Rogán Antal;kvótanépszavazás;

2016-07-20 17:06:00

Rogán riogatott és sorosozni sem felejtett el

A kormány megítélése szerint soha indokoltabb nem volt a kényszerbetelepítésről szóló népszavazás, mint most - közölte Rogán Antal, Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, miután a kormány megtárgyalta az Európai Bizottság menekültügyi javaslatát. A sajtótájékoztatón a miniszter a legutóbbi terrorcselekményekkel hozta össze a bevándorlás problémáját, de a már jól bevált sorosozást sem hagyta ki a sorból - pont, ahogy azt Orbán Viktor tanította és elvárja fideszes társaitól.

A miniszter a kormányülés szünetében azt mondta: a kormány arra az álláspontra jutott, hogy nagy veszély fenyeget és soha indokoltabb nem volt a népszavazás, mint most, ugyanis a bizottság javaslata teljes egészében elvenne minden jogkört menekültügyekben és bevándorlási kérdésekben a tagállamoktól. Hozzátette: a brüsszeli bizottság javaslata nem csak arról rendelkezik, hogy az Európába érkezett és valamilyen formában befogadott bevándorlókat kötelező formában osszák szét a tagállamok között, hanem arról is, hogy még a menekültkérelmek elbírásra vonatkozó jogkört is elvonnák a tagállamoktól.

Mint mondta, a bizottság létrehozna egy közös európai menekültügyi hivatalt, amely a "brüsszeli bürokrácia kinyújtott kezeként" bírálná el az összes bevándorlási és menekültkérelmet, ő döntené el, hogy kit kell befogadni, ezt követően pedig a bizottság kötelező jelleggel szétosztaná az így befogadott embereket a 28 uniós tagállamba. Hangsúlyozta: a kormány szerint ez teljes egészében elfogadhatatlan, óriási veszélyt és kockázatot jelent, egyrészt azért, mert a javasolt rendszer nyilvánvalóvá teszi, hogy a beáramlás folytatódni fog Európába, holott ennek a megállítására lenne szükség. "A legjobb beáramlás a nulla beáramlás" - hangsúlyozta a politikus, aki szerint a határok megvédése az elsődleges, nem a bevándorlást ösztönző közös menekültügyi rendszer létrehozása.

Rogán Antal szerint a javaslat nem csak azért hátrányos Magyarország és a visegrádi országok számára, mert kötelezővé teszi a befogadást, illetve szankcionálja, ha valaki nem fogad be bevándorlókat, hanem azért is, mert a bevándorlók befogadásáért kapható 10 ezer eurós jutalmat nagy valószínűséggel a kohéziós vagy az agrártámogatások csökkentéséből finanszíroznák, ahogyan, azt korábban Soros György javasolta. 

Legutóbb Lázár János beszélt a menekültkérdés kapcsán Soros Györgyről, aki szerinte megadóztatná az uniós országokat, megvonná Magyarországtól is az uniós támogatásokat, mintegy 30 milliárd eurót költene az EU-s adófizetők pénzéből a kontinensre érkező bevándorlókra. A kancelláriaminiszter szerint ez a tevékenység egyértelműen magyarellenes, ezt a magyar kormány visszautasítja. Korábban egyébként épp a kancelláriaminiszter volt az, aki Soros - Magyarországon is tevékenykedő - alapítványait vádolta, mert szerinte "titkosszolgálati jelentésekből kiderült", hogy politikai szerepet vállalnak ezek a szervezetek. Később Lázár maga is arról beszélt ugyanakkor, hogy Soros alapítványai esetében semmilyen törvénytelenségre nem bukkantak, azaz az üzletember Magyarországról történő kitiltásának még ilyen kitekert jogalapja sem lehetne.