Herczeg András;Kondás Elemér;edzőváltás;debreceni VSC;

2016-07-27 07:50:00

Átmeneti megoldás a Lokinál

A Debreceni VSC felnőtt labdarúgócsapatát korábban kétszer, összesen négy és fél éven át irányító Herczeg András, a Debreceni Labdarúgó Akadémia ügyvezetője „örökli” a Kondás Elemér hétfői lemondása után megüresedett vezetőedzői pozíciót a hajdúsági csapat élén. A klubvezetés keddi döntése csupán átmeneti megoldás, Debrecenben jelenleg is keresik azt a szakembert, akivel hosszú távon számolhatnak.

A kétezres évek első felében honi szinten meghatározó csapattá nőtt a Debrecen, azonban az utóbbi két szezonját vizsgálva észlelhető, hogy a legutóbbi Bajnokok Ligája-búcsú időszakában megváltozott valami a csapat háza táján. A elitliga 2014/2015-ös selejtezőjének harmadik körében a fehérorosz BATE Boriszov elleni „odavágón” egygólos előnyt szerző Loki a visszavágó első játékrészében duplázta (idegenben lőtt góljának köszönhetően gyakorlatilag triplázta) előnyét, ez mégsem volt elég.

Az augusztus 5-én lejátszott találkozó 38. percében Selim Bouadla második sárga lapja után a kiállítás sorsára jutott, s bár csapattársai emberhátrányban is derekasan küzdöttek, végül 3-1-re kikaptak. A mindent eldöntő harmadik találatot a 94. percben kapta az akkori magyar bajnok, melynek bukásáért a francia játékos fegyelmezetlensége mellett a kritikusabb hangok a nem megfelelően erősítő klubvezetés mellett a szurkolók szerint kilátástalan futballt játszó csapat első emberét, Kondás Elemért tették felelőssé.

A Debrecen 2014/2015-ös szezonja a folytatásban sem úgy alakult, ahogyan azt a sikerekhez szokott debreceni közönség megszokhatta. A BL-kiesés után az Európa-liga csoportkör sem jött össze. A Loki végül negyedikként zárta a pontvadászatot, a Magyar Kupából pedig még ősszel, a negyedik körben búcsúzott. Noha az előző idényben egyet előrelépett a DVSC, a harmadik helyet nem lehet sikerként értékelni; nemtetszésüknek a drukkerek több ízben Kondás távozását követelve adtak hangot.

Közvetlen riválisaival szemben idegenben és az új, minden igényt kielégítő stadionjában is többször eredménytelen maradt a Loki a vizsgált időszakban, ezekben az években ráadásul valóban erősítést jelentő labdarúgó sem igazolt a Cívisvárosba. Miközben alapemberek távoztak, a pótlásukra szerződtetett futballisták - a korábbi sikerek megismétléséhez - könnyűnek találtattak.

Lemondása másnapján kerestük a debreceniek kispadján 1923 napot eltöltő, ezen idő alatt két-két bajnokságot és kupát nyert Kondás Elemért, aki egyelőre nem kívánt beszélni döntésének hátteréről. Valószínűleg, nem kizárólag az Európa-ligában elszenvedett kettős vereség és a gyenge bajnoki rajt vezethetett az edző lemondásához, a valódi okokkal kapcsolatban azonban legfeljebb találgathatunk. Csakúgy, mint a lehetséges utód kilétével kapcsolatosan is.

Mert bár kedden bejelentették, hogy a második, 2007 és 2010 közötti szerepvállalása során magyar szinten páratlan hazai és nemzetközi sikereket elérő Herczeg András követi Kondást a debreceni kispadon, Herczeg kinevezése csupán átmeneti megoldás, a soron következő hazai bajnoki mérkőzésre szól. „Nem terveztem jelen pillanatban, hogy leülök a kispadra, de a kialakult helyzetben úgy éreztem, segítenem kell a klubnak – idézi a klub honlapja Herczeg Andrást.

A következő tréner személyét érintő találgatások során felmerült a legutóbb az NB II-es Balmazújvárost irányító Feczkó Tamás neve mellett az itthon a Ferencvárost és az MTK-t is megjárt László Csaba és a szerb Tomiszlav Szivics esetleges debreceni szerepvállalása is.

A Debrecen legközelebb vasárnap lép pályára, akkor a Gyirmótot fogadják az NB I-ben.

Herczeg harmadszorra
A 60 éves Herczeg András a Debreceni Sportiskola növendéke, ennek megfelelően a ’70-es évek második felében a DVSC labdarúgójaként kapott lehetőséget. Az aktív pályafutása után edzőnek álló Herczeg 1994 és 1997 között pályaedző, az 1997 áprilisa és 1998 októbere közötti időszakban a Loki vezetőedzője.
Később dolgozott a hajdúságiak utánpótláscsapatainál, 2004-től 2007-ig újra pályaedző a felnőtteknél. Herczeg 2007 novemberétől a 2010-es év végéig terjedő időszakban a debreceni futball legsikeresebb edzője: a hazai szinten több kupát nyerő klub irányítása alatt bejutott a Bajnokok Ligája és az Európa-liga csoportkörébe is.