A kormány népszavazási plakátkampánya teljes mértékben törvénytelen - mondta lapunknak Tóth Zoltán miután felkerült a kormány.hu-ra az a hat újabb óriásplakát, amellyel Magyarország kormánya az október 2-ra kiírt, bevándorlásra vonatkozó népszavazásról "tájékoztatja" a lakosságot. A választási szakértő leszögezte: a törvény szerint hivatalosan a szavazás előtti 50. naptól lehet elkezdeni a népszavazási kampányt. Külön érdekes, hogy ugyanerre hívta fel a figyelmet Patyi András is a Magyar Hírlapban. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke megjegyezte, a választási szerveknek feladatuk is, hogy felszólítsa az embereket a szavazáson való részvételre, ezért ő is arra buzdítja az embereket, hogy vegyenek részt a referendumon. Hozzátette, azon dolgoznak, hogy mindenki, aki élni szeretne jogával, el tudjon menni szavazni, s hogy a kampány is törvényesen folyjon. Tóth erre reagálva úgy vélte, Patyi túlment szerepén, hiszen a bizottság elnökének függetlennek kell maradnia: "az elnök egy pártmameluk, teljesen a pártérdekek szerint beszél. Soha nem fogja kimondani, hogy valami törvénytelen, kivéve ha mondjuk az ellenzékről lenne szó".
A népszavazási törvénnyel kapcsolatban Tóth úgy látja, hogy annak csupán az a filozófiája, hogy a Fidesznek mindenben igaza legyen. "A népszavazás intézményének az az államfilozófiája, hogy ha egy megoldható társadalmi probléma az Országgyűlés hatáskörébe tartozik, akkor annak joga van lemondani a döntési kompetenciájáról a nép javára, visszatérve így a közvetlen demokráciához" - vázolta a szakember, aki szerint a mostani népszavazás viszont államfilozófia ellenes. "Jelenleg a kormány győzködi az embereket az álláspontjáról, ráadásul közpénzen. "Szerintem a kormánynak nincs joga kampányolni egy népszavazásban, hiszen az Országgyűlés annak kiírásakor a népre ruházta a döntési jogot". Tóth kijelentette, a kvótareferendum alkotmányellenes, a témában nem lehetne népszavazást tartani.
Tuzson Bence a kampányról közölte: a napokban minden médiafelületen megindul a lakosság tájékoztatása, amelyben több kérdést is érintenek. A kampány költségeit illetően csak annak végén lehet majd tudni a pontos összegeket, mivel erről keretszerződés rendelkezik - mondta a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár. Összehasonlításképpen a kormány korábbi két bevándorlással kapcsolatos kampánya 300-300 millió forintba került. Mindezeket abból a 25 milliárdos keretből rendelték meg, amelyet tavaly bocsátottak a Kabinetiroda alá tartozó Nemzeti Kommunikációs Hivatal rendelkezésére.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője arra szólította fel a baloldali politikusokat, a bevándorlók támogatása helyett álljanak a magyar emberek oldalára. Az MSZP szerint Fidesz hazudik, a szocialisták ugyanis nem támogatják a betelepítési kvótát, de Magyarország kiléptetését sem az Európai Unióból.