Tisza;szennyvíz;Vásárosnamény;Tiszamenti Regionális Vízművek;

2016-07-20 07:14:00

Tudatos szennyezés Vásárosnaményban?

Tudatosan szennyezik a környezetet a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Vásárosnaménynál - állítja Baranyi Krisztina. Az Együtt párt képviselője szerint a Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. Vásárosnaményhoz közeli szennyvíztelepén naponta körülbelül kétezer köbméter - lényegében tisztítatlan - szennyvíz ömlik a Tiszába. A telepet a katasztrófavédelem már többször is megbüntette, de Baranyi szerint ezen kívül semmi más nem történik.

"A TRV az elődjére és az önkormányzatokra mutogat, a helyi önkormányzat mossa kezeit, hiszen államosították a vízközműveket, a hatóság (a tejesen érthetetlen módon a Katasztrófavédelemhez tartozó vízügyi hatóság) pedig csak határozatokat gyárt, felszólít, büntet. Négy év alatt tízmillió büntetést szabtak ki a súlyos működési hiányosságok és határérték túllépések miatt" - írta Baranyi, hozzátéve: a cég saját mérési eredményeiből is kiderül, hogy a TRV szabolcsi telepeinek többségénél ugyanez, vagy még rosszabb a helyzet: 2014-ben a 26 telepből 16 kapott szennyvízbírságot.

A politikus hétfőn a helyszínen mintát is vett a telepről származó, "tisztított" szennyvízből, aminek elviekben meg kellene közelítenie az ivóvíz minőségét, de ahogy az átlátszó műanyagpalackban is látszott, már a színe is sötét, visszataszító volt. A környezet, az élővíz károsítása már évek óta folyik, Baranyi szerint ez a szennyezés az első kézzelfogható jele annak, hogy "a rezsicsökkentés hazugsága" súlyos károkat okoz.

"A kormány azzal indokolta a vízközművek államosítását, hogy így lehet csökkenteni a lakossági vízközmű szolgáltatás árát. Csakhogy a központosítás nyomán óriási veszteségeket halmoztak fel a szolgáltatók. Tízmilliárd forint közpénzt kellett belepumpálni az öt nagy állami vízközmű szolgáltatóba, és még így sem jut karbantartásra, felújításra, kapacitásbővítésre" - fogalmazott a politikus, hangsúlyozva: Vásárosnaményban 2012 decembere - az államosítás - óta folyamatos forráshiány miatt alapvető karbantartási munkálatok maradtak el, felújítás, beruházás minimális volt, emiatt az egyik (a modernebb) tisztítórendszert már egy éve leállították, azóta sem működik. "Így történhet meg ma Magyarországon, hogy még azért is fizetnünk kell, hogy a fekáliát - elégtelen kezelés és tisztítás után - a Tiszába engedik". Baranyi Krisztina jelezte: a környezetkárosítás miatt pártja feljelentést tesz.