Városliget;azbesztszennyezés;aszbeszt;

Forrás: Ligetvédők/Facebook

- Azbesztháború - Elbontották a torlaszt a Városligetben

Lebontották a torlaszt és végül átengedték a Hungexpo épületének kijáratán a ligetvédők azt a négy teherautót, melyek a bontásból származó, azbesztet is tartalmazható törmeléket szállítja el. A Városliget Zrt. szerint a területen talált azbesztcement nem jelent veszélyt. Zugló polgármestere független vizsgálatot sürget az azbesztgyanú miatt.

Átengedték a Hungexpo épületének kijáratán a Ligetvédők azt a négy teherautót, amelynek útját reggel eltorlaszolták a civilek. A feltartóztatásra azért volt szükség hogy megakadályozzák a Hungexpo-épületek bontásából származó, azbesztet is tartalmazó törmeléket szállító teherautók kihajtását. 

Korábban az út eltorlaszolása előtt felszólították a ligetvédőket, hogy amennyiben továbbra is akadályozzák a munkagépek haladását, az egész demonstrációt feloszlatják. Az aktivisták az akcióval arra akarták ráirányítani az emberek figyelmét, hogy a volt Hungexpo épületek súlyosan mérgező azbesztet tartalmaztak.

A Városliget Zrt. az információra mindössze annyit reagált, hogy elkerítik a mérgező törmeléket, ám a levegőben szálló azbesztrészecskékkel szemben ez vajmi keveset ér, sőt azt mutatja, valójában fogalmuk sincs, hogy mivel állnak szemben.  A ligetvédők felhívták a figyelmet, hogy a bontást végző cég egyelőre nem mutatott fel hiteles mérési eredményeket, csak annyit tudni, hogy a bontási törmelék között ott van az azbeszt.

Tíz óra előtt megjelentek a Pest Megyei Kormányhivatal emberei, akik hatósági vizsgálatot tartottak, mintát vettek az építési területen és a teherautók platóján lévő építési törmelékből. A Greenpeace aktivistái is megjelentek a helyszínen. A nemzetközi környezetvédő szervezet független, akkreditált szakértőkkel tisztázná mi történt a munkálatok során feltárt rákkeltő azbeszttel.

40 millió a Ligetet népszerűsítő újságért
Ennyi közpénzt fizetett a Városliget Zrt. azért a 16 oldalas újságért, amely a Liget átépítését népszerűsíti – tudta meg az RTL Híradó. A pénzt a közbeszerzéseken mostanában kiemelkedően jól teljesítő Csetényi Csaba cége kapta. A saját nyomdával rendelkező Lapcom csoport vezérigazgatója a csatorna hírműsorában azt mondta, ők ezt ugyanilyen minőségben ennél sokkal kevesebb pénzből is el tudták volna készíteni. Rogán szomszédja százmilliókat kaszál a Liget-projekten - írta a Népszava még április közepén az Átlátszó tényfeltáró munkája alapján.

A 168 Óra Online információi szerint alku született, hogy a ligetvédők átengedik a törmelékkel megrakott négy teherautót, de új teherautók nem jönnek hulladékért, amíg ki nem derülnek a vizsgálati eredmények. 

Karácsony Gergely is vizsgálatot sürget
Zugló polgármestere a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. vezetéséhez és az illetékes Kormányhivatalhoz fordul annak érdekében, hogy tisztázódjon a Városligetben a volt Hungexpo épületek bontása során felmerült gyanú, mely szerint az egyik épületből rákkeltő azbeszt juthatott az építési törmelékbe. A közlemény szerint tanúk és videofelvételek igazolják, hogy a bontás a szükséges óvintézkedések nélkül történt meg, nemcsak a szálló por, de számos kődarab és törmelék is kijutott a területről, amely azbeszt-szennyeződés esetén komoly egészségügyi kockázattal jár mind az ott dolgozók, mind a parkot használók és a környéken lakók számára. A polgármester arra kéri a területet kezelő Városliget Zrt-t, hogy haladéktalanul bízzanak meg egy független, azbesztmentesítésre akkreditált céget, hogy vegyen mintát a helyszínen, és tisztázza, van-e rákkeltő anyag az építési törmelékben. A zuglói polgárok biztonsága és egészsége a legfontosabb Zugló vezetése számára, de mivel az Önkormányzatnak nincs eljárási jogosultsága a Városliget Zrt. által kezelt területen, csak sürgetni tudja az intézkedést.

Városliget Zrt.: az azbesztcement nem jelent veszélyt

A Városliget Zrt. pénteki közleményében azt írta: "a híresztelésekkel ellentétben a területen talált azbesztcement nem jelent veszélyt a környéken élőkre és a park látogatóira". Idézték a Magyar Azbesztmentesítők Szövetségének az azbesztcement készítéséről szóló alábbi tájékoztatását: "az eljárás során körülbelül 90 százalék cementet 10 százalék azbeszttel kevertek és nedves eljárással formába sajtoltak. A cement jól megkötötte az azbesztszálakat és beépített állapotban ezekről az azbeszttermékekről nem szabadulhatott fel veszélyes mennyiségű azbesztszál."

Közölték: a műszaki ellenőr a bontási terveken nem szereplő, azbesztpalának tűnő anyagot azonosított az építési törmelékben a Magyar Zene Háza területén a bontási munkáknál múlt szombaton. A gyanús anyagot a kivitelező az előírásoknak megfelelően körbekerítette és felfüggesztette a munkát az érintett területen.

Jelezték, a műszaki ellenőr ezt rögzítette az építési naplóban, valamint engedélyt adott arra, hogy folytassák a munkát a nem szennyezett területen. Mintát vett a kérdéses anyagból, amelyet laboratóriumban megvizsgáltatva kiderült, hogy valóban azbesztcementről van szó. Ezt követően a Városliget Zrt. megbízást adott arra, hogy további mintákat vegyenek, illetve végezzenek akkreditált laborvizsgálatot. Fontosnak tartják a helyzet tisztázását, ezért Borsody Gábor, a Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége elnökének bevonásával végeztetik a további vizsgálatokat - írták.

A bontási területen jelenleg a Városliget Zrt. megbízásából és a Pest Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi főosztályának megbízásából is tart a mintavételezés, a minták kiértékelése a jövő hét közepére várható.

Eljárás indul a megrugdosott kislány ügyében
A rendőrség garázdaság vétségének gyanúja miatt pénteken elrendelte a nyomozást a Budapesti Nyomozó Ügyészség a vasárnapra virradó éjszaka az Olof Palme sétányon történtek miatt. Az esettel kapcsolatban újabb feljelentés érkezett, amely szerint további szemtanúja is van a történteknek. Mint megírtuk: ismeretlenek megrugdostak egy 11 éves kislányt, aki ligetvédő édesanyjával együtt egy sátorban aludt. Az esettel kapcsolatban felmerült a rendőrség szolgálaton kívüli, szabadidejüket töltő hivatásos állományú tagjainak érintettsége.

Tavasszal a Fidesz-KDNP kormánytöbbség államosította a szemétszállítási díjfizetést Magyarországon. Az Ön által vezetett Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyelete alá tartozó Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. április óta képtelen kiállítani és kiküldeni a csekkeket a lakosságnak, akiknek egyben kell majd kifizetni az akár féléves szemétszállítási díjakat - írja a nemzeti fejlesztési miniszternek küldött levelében Heringes Anita, az MSZP politikusa, kiemelve: tény, hogy Kelet-Magyarország egyes részein már ma is csak a háztartások fele képes a kifizetni a szemétszállítás havidíját, egy több tízezer forintos számla pedig az átlagos magyar család számára egy összegben kifizethetetlen.