EU;Nagy-Britannia;Brüsszel;Orbán Viktor;V4-ek;

2016-07-21 20:41:00

Orbán ismét Brüsszelt átkozza

Az Európai Unió drámai pillanatokat él át, ugyanis Nagy-Britannia kilépése miatt elvesztette globális vezető szerepét - hangsúlyozta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a visegrádi országcsoport (V4) kormányfőinek csütörtökön Varsóban tartott csúcstalálkozója utáni. Az EU visszaminősült regionális szereplővé, mert az Európai Bizottság a migráció kérdésében a lehető legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát.

Orbán Viktort kormányfő csütörtökön Varsóban Beata Szydlo lengyel, Bohuslav Sobotka cseh, valamint Robert Fico szlovák kormányfővel egyeztetett. Lengyelország július 1-jétől tölti be a V4 soros elnökségét. Szydlo a sajtótájékoztató elején azt mondta, hogy a varsói csúcstalálkozó az Európai Tanács szeptember 15-én esedékes, az unióból való kiválást (Brexit) támogató brit népszavazás utáni helyzettel foglalkozó pozsonyi informális ülésének előzménye volt, amelyen a V4-ek a közös álláspontjukat egyeztették, és Pozsonyban már közös javaslattal lépnek fel a Brexittel kapcsolatban.

Orbán Viktor szerint az alapvető értékek terén, mint például a nemzeti hagyományok, kereszténység, biztonság, alapvetően eddig is egyetértés volt a visegrádi országok között: a V4-ek ezt az Európát megpróbálják közösen képviselni Pozsonyban. Orbán úgy értékelte: az EU "drámai helyzetbe" jutott, és visszaminősült regionális szereplővé, mert az Európai Bizottság (EB) a migráció kérdésében a lehető legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát. A miniszterelnök szerint most azt kell megmondani, mit kell tennie az Uniónak, hogy ismét globális szereplővé válhasson.

Orbán megállapította: az Uniónak tisztáznia kell álláspontját a migráció ügyében, mert jelenleg nem beszél őszintén és tisztán, nem mondja meg, hogy mi a célja. A magyar álláspont világos: az illegális bevándorlást európai területen kívül kell megállítani, ott kell felállítani a menekülttáborokat, és ott kell benyújtani a menedékkérelmeket - folytatta. Elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak (EB) a menekülthelyzet reformjára tett új javaslata - szögezte le. "Nem akarunk lemondani a szuverenitásról, a határvédelemről" - hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, hozzátéve, hogy az EB javaslatai "szisztematikusan felszámolják ezeket". Kérdésre válaszolva Orbán arról is beszélt, hogy a migráció és a terrorveszély növekedése között egyértelmű összefüggés van, aki tagadja ezt, az árt az európai polgárok biztonságának. A migránsok valójában áldozatok, de a migráció veszélyforrás - fogalmazott a kormányfő.

Hegedüs István: hatalmas hiba

Orbán Viktor álláspontja furcsa, mivel az EU eddig sem volt globális vezető szerepben - vélte Hegedűs István. A Magyarországi Európa Társaság elnöke szerint a Brexit önmagában nem gyengítette meg olyan mértékben az Uniót, hogy elveszítse gazdasági, és politikai szerepét. Azzal kapcsolatban, hogy Orbán a migrációs válsággal magyarázta Nagy-Britannia kilépését Hegedűs leszögezte: az Egyesült Királyságban a Brexit hívei az EU-n belüli migráció, például a Közép-Kelet Európából érkező bevándorlókkal kampányoltak, nem pedig a közel-keleti háborús övezetekből menekülőkkel. "Hatalmas hiba a kettőt összemosni" - szögezte le.

Robert Fico szlovák kormányfő a migránsválsággal kapcsolatban, a bevándorlással járó biztonsági kockázatok növekedésére utalva úgy vélekedett, hogy a veszélyekről végre nyíltan kellene beszélni. Beata Szydlo lengyel kormányfő úgy foglalta össze a Brexit utáni helyzetre vonatkozó közös álláspontot, hogy az óUnió intézményrendszere ma nem teljesíti az európaiak elvárásait, ezért a brit kilépésről szóló népszavazás után erről Európában új vitát kell nyitni. A V4-ek nagyon aktívak lesznek az EU előtt álló változások során, olyan javaslatokkal állnak elő, melyek révén az európai közösség erősebbé válik - helyezte kilátásba Szydlo. Úgy vélte, hogy lehetőség nyílt az EU működésének megváltoztatására úgy, hogy "jobban figyelembe vegye a szuverén nemzeti parlamentek döntéseit, és kevésbé foglalkozzon saját intézményes működésének kérdéseivel". A szükséges változások közül Szydlo kiemelte "a tagállamok erősebb felügyeletét az uniós döntéshozatali folyamatokban". Bohuslav Sobotka a pozsonyi uniós csúcsot illetően elmondta: Csehország azt várja, hogy azon olyan döntések születnek, amelyek következtében az EU emberibb arculatot kap. "Az Európai Uniónak meghatározó szerepet kell játszania az Európa jövőjéről szóló vitában, az EU-nak irányítania kell ezt a vitát" - szögezte le a cseh kormányfő.

Nőtt az EU népszerűsége
A francia IFOP nevű közvélemény-kutató felmérést készített az EU népszerűségéről nem sokkal a Brexit után. A britek kilépése növelte az EU támogatottságát a nagyobb európai országokban, így Németországban, ahol már 81, Franciaországban, ahol 67, Olaszországban, ahol 59 és Spanyolországban is, ahol 81 százalék. A növekedés mértéke 2014 óta az olaszoknál a legkisebb, 4, Németországban viszont 18 százalék.
Reuters