Ahogy az közismert, Orbán Viktort nem érdekli a környezetvédelem. A témának nincs minisztere, ezáltal nincs is felelőse a kormányában - írja a közösségi portálon Pápa Levente, az Együtt gazdaságpolitikusa. Ebből következően elképesztően sok természetkárosítás történik naponta az országban (az ipari mértékű fakivágásokon túl). Most vette a fáradtságot Baranyi Krisztina, ( aki már az Illatos úti mérgező állapotok ügyében is "vette a fáradtságot" - a szerk.) és a végére jár a Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt. vásárosnaményi szennyvíztelepének környezetpusztítása ügyében.
A helyszínen mintát vettem a bűzös, gyomorforgató, általuk tisztítottnak mondott vízből amely elhagyja a telepet, és egy kb. 500 méter hosszúságú csatornán keresztül a Tiszába ömlik. 34 település szennyvize kerül ide, melyek közül 28 településen nincs csatornahálózat, szippantós autók hordják ide a szennyet.A telep teljes kapacitása még kifogástalan műszaki állapotban is csupán 1500 köbméter víz megtisztítására elég, de ennek a kapacitásnak a felét biztosító berendezés már több mint egy éve nem működik, a maradék elavult, elhasznált állapotú. Súlyos környezetszennyezés folyik évek óta, amelyet mindenki tétlenül néz, az egymásra mutogatáson kívül nem történik semmi!
A TRV az elődjére és az önkormányzatokra mutogat, a helyi önkormányzat mossa kezeit, hisz államosították a vízközműveket, a hatóság (a tejesen érthetetlen módon a Katasztrófavédelemhez tartozó vízügyi hatóság) pedig csak határozatokat gyárt, felszólít, büntet. 4 év alatt 10 millió büntetést szabtak ki a súlyos működési hiányosságok és határérték túllépések miatt. A cég saját mérési eredményeiből is kiderül, hogy a TRV szabolcsi telepeinek többségénél ugyanez, vagy még rosszabb a helyzet: 2014-ben a 26 telepből 16 kapott szennyvízbírságot.
Ki, vagy mi a felelős azért, hogy a környezet, az élővíz károsítása évek óta folyik?
Ez a szennyezés az első kézzelfogható jele annak, hogy a rezsicsökkentés hazugsága súlyos károkat okoz. A kormány azzal indokolta a vízközművek államosítását, hogy így lehet csökkenteni a lakossági vízközmű szolgáltatás árát. Csakhogy a központosítás nyomán óriási veszteségeket halmoztak fel a szolgáltatók. 10 milliárd Ft. közpénzt kellett belepumpálni az 5 nagy állami vízközmű szolgáltatóba, és még így sem jut karbantartásra, felújításra, kapacitásbővítésre.
Vásárosnaményban 2012 decembere - az államosítás - óta folyamatos forráshiány miatt alapvető karbantartási munkálatok maradtak el, felújítás, beruházás minimális volt, emiatt az egyik (a modernebb) tisztítórendszert már egy éve leállították, azóta sem működik. Így történhet meg ma Magyarországon, hogy még azért is fizetnünk kell, hogy a fekáliát (elégtelen kezelés és tisztítás után) a Tiszába engedik.
Az eset nem egyedi, több hasonló telepről tudok, amely ugyanígy működik szerte az országban - teszi hozzá a bejegyzésben az Együtt politikusa.