nekrológ;Marik Péter;

Marik Péter Fotó: Facebook/Budapesti Operettszínház

- Búcsú Marik Pétertől

78 éves korában, rövid, súlyos betegség után, szerda hajnalban elhunyt Marik Péter. A Jászai Mari-díjas színművészt a Budapesti Operettszínház saját halottjának tekinti.

Csaknem a színpadon halt meg Marik Péter. Július elején, a debreceni szabadtéri színpadon, a Csárdáskirálynő előadása közben lett rosszul, sikerült újra éleszteni, de a kómából már nem tért magához. Az első felvonásban, röpke jelenetben, még színpadra lépett Ferenc Józsefként. A másodikban Leopold hercegként már nem tudott, a játékmester ugrott be helyette.

Jól állt rajta a főúri viselet, a frakk, a tiszti ruha, az elegáns öltözék, civilben is elegáns volt, kívül-belül. A legendás operettszínészi generáció utolsó mohikánjai közé tartozott, pedig nem ez a műfaj vonzotta. Eredetileg operaénekes akart lenni. Szép lemezgyűjteménnyel rendelkeztek a szülei, így gyerekként már gyakran énekelte szoprán hangon, az ágyon ugrálva Wagnertől A walkürök lovaglását. A Zeneakadémián azonban csak énekművész tanárként végzett, nem vették föl operaénekesi szakra. Megmakacsolta magát. Azt mondta, ha nem jó operaénekesnek, tanítani sem akarja a mesterséget. Ezért aztán az Operaházban ügyelőként indult a pályája, majd rendezőasszisztens lett.

Vámos László állította színpadra A trubadúrt, kímélni akarta a nagy sztár, Simándi Józsefet, ezért nem hívta be minden próbára, a rendezőasszisztenst küldte a deszkákra helyette. És hallva, hogy milyen jó hangja van, kapásból meginvitálta a szintén általa rendezendő Pompadourba, a férfi főszerepre, az Operettszínházba. Aztán A víg özvegyben Danilo szerepét osztották rá. Az akkor már híres primadonna, Németh Marika, nagy patáliát csapott, hogyan képzelik, hogy ezt a zöldfülűt teszik be partnernek mellé. Tizenhárom év korkülönbség volt köztük, de mint a mesében, nagy szerelem és házasság lett a vége.

Németh buzgón tanította Marik Pétert énekelni, aki rohamtempóban fejlődött. Vámos meg is jegyezte, hogy „házasság hangnak még ilyen jót nem tett.” Jöttek a bonviván szerepek sorra, köztük az egyik legkülönlegesebb és legkedvesebb, A mosoly országából Szu Csong. Tudta, hogy idős korában már nem lehet főszereplő, boldogan alakította a karakterszerepeket, s ezekből kapott is sokat. Miközben őrizte a régi játékhagyományokat, nyitott volt minden újra. Ember-és partnerszerető volt, ezért viszontszerették. Egy vérbeli színész távozott közülünk, és temetik majd, utolsó kívánságának megfelelően, a szintén vérbeli színész, volt felesége, Németh Marika mellé.

Botrányt okozott a Quimby együttes rajongói körében az, hogy a zenekar a hétvégén fellépett a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban (Tusványos) az erdélyi Tusnádfürdőn. Az alternatív rockegyüttes több mint félmillió ember által követett hivatalos Facebook-oldalán azóta sorra jelennek meg a csalódott vagy felháborodott rajongók véleménynyilvánításai. Többen azt írják, a Quimby a jobboldali nyári szabadegyetemen való fellépéssel "eladta magát", politikailag elkötelezte magát a Fidesz és a kormány felé. A politikai rendezvényeket eddig tudatosan kerülő zenekart azzal is megvádolták: csak a pénz miatt mentek Erdélybe.