reálbérek;infláció;

2016-07-21 07:22:00

Alacsony az infláció, nőnek a reálbérek

Májusban a bruttó bérek 6 százalékkal 262 100 forintra, a családi adókedvezmény nélkül számolt nettó bérek pedig 7,6 százalékkal 174 300 forintra nőttek éves szinten - erről számolt be szerdán a KSH. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a bérek a várakozásoknak megfelelően alakultak.

A nettó bérek jelentős emelkedése egyrészt a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentésének, a minimálbér-emelésnek, másfelől az év eleje óta egyre több szektort elérő béremelési hullámnak köszönhető. "Fontos továbbá, hogy a lényegében 0 százalékos infláció miatt a nettó reálbérek is közel 8 százalékkal nőttek, ez pedig a belső fogyasztásnak ad lökést" - mondta a szakember.

Az év hátralévő részében annyiban változik majd a helyzet, hogy az őszi hónapokban az infláció felpörög, ennek eredményeként a nettó reálbér-emelkedés üteme lassulni fog. Így szakember arra számít, hogy éves átlagban a nettó reálbérek 7 és 8 százalék közötti ütemben növekedhetnek. Ugyanakkor jövőre a bruttó bérek az ideihez hasonló tempóban emelkedhetnek, ám a nettó reálbérek növekedési üteme ettől elmaradhat. Ennek oka, hogy egyelőre nincs szó egy újabb, 2017-es szja-csökkentésről, emellett az infláció is várhatóan 2 százalék felett lesz, amely lassítja majd a nettó reálbéreknél várható növekedést.

A versenyszférában a bérnövekedés 5,7 százalékra gyorsult az előző havi 5,1 százalékos növekedés után - hívta fel a figyelmet Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője, aki kedvezőnek tartja, hogy az alkalmazásban állók számának növekedése 3,9 százalék volt, amit döntően a versenyszféra létszámának 4,1 százalékos növekedése okozott.

Egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre van kilátás a következő években, amit az elmúlt hetekben folytatott bértárgyalások – egyes esetekben két számjegyű bérmegállapodások - is tükröznek, miközben egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése - mondta Suppan Gergely. Így a nettó reálbérek akár jóval dinamikusabban, 7 százalék közeli mértékben is emelkedhetnek.

Az elmúlt években elhalasztott fogyasztás, a mérlegkiigazítási folyamatának előrehaladása, a devizahitelek rendezése során kiszámíthatóvá váló törlesztő részletek, valamint a háztartások nettó pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése miatt a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje - vélekedett Suppan Gergely.