A két férfi az Iszlám Állam követőjének vallotta magát, késsel felszerelkezve hajtották végre akciójukat. A 84 éves plébánost, Jacques Hamelt megölték, elvágták a torkát. A rendőrség különleges alakulata körülvette a templomot, majd rohamot indított a túszszedők ellen. A támadókat lelőtték. A templomot a rendőrroham után egy tűzszerész osztag kutatta át, bombakereső kutyákat is bevetettek, de nem találtak robbanóanyagot. Az egyik támadó már korábban a francia hírszerzés látókörébe került.
Ferenc pápa elítélte a szomorúságot és rettegést okozó, abszurd erőszakcselekményt. Francois Hollande francia elnök a helyszínre utazott, tájékoztatták a történtekről. Hollande eltélte a kegyetlen terrortámadást. Mint közölte, a túszejtők azt állították, hogy az IS tagjai. Manuel Valls francia kormányfő szintén megdöbbenését fejezte ki a templomot ért barbár terrorcselekmény miatt, hangsúlyozva egész Franciaország, valamennyi katolikus ellen intéztek támadást. Dominique Lebrun, Rouen püspöke hangsúlyozta, az egyháznak nincs más fegyvere, mint az ima és a testvériség.
Franciaországban nemrégiben hosszabbították meg a rendkívüli állapotot, azt követően, hogy Nizzában a július 14-i tűzijáték közönsége közé hajtott be kamionjával egy férfi,84 embert ölt meg a tengerparti sétányon. Az IS vállalta vállalta a mészárlás elkövetését, azt közölték, hogy „az Iszlám Állam katonája” volt az elkövető. Másfél év alatt a nizzai volt a harmadik, nagyszámú halálos áldozatot követelő terrortámadás. Hollande elnök a nizzai merénylet előtt a rendkívüli állapot feloldását fontolgatta. A francia rendőrséget bírálatok érték, amiért Nizzában nem biztosították megfelelően a Bastille-nap ünnepségeit.