Rogán Antal;V. kerület;Portik Tamás;

2016-07-26 14:52:00

Nem nyomoznak Rogán után

Ebből az ügyből senki nem jöhet ki jól, hiszen a nyomozás elrendeléséről nem szokás értesíteni a nyilvánosságot, hisz így az érintettek is felkészülhetnek rá - vélte lapunknak Magyar Gábor miután a Népszava úgy értesült, az ügyészség nem indít nyomozást Rogán Antal korrupciós ügyében. Az ügyvéd szerint ugyanakkor "senki nem gondolhatja, hogy Nemzeti Együttműködés Rendszerében dolgozó ügyészség rossz döntést hozhat".

Minden jel arra mutat, hogy elutasították azt a feljelentést, amivel a Párbeszéd Magyarországért (PM) és a fideszes Tényi István fordult az ügyészséghez, miután a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként jogerősen elítélt Portik Tamás azt állította a bíróságon, hogy tízmillió forintnak megfelelő eurót adott át Pápa Marianne nevében Rogán Antalnak – értesült a Népszava. (Pápa volt férjének, Szetlik Ferencnek az unokaöccse Habony Árpád.) Portik ezt a Rogán Antal és Juhász Péter közti személyiségi jogi perben mondta, ahol tanúként hallgatták meg. Az üggyel kapcsolatban megkerestük Tényit, aki azt mondta, pénteknél előbb nem kapja kézhez az ügyészség határozatát, hiszen azt postán küldik meg neki. Tordai Bence PM-szóvivő szerint ők sem kaptak még értesítést, de amint megtudnak valamit, sajtótájékoztatót hívnak össze.

A Magyar Nemzet kedden írt arról, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) hétfőn ugyan meghozta döntését arról, indít-e nyomozást hivatali vesztegetés gyanúja miatt az ügyben, amely kapcsán várhatóan Rogán Antal miniszter érintettségét kellene vizsgálniuk, egyelőre nem közölték, hogyan határoztak. A hatóságoknak először ugyanis a feljelentőt kell tájékoztatniuk, s csak azután hozhatják nyilvánosságra döntésüket. A KNYF döntésén sok múlik – írja a lap -, ha elrendelték a nyomozást, nem kizárt, hogy kezdeményezhetik Rogán Antal mentelmi jogának felfüggesztését is.

Lapunk úgy értesült, hogy az ügyészség információkat halogató magatartása nem utalhat másra, mint, hogy nem indítanak nyomozást. Ha ugyanis ezt megteszik, azt a feljelentő értesítése előtt is bejelenthették volna. Már csak azért is, mert nyilvánvaló, hogy ők a döntésről értesülve azt - az ügyészséget megelőzve - nyomban a közvélemény elé tárják. Előbb, semmint a határozat tértivevénye a KNYF-re visszaérkezne.

Dr. Magyar Gábor ügyvéd szerint ebből az ügyből senki nem jöhet ki jól. A nyomozás elrendeléséről ugyanis nem tanácsos értesíteni a nyilvánosságot – akár a feljelentőnek megküldött döntésen keresztül is -, hiszen akkor az érintettek is tudomást szereznek róla, és felkészülhetnek. Így akár épp a feljelentő veszélyeztetheti a büntetőeljárást. A jogász azonban hangsúlyozta: senki nem gondolhatja, hogy Nemzeti Együttműködés Rendszerében dolgozó ügyészség rossz döntést hozhat.

Megírtuk, Rogán azért perelte be Juhászt, mert az Együtt alelnöke azt mondta a fideszes politikusról, hogy bűnözőkkel üzletel. Június végén Portik terhelő vallomást tett a kabinetfőnökre: állította, tízmillió forintnak megfelelő eurót adott át neki személyesen, amelyet egy belvárosi ingatlan eladása miatti közreműködéséért kapott a fideszes politikus. A Miniszterelnöki Kabinetiroda rekordgyorsasággal reagált a vallomásra: szerintük Rogán soha, sehol nem találkozott Portikkal, se házibulin, se máshol. Ahogyan a miniszter Pápa Marianne-t (Portik korábbi élettársát) sem ismeri, vele sem találkozott személyesen.

Ezzel szemben Portik vallomásában állította, Pápa megbízásából vitte a pénzt Rogánnak. A minisztert Varga István, Vizoviczki László volt "biztonsági főnöke" is korrupcióval vádolta: vallomásában a Rogán vezette V. kerület jegyzőjéről, Rónaszéki Lászlóról azt állította, kenőpénzért cserébe Vizoviczkiék "bármit be tudtak záratni" vele a kerületben, és az ő szórakozóhelyeiket békén hagyták. Rogán 2013 szeptemberében küldte el posztjáról Rónaszékit és továbbra is azt állítja, hogy ő soha nem találkozott Vizoviczki Lászlóval, sem a cégvezetőivel. Később leszögezte: mindenkit beperel, aki kapcsolatba hozza őt Vizoviczkivel.

Juhász szerint amennyiben Rogán cáfolni akarja a korrupciós vádakat, azt a bíróság előtt kell megtennie, hiszen az ügyben több bűncselekmény gyanúja is felmerült. Az Együtt alelnöke kijelentette: újból kezdeményezni fogja a miniszter és Portik szembesítését, hiszen kiderült, Rogán egy hatmondatos német Bild-cikk miatt mondta le júniusban bírósági szembesítést. Azt nem tudni, a német meghívás Rogán beidézése előtt, vagy után érkezett. Ezzel kapcsolatban a múlt héten megkerestük a német lap szerkesztőségét, válasz azóta sem érkezett.

A korrupciós vád kapcsán Orbán Viktor is megszólalt a Kossuth Rádióban. A kormányfő azt mondta: nem kérdezte meg kabinetfőnökét, mi történt, mert bűnözők véleményével nem hajlandó foglalkozni. Arra a kérdésre, hogy lezártnak tekinti-e az ügyet, azt felelte: "ki sem nyitottam".

Ki áll háttérben?
Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt vezetője annak idején az MSZP nevében bízta meg Portik Tamást azzal, hogy fideszes politikusokat lejárató ügyeket generáljon - vélte Kósa Lajos az ATV-ben. A Fidesz frakcióvezetője szerint ezt a "megbízást" a szocialisták azóta sem vonták vissza, így a Prisztás-gyilkosságban felbujtóként elítélt Portik folytatja a lejáratást.
Kósa többször is hangsúlyozta, hogy egy elítélt bűnöző szavára nem lehet adni: "Portik Tamásra nem hivatkoznék releváns pontként, ha önöknek az, akkor csak gratulálni tudok". Később bebizonyosodott, mégiscsak akad olyan, akinek a szavára lehet adni: Kósa ugyanis kisebb önellentmondásba keveredve azzal is érvelt, hogy Portik bizonyos állításait a költségvetési csalással vádolt Vizoviczki László is cáfolta.