EU;Nagy-Britannia;Nyugat-Európa;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARY TURNER

- A Nyugat újabb alkonya?

Oswald Spengler világhírű művét már a megírásakor, 1918-ban is sokan bírálták. Lukács György szerint például a szerző egyike volt a fasizmus ideológiáját megalapozó német filozófusoknak. A maga korában „A Nyugat alkonya” sokak képzeletét megragadta, főleg azokét, akik szerették egyszerűnek látni a világot. Spengler tetszetős analógiája szerint ugyanis a történelmi korszakok nem a gazdasági alapok változásaival (rabszolgaság, jobbágyság, bérmunka) magyarázhatók. A kultúrák is az emberi élet ciklusait (ifjú, felnőtt, majd öregkor) követik, így szükségképpen el kell érkezniük az elmúlás végső fázisába, amikor átadhatják a helyüket egy magasabb rendű civilizációnak.

A történelem relativizálása ma aktuálisabbnak tűnhet mint valaha, ezért a Brexit valódi okait kellene kutatnunk. Nagy Britannia a tőkés piacgazdaság, a liberalizmus és a parlamentáris demokrácia őshazája ugyanis alig néhány hét alatt, a szemünk láttára szakadt két részre. A brit népszavazást követő zavaros gazdasági és politikai helyzet nem véletlenül sokkolja a világot, s – Európa jövőjét latolgatva – a szélsőséges, akár neonáci pártok további térnyerése sem zárható ki.

A Brexit csak okozat

Paul Mason, angol író és publicista az országot járta a kampány idején. Sok személyes tapasztalatot, benyomást szerzett a történtekről, s nemcsak az eredményt kiváltó okokról, hanem a várható következményekről is meglehetősen pesszimista a véleménye. A Le Monde diplomatique-ban közölt cikkének már a címe is sokat elárul: „Egyesült Királyság – elveszítve, megosztva és egyedül”. A szerző szerint a népszavazás a kilépéspártiak – felkeléshez fogható – tiltakozását jelentette a tehetősek ellen. Egyszerre utasították el a neoliberalizmust és a globalizációt, de egyúttal a hagyományos brit önteltséget, a mások (többek között az uniós munkavállalók) lenézését is kifejezték.

A népszavazási eredmények területi megoszlása és társadalmi háttere ma már közismert. Elsősorban az angol vidéki kisvárosok lakói szavaztak a kilépésre, mert elegük lett az elhúzódó gazdasági válság következményeiből. Az Európában sokak számára irigylésre méltó bérek hosszú ideje stagnálnak, s az egykor legendás közszolgáltatások (pl. Állami Egészségügyi Szolgálat) színvonala is romlik. Az egymást váltó munkáspárti és konzervatív kormányok fantáziája nagyjából a költségvetési megszorításokig terjedt, s ezen Tony Blair nyelvi leleménye, a szociáldemokrata „harmadik út” sem sokat változtatott. A vidéken élők jó részét nem érdekelték sem a makrogazdasági tények, sem a szakértők figyelmeztetései, amikor a nagyvárosi középosztályok ellen fordultak. Azok a helyi üzlettulajdonosok, postások vagy szertartásosan teázgató idős hölgyek „lázadtak fel”, akik Agatha Christie regényeiből a személyes ismerőseink. Az angol vidék ugyanis évszázadok óta gyanakvással tekint az „idegenekre”, s e kulturális gyökerek olyan mélyek, hogy néha még a zseniális Poirot-nak sem volt könnyű a – mai fogalmaink szerint – hiányszakmájában érvényesülnie.

Paul Mason megértő abban is, hogy az Európai Unió magasztos eszméi az évtizedek óta külföldre települő feldolgozóipar kétkezi munkásainak nem sokat mondanak. Nekik a lepusztult rozsdaövezetekben kell a megélhetésükért küzdeniük, s jó esetben „fehér furgonos emberként” találnak maguknak munkát a szolgáltató szektorban. Iskolai végzettségük általában nem elegendő a piacképes, például IT-munkakörök betöltéséhez, talán ezért is hallgatták lelkesen a brit kivételességről szónokló populistákat. Az sem lehet véletlen, ha főleg ők díszítették fel autóikat a nemzeti zászlóval, legalábbis amíg az angol futballisták versenyben voltak a franciaországi Eb-n.

Az egykor még stabil munkáspárti körzetek szavazói csak késői áldozatai Margaret Thatcher egykori miniszterelnök politikájának. A Vaslady a szélsőségesen neoliberális gazdaságpolitika kísérleti terepének tekintette a nyolcvanas évek Nagy-Britanniáját. Az erőszakos privatizációs kampányok és az „ipartalanítás” mellett a brit munkások neki köszönhetik például, hogy az egykor legendás alku-pozícióban lévő szakszervezeteik ma már csak árnyékai önmaguknak. A technológiai forradalom és a robotizáció a fejlett brit gazdaságban is munkahelyek sokaságát szüntette meg. Ráadásul az értékpapír-befektetésekre épülő kaszinókapitalizmus világszerte hódít az embereket foglalkoztató reálgazdasággal szemben. A spekulációs ügyletek révén ugyanis sokkal több pénzt lehet keresni, mint a termelő, szolgáltató beruházásoknál. A helyzetet az is súlyosbította, hogy az elmúlt években az alacsonyan tartott, esetenként csökkenő munkabéreket Nagy-Britanniában is az olcsó hitelek százmilliárdjaival pótolták. Így a jócskán eladósodott, a kamatokat is nehezen törlesztő átlagpolgár könnyű prédájává vált a populista propagandának, s elhitte a hazugságot, hogy minden nehézségéről a gazdasági bevándorlók tehetnek.

A másik tábor összetételét nézve az is természetes, hogy a bent maradásra szavazott például a londoni City brókere, aki mondjuk rendszeresen nyaral Ibizán, és néha átugrik Berlinbe egy-egy érdekesebb koncert kedvéért. A nagyvárosi középosztály többnyire magasabb képzettségű tagjai nem ütköznek meg azon sem, ha a szomszédjukban egy lengyel üzlet vagy „multikulti” kávézó nyílik. A fiatalok ugyan elsöprő többséggel támogatják a brit EU-tagságot, de az ő mozgósításuk nem sikerült, miután kevesebb mint 50 százalékuk ment el szavazni.

Így főleg a további lecsúszástól félő idősebb munkavállalók, a nyugdíjasok vagy a birodalom egykori nagyságán merengő régi konzervatívok szava döntött. E korosztályok estében a jogosultak 75 százaléka élt is szavazati jogával. Ők nem tartják értéknek az európai munkaerő szabad áramlását, s az ország ilyen mértékű kettészakadásának ez lehetett az egyik fő oka. A csalódott fiatalok megkésett tiltakozása már nem változtathatott az eredményen. A „Köszönjük Nagyi!” feliratú transzparensek viszont az ország megosztottságának látványos jelei voltak napokig a Trafalgar téren.

Az igazi ok

A Brexit talán legfontosabb tanulsága, hogy a válság „vesztesei” – politikai hovatartozásuktól szinte függetlenül – fellázadtak a gazdasági és politikai elit ellen. Cameron kampánya nem csak az átlátszó hatalmi játékai miatt vált hiteltelenné. Már a 2015-ös választási ígéret is komolytalan volt, amikor a gazdasági bevándorlók számát néhány tízezer fő alá ígérték csökkenteni. Miután csak a tavalyi évben több mint 330 ezer új munkavállaló érkezett a szigetországba, a szavazók szándékos félrevezetése hamar nyilvánvalóvá vált. A számok azonban azt is megmagyarázzák, hogy az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban – az uniós munkavállalók jelentős része itt dolgozik – miért nem volt régóta béremelés. A bulvársajtó által szított gyűlöletkampány és a migráns-probléma így könnyen válhatott a sokféle gazdasági elégedetlenség szimbolikus jelképévé.

A Munkáspárt hivatalosan ugyan a maradást támogatta, de a régi vágású szakszervezeti baloldal korábban sem volt igazán elkötelezett híve az európai integrációnak. A radikális Corbyn-t ezért könnyű volt utólag felelőssé tenni a Labour nem túl meggyőző kampánya miatt. A frakció tagjai neki rótták fel például, hogy nem csatlakoztak a pártokon átívelő „Bent jobb” (Better In) mozgalomhoz sem.

A globalizáció „bűnös” centrumai - London, Manchester, Bristol, Leeds és a többiek - a népszavazás ügyében hiába mutattak imponáló egységet. A jólét és a világvárosi csillogás csak még láthatóbbá tette a különbségeket: a pénzügyi válság ugyanis csaknem letarolta az angol vidéket. Mason szerint a kisvárosok főutcáin egy ideje már háromféle üzletbe jártak leginkább az emberek. A Poundland-be, ahol minden cikket egy fontért árultak, az elegánsan csak Pénzváltónak nevezett zálogházakba, valamint a Tanácsadó Központokba, ahol konzultációval segítették a hozzájuk fordulókat. Ez utóbbi az adósság átütemezésének célszerű módozatait, de akár az öngyilkosságról való lebeszélést is jelenthette.

Reménykeltő populista kudarcok

A Brexit-et követő tengernyi kommentár a New York-i ikertornyok elleni 2001-es merénylet döbbenetét idézi. Sokan emlékeznek rá, hogy az akkori tudósítások többsége – nem is alaptalanul – a Nyugat elleni brutális támadásról szólt. Tény, hogy az úgynevezett "fejlett világ" a II. világháború óta akkor kényszerült először komolyabb önvizsgálatra. Azóta már számtalan hasonló, kegyetlen merényletet követtek el a „világkapitalizmus” nagyvárosai ellen (London, Párizs, vagy legutóbb Nizza). Észre kellene már vennünk a közös vonásokat e tragikus eseményekben: még a vallási fanatikusok esetében is többnyire kimutatható a perifériára szorultak gyűlölete a gazdagokkal szemben.

A Brexit után sajnos azt kell látnunk, hogy a folyamatosan növekvő jövedelmi különbségek másfajta társadalmi robbanásokat is előidézhetnek. A kiváltó okok teljes felszámolása még a fejlett országokban sem valószínű, de a pusztítás mértéke azért csökkenthető lenne. Az Európai Tanács józan többsége például ma még rendelkezik azokkal a politikai és gazdasági eszközökkel, amelyekkel megfékezhetné legalább a saját populista tagjait. A további késlekedés ugyanis azzal a veszéllyel jár, hogy Európa történetét e politikai kalandorok kampánytanácsadói írják majd tovább.

A brit népszavazás „győzteseinek” sorsa azért biztató. David Cameron-t, a Brexit kiagyalóját a saját pártja napok alatt zavarta el a Downing Street 10-ből. Boris Johnson, a kampányarc ugyan a külügyminiszterségig vitte az új kormányban, de az áhított miniszterelnöki tisztségnek a közelébe sem jutott. Nigel Farage, a szélsőségesen nacionalista UKIP elnöke végképp nevetségessé vált, amikor a képviselők zajos tiltakozásával szembesült az Európai Parlament ülésén. Reménykedjünk abban, hogy a kijózanodás trendje tovább folytatódik, és a történelem újra megcáfolja a Nyugat alkonyáról szóló jóslatokat. Ehhez persze jó lenne, ha az amerikaiak sem egy Cameronhoz vagy kelet-európai „elvtársaihoz” hasonló pojácát választanának elnökké 2016 novemberében.

A modernizáció veszélyes gondolatokat szül. Aki újat keres, mást akar. Aki mást akar, az másként gondolkodik. Hazánkban nincs szükség másként gondolkodókra. Sőt egyáltalán nincs szükség gondolkodókra. Aki gondolkodik, az kételkedni kezd. Aki kételkedik, az kérdez. Aki kérdez, az válaszra vár. Választ vár olyan kérdésekre, amelyeket a hatalom titkolni szeretne.