Mesterházy Attila;kormányüdülők;Lovasberény;

FOTÓ: Népszava

- Kiderülhet, kinek adták el a lovasberényi kormányüdülőt

Három nap múlva kiderülhet, milyen eljárásban, kinek és mennyiért adták el a lovasberényi kormányüdülőt. Erről ugyanis Mesterházy Attila még július 30-án írásban kérdezte a nemzeti fejlesztési minisztert. Az MSZP-s politikus Seszták Miklóstól arra is választ vár, hány pályázó licitált az épület-együttesre, illetve tervezik-e további kormányüdülők eladását.

Mesterházy szerint gyanús körülmények között értékesítették a kormányüdülőt, túl sok volt a pletyka, a félreértés az ügy körül, országgyűlési képviselői jogosítványaival élve ezért fordult a miniszterhez. Az ellenzéki politikus a Népszavának azt állította, a Fidesznek is érdeke, hogy az átláthatóság jegyében kiderüljön, mi történt. Annál is inkább, mert a 2000-es évek elején felújított Erzsébet Szálloda Lovasberényben, a Mária-völgy elején, az arborétum közepén fekvő, egész évben nyitva tartó kormányüdülő csak a második fordulóban kelt el, az elsőt – nem tudni miért – érvénytelenítették. A szóbeszéd szerint először két vevő akart licitálni, a második fordulóban viszont már csak egy jelentkező volt. Arról is hallani lehetett, hogy a komplexumot áron alul, 250-260 millió forintért akarták értékesíteni. Mesterházy reméli, július 15-e délután 4 óráig minden kérdésére választ kap, Sesztáknak a törvény értelmében addig kell ezekre írásban felelnie.

Lapunk szintén június 30-án kérdezte a kancelláriaminisztert arról, értékesítették-e már a lovasberényi üdülőt, ha igen, kinek mennyiért. Arra is kíváncsiak voltunk, mi lesz a többi kormányüdülő sorsa. Megírtuk, Lázár János a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez irányított, ahonnan végül a Népszavával annyit közöltek, eladták az épületegyüttest, de hogy kinek és mennyiért, arra nem kaptunk választ. Az adás-vételről annyit sikerült megtudnunk, hogy a 1124/160603 azonosítóval rendelkező árverést június 3-én hirdették meg, a komplexum két héttel később kelt el, az árverés eredményét pedig június 25-én hirdették ki.

A vevő személyéről a vagyonkezelő azért nem adott tájékoztatást, mert az adásvételi szerződést még nem írták alá. Az MNV Zrt. a Népszavát arról biztosította, hogy a volt kormányüdülőt a vonatkozó jogszabályi előírások alapján verseny keretében értékesítették a "transzparenciát és a nyilvánosságot teljes körűen biztosító Elektronikus Aukciós Rendszeren keresztül".

A Velencei-hegység és a Vértes között fekvő, 30 szobás, állami tulajdonú komplexummal kapcsolatban akkor lapunk úgy értesült, hogy azt L. Simon László, a Miniszterelnökség azóta menesztett államtitkára vásárolta meg áron alul. A politikus ezt lapunknak tagadta. L. Simon június 30-án a Népszavával azt közölte: "nincs közöm az említett kormányüdülőhöz, nem tettünk érte ajánlatot. Nagyon könnyen meg lehet tudni ki a vevő, nyomozzák ki!"

Az egyebek mellett jakuzzival, szaunákkal, fitneszteremmel, szoláriummal a kültéren sportpályákkal, úszómedencével rendelkező épület-együttes a rendszerváltás előtt a honvédség üdülőjeként működött, a környék kedvelt vadászterület volt. Az üdülőt tavaly novemberben egyszer már meghirdették, szakértő szerint az akkori a kikiáltási ár jóval alacsonyabb volt az ingatlan valódi értékénél. Az árverést azonban év végén törölték, hogy miért, arra nem volt magyarázat. Mesterházy szerint éppen jókor tett fel írásbeli kérdést az ügyben, mert így vélhetően több minden kiderül majd az üdülő értékesítésével kapcsolatban.

Őrizetbe vettek öt embert az amerikai fővárosban, mert rendőrkocsira adtak le lövést kedden.