Budai Vár;Magyar Rádió;múzeumi negyed;Országos Széchenyi Könyvtár;

2016-07-25 07:03:00

Kiderült, kié lehet a Magyar Rádió épülete

Megszületett a kormányhatározat, így már biztos, hogy a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem költözik ki az Országos Széchényi Könyvtár a budai Várból. Hogy végül valójában milyen gigaberuházások elébe néz a főváros, nem kifejezetten a főpolgármester határozta meg, sokkal inkább a kormány, sőt, a legtöbb tervezési programot is miniszteri hatáskörbe utalta a kormányfő. Tarlós István annak ellenére helyesli a kormánydöntéseket, hogy nem minden észrevételét fogadta meg a kabinet.

Helyreállítják a díszlépcsőházat, hajdani pompájában rekonstruálják egyebek mellett Mátyás-termet és a Budavári Palota F. épületében továbbra is az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) működhet. Bár korábban felmerült, hogy az intézményt a Palotanegyedbe költöztetik, végül a kormány úgy döntött, minden marad a régiben, csupán annyi változik, hogy a nemzeti könyvtár új raktárbázist kap és az F. épület termeit az eredeti terveket figyelembe véve, ám a 21. századi kor kihívásainak, technológiai lehetőségeinek megfelelően felújítják. A legutóbbi Magyar Közlönyből kiderült, hogy a könyvtár átalakításának tervezési programját szeptember 15-ig kell szállítaniuk az illetékes minisztériumoknak, ezután tervpályázatot írnak ki a Budavári Palota F épületének rekonstrukciójára. Az épület felújításával kapcsolatos tervpályázat kiírásának határideje szintén szeptember 15. A programnak tartalmaznia kell az épület műszaki állapotához, a nemzeti könyvtár hatékony működtetéséhez, valamint az épület műemléki védettségéhez kapcsolódó elemeket. A kormányhatározatban az is szerepel, hogy a nemzeti fejlesztési miniszternek az emberi erőforrások minisztere és a Miniszterelnökséget vezető miniszter bevonásával előterjesztést kell készítenie a kormány számára a könyvtár átmeneti, illetve végleges raktárának tervéről és természetesen a költségekről.

Azt, hogy az OSZK mégsem költözik a józsefvárosi Palotanegyedbe, a július 7-i tájékoztatóján a kancelláriaminiszter már bejelentette. Lázár János akkor arról beszélt, hogy a nemzeti könyvtár Piliscsabán kap korszerű, nagy raktárat, ahol készletezésre, és a raktározásra váró dokumentumok, könyvek méltó elhelyezésére nyílik lehetőség. A Miniszterelnökség vezetője azt is közölte, hogy a Magyar Rádió egykori, Palotanegyedben álló épületeit a Magyar Nemzeti Múzeum veheti majd birtokba. Erről a kormányhatározat is megszületett, melynek értelmében a múzeum hasznosíthatja a Pollack Mihály téri Károlyi-palotát és az Esterházy-palotát - ez volt a Magyar Rádió Márványterme -, valamint a Bródy Sándor u. 5-7. szám alatt található úgynevezett Stúdiópalotát, közöttük pedig visszaállítják és növelik a zöldfelületeket. A Pollack Mihály téren található két másik épületet - a rádió irodaépületét és az üzemépületét - a tervek szerint lebontják. A legutóbbi Magyar Közlöny szerint az Új Nemzeti Múzeum koncepcióját is az emberi erőforrások miniszterének a Nemzeti Múzeum főigazgatójának együttműködésével, a nemzeti fejlesztési miniszter, a nemzetgazdasági miniszter, a Miniszterelnökséget vezető miniszter és a turizmussal kapcsolatos állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos bevonásával szeptember 30-ig kell elkészíteni. A Nemzeti Múzeum kertje jövő év végére újul meg. Sajtóértesülések szerint korábban a Színház- és Filmművészeti Egyetem is szemet vetett a Bródy Sándor utcai épületekre, ám nem tudtak megfelelően lobbizni, így gyorsan eldőlt, hogy ezeket az állami épületeket másik intézmény kapja meg.

A tervek szerint 2018-19-ben teljesen felújítják az Andrássy úti Operaházat is, a rekonstrukció "legalább" 25 milliárd forintba fog kerülni, s a felújítás idején az Erkel Színházban és az Eiffel-csarnokban tartják majd az előadásokat. A Természettudományi Múzeumnak is új központi épületet keresnek, a kabinet támogatja az állatkerti fejlesztéseket, a 25 milliárd forintos fejlesztési támogatás rendelkezésre áll és a parkolási problémák megoldására is tesznek lépéseket. Kiderült, a Hermina úthoz tervezett, 700 férőhelyes mélygarázst a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fogja megépíttetni, majd átadni a Fővárosnak, illetve az állatkertnek üzemeltetésre.

Mindebből úgy tűnik, a főváros szinte megújul, s végül valóban Tarlós Istvánt is meghívták arra a kormányülésre, ahol a fővárosi beruházásokról döntöttek. Kérdéses ugyanakkor, hogy Tarlósnak valójában mekkora beleszólása volt a projektekbe, hiszen miközben a kabinet a főpolgármester véleményét kérte egyebek mellett a Déli pályaudvar további sorsáról, végül nélküle döntöttek. Tarlós lapunknak kockázatosnak nevezte a pályaudvar megszüntetését, a Kelenföldi pályaudvarnál ugyanis az M4-es metró építésekor 8 vágányt meg kellett szüntetni a P+R parkoló építése miatt, és véleménye szerint rövidtávon ott nem lehet bővíteni ezért a Délinél meg kell maradnia a jelenlegi tízperonos vágánynak. Néhányan felvetették, hogy a a Déli és a Nyugati között alagutat kellene építeni, ami ugyan műszakilag megoldható, de hatalmas összegbe kerülne - fogalmazott Tarlós. Mindennek ellenére jelenleg úgy áll: a Délit mindenképp felszámolja a kabinet.

A nemzeti könyvtár helyreállítása, illetve a Nemzeti Múzeum fejlesztése is a kormány ügye, ezekbe a főpolgármesternek egyáltalán nincs beleszólása, de Tarlós helyesli a beruházásokat. Akárcsak azt, hogy a miniszterelnök ígérete szerint a jövőben minden olyan kormányülésre meghívják majd, ahol budapesti ügyek szerepelnek napirenden.