labdarúgó Bajnokok Ligája;Ante Coric;Kátai Sándor;harmadik selejtező;

Magyar varázsolt a BL-ben

Két hőse is volt a labdarúgó Bajnokok Ligája (BL) harmadik selejtezőkörének. Egyikük egy szerb, másikuk pedig egy horvát csapatban szerepel.

Előbbi Aleksandar Katai, azaz Kátai Sándor, aki egészen parádés találattal szerezte meg a belgrádi Crvena zvezda egyenlítő gólját a bolgár Ludogorec otthonában, Razgradban. Végigloholt a jobb oldalon, betört a 16-oson belülre, két cselt csinált, majd a hosszú sarokba lőtt. E parádés megmozdulása mellett is remek játékkal vétette észre magát. A találkozó végül 2-2-es döntetlennel zárult.

Kátait a szerb fórumokon csak „magyarként” emlegetik. A Crvena irányítója a vajdasági Bácsszenttamáson született, ahol a lakosság többsége egykor magyar ajkú volt. A jelentős elvándorlás és demográfiai változások miatt jelenleg 28 százalékra teszik a magyarok arányát, 59 százalékos a szerb lakosság. A településen született a 20. század kiemelkedő magyar prózaírója, Gion Nándor.

Kátai 2009-ben, 18 évesen került a Vajdaság legnagyobb klubjához, a Vojvodinához. Az újvidékieknél 29 mérkőzésen hat gólt szerzett. Közben azonban kölcsönadták a Palics együttesének. Tehetségére hamar felfigyeltek külföldön, 2011-ben az Olimpiakoszhoz került, Igaz, a pireusziaknál egyetlen meccset sem szerepelt, az OFI Krétához, a Vojvodinához, a görög Plataniaszhoz, majd 2014-ben a Crvena zvezdához került. A belgrádi klub 2015-ben véglegesítette, tavaly óta 33 meccsen 21-szer volt eredményes. Egyszer mutatkozott be a szerb válogatottban.

Dinamo Zágráb (horvát)-Dinamo Tbiliszi (grúz) 2-1

Kátai az egyik legdrágább magyar gyökerekkel rendelkező játékos, a Transfermarkt 2,75 millió euróra taksálja piaci értékét.

A keddi BL-selejtezők másik hőse a Dinamo Zagreb fiatal zsenije, Ante Coric. Együttese, a Dinamo Zágráb otthon 2-0-ra verte a Dinamo Tbiliszit. A meccs hőse egyértelműen a 19 éves támadó középpályás volt: a 39. percben parádés labdával ugratta ki Soudanit, ezzel lett 1-0, majd a 42. percben ő maga volt eredményes (2-0). Coriccsal kapcsolatban az egyedüli kérdés az, hogyan fordulhat elő, hogy nem valamelyik európai nagycsapatban szerepel.

Nem túlzás ugyanis azt állítani, hogy korosztályának egyik legtehetségesebbike. Mozgása, a játékintelligenciája, de még testfelépítése is Luka Modricét idézi. Éveken át a Red Bull Salzburg ificsapatának játékosa volt, 2016-ban, 16 éves korában csapott le rá a Dinamo, a zágrábiaknál 2014-ben mutatkozott be, azóta 68 meccsen 11 bajnoki találat fűződik a nevéhez. A horvát válogatottban is kétszer pályára léphetett. A Tranfsermarkt 7 millió euróra taksálja az árát, ezzel a Dinamo legértékesebb játékosának számít.