcára. Chicagóban, Illinois államban, a megmozdulás résztvevői egy forgalmas utat torlaszoltak el. A legjelentősebb tüntetést a kaliforniai Sacramentóban tartották. Múlt héten két fekete bőrű személyt is megöltek rendőrök. Ezt követően péntekre virradó hajnalban egy afganisztáni veterán öt rendőrt lőtt le, kilencet megsebesített.

Barack Obama elnök kedden Dallasban részt vett a meggyilkolt rendőrök gyászszertartásán, s beszédet mondott. Szintén beszélt George W. Bush volt amerikai elnök, aki Dallas egyik elővárosában él. Az amerikai elnök előzőleg rendőri vezetőkkel konzultált a legutóbbi események következményeiről. A Fehér Ház közlése szerint az amerikai elnök elsősorban a rendőrség és a lakosság közötti kapcsolat javítását kívánja elérni. Emellett azt is tervezi, a jövőben jobb kiképzésben részesítik a rendőröket, hogy stresszhelyzetekben megfelelő megoldást találjanak. Emellett a rendőrök jobb védelmét is fontosnak tartja.

Jim Pasco, az egyik rendőrszervezet vezetője az Obamával folytatott találkozó után interjút adott a Politico című lapnak. Elmondta, hogy valamennyi rendőri vezető meglepetéssel s egyúttal megelégedéssel fogadta, hogy az elnök gyűlölet-bűncselekménynek minősítette a dallasi lövöldözést. Ez ugyanis azt jelenti - fejtette ki Pasco - hogy elismeri, az áldozatok faji vagy vallási hovatartozásuk, vagy valamilyen más jellemzőjük miatt kerültek célkeresztbe, s ezért az elkövetőre váró büntetési tétel nagyobb mértékű.

Ma estétől új miniszterelnöke lesz Nagy-Britanniának. David Cameron megkönnyebbülten távozik a kormányfői tisztségből, utódja, Theresa May pedig olyan céltudatosságról tesz tanúbizonyságot, mintha egész életében a kormányfői posztra készült volna.