Thomas de Maiziere sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a videó - amelyen a támadó az IÁ harcosának mondta magát - a YouTube videómegosztó portálon tűnt fel. A felvétel "klasszikus búcsúvideó egy öngyilkos merénylőtől". Még nem tudni, hogy mikor készült, így azt sem tudni, hogy a múlt heti nizzai támadás előtt vagy után rögzítették.
A háttér és a tettes motivációjának vizsgálata még nem fejeződött be, és egyelőre úgy tűnik, hogy egyedül, önállóan cselekedett és nem volt közvetlen kapcsolatban az IÁ-val. Valószínűleg inkább a dzsihadisták "propagandája inspirálhatta" - mondta a miniszter. A hétfő este elkövetett támadás, amelyben öten megsebesültek "talán olyan eset, amely az ámokfutás és a terrorizmus határvidékén" helyezkedik el, és ez akár a nizzai támadásra is érvényes lehet - mondta a német belügyminiszter.
Megjegyezte, hogy a bajorországi Würzburg térségében történt erőszakos bűncselekményben megsebesült négy kínai turista nem éppen a nyugati életmódot testesíti meg. Elmondta, hogy az elkövető személyazonossága bizonytalan, ugyan afgánnak mondta magát, de a videofelvételen a pastu egy pakisztáni nyelvjárását használta. Azonban az eddigi adatok szerint egy Afganisztánban történt haláleset sarkallhatta a támadásra, és ügyében nem pakisztáni, hanem afganisztáni vonatkozású családegyesítési kérelem érkezett - mondta a német belügyminiszter.
Azzal kapcsolatban, hogy az esetet széles körben az első olyan németországi támadásként tartják számon, amely közvetlenül az IÁ-nak tulajdonítható, Thomas de Maizire rámutatott, hogy korábban is voltak hasonló támadások. Ezek közé sorolta a 2011-ben a frankfurti repülőtéren amerikai katonák ellen elkövetett merényletet, és az idén a hannoveri főpályaudvaron egy rendőr ellen, illetve Essenben egy szikh templom ellen végrehajtott támadást.
A német hatóságok 2000 óta 11 esetben működtek közre iszlamista terrorcselekmények megakadályozásában, ezek közül 10 németországi célpontok ellen irányult volna. Azonban nincs garancia arra, hogy a hatóságok valamennyi támadást meg tudnak előzni, és továbbra is számolni kell néhány emberből álló csoportok vagy egyedüli elkövetők támadásaival. Ezt "hétfő este valamennyien keserűen megtapasztaltuk" - mondta a miniszter.
Kiemelte: vannak arra utaló jelek, hogy menekültek kapcsolatban állnak a nemzetközi terrorizmussal, de az esetek túlnyomó többségében nem bizonyult megalapozottnak a terrorgyanú. Viszont olyan információk is vannak, amelyeket még ellenőrizni kell. Ezért "nem lehet azt mondani, hogy nincs összefüggés a menekültek és a terrorizmus között", de a terrorveszély a menekülthullám előtt is nagy volt, most is nagy és az is marad, "a menekültek kérdésétől függetlenül".
A hétfői támadás nyomán ki kell terjeszteni a kamerás térfigyelő rendszereket, erősíteni kell a rendőri jelenlétet és testkamerák használatával javítani kell a rendőrök védelmén. A lakosság segítségére is szükség van, jobban kell ügyelni a radikalizálódására utaló jelekre. Az "itt élő muszlimok és az itt dolgozó mecsetközösségek" részéről is több hozzájárulásra van szükség a társadalmi integrációhoz és a radikalizálódás megelőzéséhez és korai felismeréséhez - mondta Thomas de Maiziere.
Egyben arra kérte a menedékkérőket, menekülteket segítő önkénteseket, hogy a támadás ellenére tartsanak ki, folytassák a német társadalom számára "oly fontos munkájukat".
A 17 éves támadó hétfő este baltával és késsel rátámadt egy vonat utasaira Würzburg közelében. Négy embert megsebesített, majd leszállt a többi utas által vészfékkel megállított vonatról, és megsebesített még egy embert. Rárontott az előállítására érkezett különleges rendőri egységre, ezért a kommandósok lelőtték.
Thomas de Maiziere sajtótájékoztatója után a tárca szóvivője közölte, hogy a Németországban tartózkodó menedékkérők és menekültek lehetséges terrorista kapcsolatairól a június végi állás szerint 403 értesülés futott be a hatóságokhoz, és 53 ilyen ügyben folytattak eljárást.