Mariano Rajoy, az ügyvezető kormányfő kormányalakítási konzultációi első körben nem jártak sikerrel. A Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE), amely a június 26-i voksoláson megőrizte második helyét, s így a vezető ellenzéki erő maradt, ismételten elutasította a konzervatív Néppárt (PP) vezetője, az eddigi miniszterelnök nagykoalíciós ajánlatát. Pedro Sánchez, a PSOE főtitkára maga mögött tudhatja a szocialista frakció támogatását. Kosarat kapott Rajoy a középjobb katalán Ciudadanos párt vezetőjétől, Albert Riverától is.
Az ABC konzervatív spanyol lap szerint Rajoy eredetileg július 25-én szerette volna elmondani beiktatási beszédét, s 26-án, illetve – ha elsőre nem jön össze a 176 mandátumos abszolút többség – 28-án második menetben tartották volna a szavazást a PP vezette kabinet megerősítéséről. VI. Fülöp királynak azonban ismét konzultálnia kell a pártok képviselőivel, s időzítési problémák miatt így egy héttel később, augusztus első hetében tartanák meg a szavazást az új kormányról.
Rajoy a lap szerint csak akkor fogadná el az uralkodótól a kormányalakítási megbízást, ha Pedro Sánchez, a szocialisták vezetője garantálja a király előtt, hogy nem próbálkozik meg ismét a radikális baloldali Podemos párttal és a nacionalistákkal koalíciót összehozni, illetve, hogy a szocialista frakció tartózkodásával garantálja a konzervatív néppárti kabinet beiktatását. Sánchez az ügyvezető kormányfővel folytatott megbeszélésen már Rajoy tudomására hozta, hogy a szocialisták sem a nagykoalícióba belépni, sem tartózkodással a PP-t kormányra segíteni nem hajlandók, nemmel fognak szavazni a beiktatáskor.
Albert Rivera, a Ciudadanos vezetője épp tegnap közölte, hogy pártja csak azzal a feltétellel lenne kész a koalícióra a konzervatívokkal, ha a lejáratódott vezetés helyett új kormányfőjelöltet állítanának. A középjobb párt frakciója kész tartózkodni egy kisebbségi Rajoy-kormány beiktatásakor, de a 137 és a 32 mandátum együttesen sem elegendő, a PSOE tartózkodása elengedhetetlen lenne. Rajoy abban reménykedik, hogy a következő két hétben a háttéregyeztetések révén sikerül bebiztosítania, hogy újra ő alakíthasson kormányt.
Az új összetételű törvényhozás ma szavaz a házelnök és az alelnökök személyéről, a PP a Ciudadanosnak tett engedményekkel próbálja megszerezni a párt támogatását. A PSOE és a Podemos vitái miatt valószínű, hogy a szocialista Patxi López nem marad házelnök, nem kizárt, hogy a PP a Ciudadanosnak juttatja a befolyásos posztot.