Varga Mihály;euróövezet;

Volt olyan idő, amikor Varga Mihály még csodálta az eurót FOTÓ: NÉPSZAVA

- Varga elszólta magát - Mégsem lesz euró hazánkban

Az euróövezet elmúlt években előkerült nehézségei, problémái most nem teszik túlságosan vonzóvá a csatlakozást - mondta Varga Mihály Tusnádfürdőn adott interjújában. A nemzetgazdasági miniszter, egyben a kormányzati gazdasági kabinet vezetője alig néhány nap alatt gyökeresen megváltoztatta addigi álláspontját, hiszen a hét elején a Magyar Hírlapnak még arról beszélt: Magyarország akár már az évtized végén csatlakozhatna az eurózónához. A tárcavezető euróbarát nézeteinek azonban időközben a nyilvánvalóan euroszkeptikus Orbán Viktor kormányfő néhány nap alatt keresztbe tett.

Alig pár napja volt a közgazdász társadalomnak arra, hogy Varga Mihály keddi kijelentésének hitelességében bízva azt fontolgassa milyen menetrend szerint csatlakozhat Magyarország az euróövezethez? Tegnap ugyanis a miniszter tusnádfürdői nyilatkozatából már az derült ki, hogy az egész csatlakozásból egyhamar nem lesz semmi! Orbán Viktornak, és nem mellesleg Matolcsy György jegybankelnöknek esze ágában sincs bármilyen módon közelebb kerülni az Európai Unióhoz és annak intézményeihez. Hasonlóan vélekedett az MSZP is, ugyanis pénteki közleményükben arról írnak: a miniszter szavai megerősítik, hogy a Fidesz nem az eurót akarja bevezetni, hanem Magyarországot akarja kivezetni az Európai Unióból.

Vaga Mihály kedden elszólta magát - így értékelte a történteket lapunk érdeklődésére Katona Tamás. A közgazdász egyetemi tanár véleménye szerint Varga Mihály csapdahelyzetbe került, ugyanis, mint a kormány gazdasági kérdésekben viszonylag tisztán látó tagja, meggyőződésének engedve, kijelentette: indokoltnak látná, hogy megfelelő előkészítést követően, Magyarországon is az euró legyen a fizetőeszköz. Ennek az az előzménye, hogy az elmúlt hetekben a nemzetgazdasági miniszter több szakmai fórumon is részt vett, ahol feltehetően a résztvevők meggyőzték arról: hazánk számára előnyös lenne a csatlakozás az euróövezethez.

A "kétsebességes Európánál" kedvezőbbnek bizonyulna, ha nem a perifériához, hanem a belső körhöz tartoznánk. Kiderült azonban, hogy - a jelek szerint - Varga Mihály nem kért "engedélyt" arra, hogy az euró bevezetését támogató nézeteit kifejtse. Ezért Orbán Viktor, illetve Matolcsy György gyors iramban leállították a minisztert. Most arra lehet számítani, hogy az elkövetkező két-három hétben megszaporodik azoknak a kormányzati szólamoknak a száma, amelyek az euró előnytelenségéről, és arról szólnak majd, hogy Magyarországnak mennyire jó önálló úton járnia - mondta Katona Tamás, majd hozzáfűzte: érdemes megfigyelni ezzel kapcsolatban a Matolcsy György vezette jegybank monetáris politikáját, amely egyértelműen a forint gyengítését célozza. (Ezzel a gyakorlattal egyébként Orbán Viktor is azonosulni tud.) A hazai fizetőeszköz folyamatos gyengítésének a kvalifikált munkaerő itthon tartására is kedvezőtlen hatása van - mondta a szakember. A hiányszakmákban ugyanis hiába emelik a béreket, éves átlagban akár 5-7 százalékkal is, ez euróra átszámítva semmit se csökkenti a jövedelemkülönbségeket a nyugat-európai keresetekhez képest - mondta Katona Tamás.

A szakembernek a forint gyengítésére vonatkozó megállapításait igazolja a tegnap megjelent úgynevezett Big Mac-index is. A brit Economist folyóirat rendszeresen összehasonlítja a világon mindenütt azonos paraméterekkel árusított hamburgerek árát. Ebből kiderül, hogy a forint 25 százalékkal alulértékelt az euróval és 37,5 százalékkal a dollárral szemben. A Big Mac nálunk 900 forintba kerül, ami 2,86 eurónak felel meg, Lengyelországban 2,2 euróért, Csehországban pedig 2,78 euróért vehetjük meg. Ukrajnában ugyanezért mindössze 1,43 eurót kell fizetni.

Varga Mihály szerint, ha a gazdasági fejlettség nem közelít az euróövezet országainak az átlagához, az ország a csatlakozás vesztese lehet. Könnyen úgy járhat, mint egyes mediterrán országok, amelyek a gyengébb versenyképesség miatt nem voltak képesek kihasználni az euróövezet lehetőségeit.

A miniszternek ezek a megállapításai elszakadnak a valóságtól. A mediterrán országok (Görögország, Spanyolország és Portugália) éppen azért tudott talpon maradni, mert az euróövezet tagjai, és a többi ország áldozatvállalásának köszönhetően jutottak tőkeinjekcióhoz - vélik szakértők. Versenyképességünk növelésének éppen az lehet az egyik záloga, hogy az európai közös pénzt közvetlenül, átváltási nehézségek nélkül tudják a vállalkozások használni.

A kormány merev ragaszkodása a forinthoz folyamatosan jelentős károkat okoz a nemzetgazdaságnak. Most pedig egy olyan kedvező időszakot élünk meg, amikor a magyar makrogazdasági mutatók az államadósság kivételével már eleget tudnának tenni a maastrichti kritériumoknak. Az államadósság figyelembevételénél is számíthatnánk arra, hogy Brüsszel figyelembe veszi az évek óta tartó csökkenést.

Több mint 330 millió forintnyi pénzügyi korrekciót, tehát büntetést javasol az Európai Bizottság (EB) a Miniszterelnökség közbeszerzése miatt, amelyet a HG 360 Reklámügynökség Kft. nyert el - írta a Világgazdaság. A vállalat Rogán Antal kabinetfőnök Pasa parki szomszédjának, Csetényi Csabának az érdekeltségébe tartozik. A HG 1,575 milliárd forintért vállalta tavaly a kormányablakok népszerűsítésére irányuló kampány lebonyolítását.